metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Větší foto
Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Martina Švihly: Všechno se mění

  15:22
Čtu si knížku „K hříchu i k modlitbě“ o postavení žen v českých zemích v 19. století. Autorka z tehdejších deníků, listů, matrik, novin a knih odhaluje každodenní život žen – hygienu, péči o domácnost, vzdělání, práci, sexualitu, umění... A je to úchvatné i strašidelné čtení.

Ještě před 150 lety nesměly dívky na střední školy, o univerzitách ani nesnily. Ženy neměly v podstatě žádné příležitosti vydělávat si vlastní peníze a občas vyděšeně utíkaly o svatební noci z ložnice, protože jim nikdo předtím neřekl, co bude manžel po nich chtít.

Umíte si to představit? Jen před 150 lety! Dokonce i nejmoudřejší a nejpokrokovější národní buditelé té doby byli z našeho pohledu často nesmírně zpátečničtí. Jednomu z nich (byl to Purkyně?) jeho vnučka řekla, že chce být doktorkou. A osvícený pán jí odvětil něco jako „Milá moje, doktorkou budeš, když se vdáš za doktora, jinak na to zapomeň.“ Vždyť měl pravdu – první žena lékařka mohla v Praze vykonávat svoji práci až po roce 1900 a volební právo ženy získaly až v roce 1919 (jen před 100 lety!).

Samozřejmě, lidem před 150 lety se zdálo, že tak to všechno má být. A kdo si myslel něco jiného, byl považován za podivína. Tenkrát se jim zdálo, že tak, jak to mají, je správné. A z pohledu dneška to vypadá jako středověk. Jen se podívejte, jak daleko jsme se jako společnost posunuli!

My si dnes také myslíme, že tak, jak to máme, je správné. Nejen s postavením žen, ale i se vším ostatním. Kdoví, co z našich společenských norem a chování bude našim potomkům za 150 let připadat nepochopitelné. Jak směšné pro ně budou naše zvyky. Možná bychom je ani my nemuseli brát tak vážně. Protože jedno je jisté: všechno bude úplně jinak.

www.prostor8.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy