metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pátek, 4. prosince 2020. Svátek má Barbora.
Smíchovská Stanice přírodovědců je zároveň malou zoologickou zahradou.
Dalších 16 fotografií v galerii
Smíchovská Stanice přírodovědců je zároveň malou zoologickou zahradou. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Smíchovská přírodovědná stanice nabízí zážitky i práci se zvířaty

3. května 2015  8:33 Marek Hýř Metro.cz
Malí přírodovědci se scházejí v Praze 5 denně a pečují o exotická zvířata. Z jezírka vykukuje krokodýl, o kus dál hopsá klokan a vedle se houpá malá opička. Tohle není džungle, tady jste na Smíchově.

Nenechte se ale zmást. Divočina v Praze 5 není žádná zoo, tady se malí nadšenci učí chovatelství. „Děti mění zvířatům podestýlku, učí se o tom, co které zvíře jí a které nemoci je mohou postihnout, ale občas se tu i jen mazlíme s malými kůzlátky,“ jmenuje některé aktivity Jana Bendová, zástupkyně ředitele pro Stanici přírodovědců Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy.

Malí přírodovědci se ve stanici učí i hrají si se živými zvířaty. „Snažíme se tu mít mazlíky a navíc děti manipulují se zvířaty jen pod dohledem lektora,“ komentuje práci se zvířaty Bendová.

Děti sem chodí, protože nemohou mít podobné zvíře doma

Zařízení pro volnočasové aktivity navštěvuje více než devět set dětí. „Chodí k nám hlavně mladší děti. Starších zájemců, kteří chodí na střední školu, je už míň,“ komentuje Bendová věkové rozvrstvení zájemců. „Když se ale najde i větší skupinka dospělých, kteří by měli zájem nás pravidelně navštěvovat, nebráníme se otevření kurzu ani pro ně,“ dodává.

Na stanici každý den zavítá řada dětí, která zvířata milují, ale nemohou je mít doma. „Lidé mají často malý byt nebo třeba alergii, a přesto se chtějí starat o zvíře, proto chodí k nám,“ uvažuje o motivací návštěvníků Bendová. Do kurzu se mohou děti přihlásit kdykoliv. Klidně i během roku. „Cenu kurzu pak upravíme podle délky,“ potvrzuje Bendová. Ročně kurz vyjde na 2900 korun.

Stanice má i novorozeně klokana

Každý, kdo smíchovskou stanici navštěvuje, má rád trochu jiné zvíře, ale i na to je stanice připravena. Možných aktivit jsou tu desítky. Akvaristika, chovatelství, paleontologie či teraristika jsou jen malým výčtem kurzů. Děti se naučí nejen teorii, ale své znalosti mohou uplatit i přímo u zvířat. „Jedním z nejčerstvějších přírůstků jsou malí klokani,“ upozorňuje na největší současnou chloubu stanice Bendová.

Kurzy však nejsou jen o zvířatech. Děti se tu učí i tvořit a­malovat. „Pracujeme s přírodními materiály, využíváme zdroje stanice. Nedávno jsme tvořili ze srsti naší lamy,“ představila jeden z­tvořivých kurzů lektorka Kamila Doktorová. „Baví mě tady to vyrábění, navíc mám hodně ráda papoušky,“ usmívá se Julie Šrámková, která stanici navštěvuje přes rok. „Poprvé jsme tu byli se školkou a mě to zaujalo natolik, že sem chodím už i sama,“ dodává devítiletá Julie.

Akce v květnu

Každý měsíc se ve stanici koná řada zábavných akcí.

  • Na středu 6. května je v areálu stanice připraveno Bylinkové odpoledne a jarmark.
  • Přednáška Mladý záchranář se koná v pondělí 11. května.
  • Medobraní a křtiny kůzlátek chystá stanice na úterý 19. května.
  • Poslední květnovou neděli (31.) stanice pořádá dětský den. V rámci zábavného dne bude otevřen skleník a některé expozice.
  • Do skleníku a terária je vstup pro děti za 20 korun. Dospělí zaplatí 40 korun.
  • Zahrada s lamami a poníky je zdarma.
  • Skleník a tropické terárium jsou otevřeny v úterý 14 - 18 hod., ve středu 9 - 12 hod. a 14 - 16 hod., ve čtvrtek 14 - 16 hod.
  • Více informací naleznete na webu ddmpraha.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Na albu jsem popustil uzdu fantazii, říká operní pěvec Plachetka

Adam Plachetka
vydáno 3. prosince 2020  12:20

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se podruhé pustil do muzikálových vod a nahrál album Music Man. V rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Teplouš měl být milý, ne útočný, říká zakladatel firmy Rybízák

Zakladatel firmy Rybízák Petr Čerňanský
vydáno 3. prosince 2020  10:21

Ovocná vína Petra Čerňanského zaplnila před lety tak trochu díru na trhu. Jeho firma Rybízák nedávno spustila prodej až v Anglii a v listopadu poslala do...  celý článek

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky.
vydáno 3. prosince 2020  9:22

V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy