metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Dalších 16 fotografií v galerii
Smíchovská Stanice přírodovědců je zároveň malou zoologickou zahradou. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Smíchovská přírodovědná stanice nabízí zážitky i práci se zvířaty

  8:33
Malí přírodovědci se scházejí v Praze 5 denně a pečují o exotická zvířata. Z jezírka vykukuje krokodýl, o kus dál hopsá klokan a vedle se houpá malá opička. Tohle není džungle, tady jste na Smíchově.

Nenechte se ale zmást. Divočina v Praze 5 není žádná zoo, tady se malí nadšenci učí chovatelství. „Děti mění zvířatům podestýlku, učí se o tom, co které zvíře jí a které nemoci je mohou postihnout, ale občas se tu i jen mazlíme s malými kůzlátky,“ jmenuje některé aktivity Jana Bendová, zástupkyně ředitele pro Stanici přírodovědců Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy.

Malí přírodovědci se ve stanici učí i hrají si se živými zvířaty. „Snažíme se tu mít mazlíky a navíc děti manipulují se zvířaty jen pod dohledem lektora,“ komentuje práci se zvířaty Bendová.

Děti sem chodí, protože nemohou mít podobné zvíře doma

Zařízení pro volnočasové aktivity navštěvuje více než devět set dětí. „Chodí k nám hlavně mladší děti. Starších zájemců, kteří chodí na střední školu, je už míň,“ komentuje Bendová věkové rozvrstvení zájemců. „Když se ale najde i větší skupinka dospělých, kteří by měli zájem nás pravidelně navštěvovat, nebráníme se otevření kurzu ani pro ně,“ dodává.

Na stanici každý den zavítá řada dětí, která zvířata milují, ale nemohou je mít doma. „Lidé mají často malý byt nebo třeba alergii, a přesto se chtějí starat o zvíře, proto chodí k nám,“ uvažuje o motivací návštěvníků Bendová. Do kurzu se mohou děti přihlásit kdykoliv. Klidně i během roku. „Cenu kurzu pak upravíme podle délky,“ potvrzuje Bendová. Ročně kurz vyjde na 2900 korun.

Stanice má i novorozeně klokana

Každý, kdo smíchovskou stanici navštěvuje, má rád trochu jiné zvíře, ale i na to je stanice připravena. Možných aktivit jsou tu desítky. Akvaristika, chovatelství, paleontologie či teraristika jsou jen malým výčtem kurzů. Děti se naučí nejen teorii, ale své znalosti mohou uplatit i přímo u zvířat. „Jedním z nejčerstvějších přírůstků jsou malí klokani,“ upozorňuje na největší současnou chloubu stanice Bendová.

Kurzy však nejsou jen o zvířatech. Děti se tu učí i tvořit a­malovat. „Pracujeme s přírodními materiály, využíváme zdroje stanice. Nedávno jsme tvořili ze srsti naší lamy,“ představila jeden z­tvořivých kurzů lektorka Kamila Doktorová. „Baví mě tady to vyrábění, navíc mám hodně ráda papoušky,“ usmívá se Julie Šrámková, která stanici navštěvuje přes rok. „Poprvé jsme tu byli se školkou a mě to zaujalo natolik, že sem chodím už i sama,“ dodává devítiletá Julie.

Akce v květnu

Každý měsíc se ve stanici koná řada zábavných akcí.

  • Na středu 6. května je v areálu stanice připraveno Bylinkové odpoledne a jarmark.
  • Přednáška Mladý záchranář se koná v pondělí 11. května.
  • Medobraní a křtiny kůzlátek chystá stanice na úterý 19. května.
  • Poslední květnovou neděli (31.) stanice pořádá dětský den. V rámci zábavného dne bude otevřen skleník a některé expozice.
  • Do skleníku a terária je vstup pro děti za 20 korun. Dospělí zaplatí 40 korun.
  • Zahrada s lamami a poníky je zdarma.
  • Skleník a tropické terárium jsou otevřeny v úterý 14 - 18 hod., ve středu 9 - 12 hod. a 14 - 16 hod., ve čtvrtek 14 - 16 hod.
  • Více informací naleznete na webu ddmpraha.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy