metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Soud (ilustrační foto)
Větší foto
Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Soud zmírnil muži trest z pokusu o vraždu na pokus o vydírání

8. září 2015  14:05 ČTK
Odvolací soud dnes zmírnil trest Quangu Huy Tranovi, který loni v prosinci brutálně přepadl dívku na Chodově, z deseti na sedm let vězení. Soud verdikt změnil z pokusu o vraždu na pokus o vydírání. Ve vězení má muž podstoupit ústavní sexuologickou, protialkoholní a protitoxikologické. Po vykonání trestu ho čeká vyhoštění. Rozsudek je pravomocný, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát soudce Martina Zelenky předchozí rozsudek Městského soudu v Praze zrušil a rozhodl znovu. Podle Zelenky se prokázalo, že ženu násilím nutil, aby s ním zůstala, a dopustil se tak pokusu o vydírání. Ohledně náhrady škody odkázal poškozenou ženu na občanskoprávní řízení.

Podle soudu se neprokázalo, že by muž měl v úmyslu vraždit se sexuálním motivem, jak tvrdí obžaloba. Například soudní znalec přirovnal útok ke způsobu, jakým své oběti zabíjeli spartakiádní vrah Jiří Straka nebo kanibal Ladislav Hojer. Hlavním důkazem byly biologické stopy, které obžalovaného jednoznačně usvědčily z napadení. Zelenka vysvětloval, že se jeho senát důkladně zabýval kamerovými záznamy. Je na nich podle něj patrný první útok a rdoušení, muž ale měl určitou kontrolu nad svým jednáním, míní soudce.

Násilníkovi přitížilo, že měl podmínku

Soudní znalci u obžalovaného zjistili poruchu, při které potřebuje oběť znehybnit. Zelenka ale uvedl, že znehybnění nemusí mít za následek smrt. Mužovo chování nicméně směřovalo k těžké újmě. Při nynější kvalifikaci odvolacího soudu mu hrozilo pět až 12 let vězení. Přitížilo mu, že čin spáchal v podmínce za majetkovou trestnou činnost.

Incident se stal 13. prosince v Holušické ulici. Třiadvacetiletá dívka se vracela nočním autobusem z večírku a měla pocit, že ji někdo sleduje. Přesto se rozhodla dojít sama domů. U vchodových dveří ji opilý Tran dostihl, povalil na zem, bil do hlavy a rdousil. Dívka na chvíli ztratila vědomí, poté se probrala a doběhla k domovním zvonkům, kde se snažila zburcovat sousedy. Útočník pak z místa utekl a dívka se schovávala mezi zaparkovanými auty, dokud nepřijela policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám