Nelegální sběrač odpadu měl pravděpodobně štěstí. Kdyby měl o nějaký ten centimetr a kilo navíc, mohl dopadnout jako mladík, který se před téměř třinácti lety snažil marně vysoukat z obdobné odpadové nádoby ve středočeských Pečkách. Při vybírání se zaklínil ve výklopném otvoru a jeho snaha vyprostit se skončila uškrcením.
Jednalo se o výjimečný případ. Častěji dochází k tomu, že sběrný vůz vysype s obsahem kontejneru do lisovacího prostoru nejen odpad, ale i bezdomovce, který v „popelnici“ hledal místo k odpočinku nebo šanci ukrýt se v mrazivém zimě před chladem. Nejčastěji se tito lidé ukrývají v modrých kontejnerech na papír, spoléhají se na to, že je papír izoluje od mrazu.
Naposledy se to stalo osudným tento týden v Mladé Boleslavi muži bez domova. Ten byl vysypán do odpadového vozu a lis ho usmrtil.
Nocležníci v papíru nejsou vzácností
Mají pracovníci svážející komunální nebo tříděný odpad reálnou šanci objevit spící postavu na dně kontejneru, navíc pod vrstvou materiálu? „Zaměstnanci společnosti FCC, která kontejnery vyváží, jsou poučeni provádět při svozu papíru vizuální kontrolu kontejneru,“ říká mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová. Výhodou je také fakt, že v jihočeském krajském městě na sběr separovaného papíru slouží kontejnery se spodním výsypem. Do nich se v podstatě vlézt nedá. Navíc se při svozu vysypávají do otevřených kontejnerů, nikoli do lisovacích.
Ve východočeském Hradci Králové se občas stává, že posádka odpadové společnosti, nejčastěji v kontejneru na papír, objeví přespávající osobu.
„Minimálně od roku 2006, kdy jsme začali v Hradci působit, nikdy nedošlo ke zranění či úmrtí člověka v důsledku přespávaní v kontejneru,“ říká Martin Hušek, ředitel odpadové společnosti Marius Pedersen, která zajišťuje služby v rámci Hradeckých služeb. Naštěstí se vždy podařilo nocujícího probudit a z kontejneru vykázat. „Pokud by byla osoba přikryta vrstvou papíru, což znemožní její detekci uvnitř, a spala tak tvrdě, že ji neprobudí ani hluk svozového vozidla, riziko vzniku neštěstí je bohužel reálné,“ říká upřímně ředitel Martin Hušek z Hradce Králové.
Kontrola očima, ale dovnitř nesahají
Také v Jihlavě provádějí „popeláři“ vizuální kontrolu papírového odpadu. V minulosti se už setkali s tím, že se v něm nacházel bezdomovec. „Zatím se nestalo, že bychom někoho přehlédli a vysypali do popelového vozu,“ popisuje Martin Málek, mluvčí magistrátu v Jihlavě.
I Zlínu se nehody s lidmi v odpadu vyhýbají. „K neštěstí zatím nedošlo. Popeláři kontrolují obsah popelnic i kontejnerů, ale dovnitř nesahají. Je to kvůli jejich bezpečnosti a předcházení riziku poranění o předměty v nádobách na odpad. Přespávání v kontejnerech na odpad bych ale rozhodně nikomu nedoporučoval,“ upozorňuje Jakub Černoch, ředitel Technických služeb Zlín.
Bezdomovci jsou častými oběťmi při svozu odpadu
|