Osmiletého Maxe v pohádce KiDÓ větší kluci bijí, plivou na něj, berou a ničí mu věci. Popis je velmi autentický. Vychází tohle všechno z vašich prožitků?
Ano, je to částečně osobní zkušenost. Na prvním stupni základní školy si mě děti dobíraly, protože jsem se narodil s ochrnutou pravou rukou a celkem netypicky s ní dodnes hýbu. Vysloveně mě šikanovali kluci z vedlejší základky. Často mě okradli o peníze a jednou mě ze srandy poplivali. Tyhle negativní zkušenosti jsem celkem věrně otiskl do naší pohádky.
Šikanovanému chlapci ve vašem příběhu nakonec pomůže malý plyšový superhrdina. Jak jste situaci tehdy řešil vy?
S kluky z jiné základky jsem to vyřešil tak, že jsem se odhodlal bránit. Jednou jsem na ně vytáhl kapesní nožík „rybičku“. Kluci se mi vysmáli a nechali mě jednou provždy být. Od té doby jsem ale pro ně byl Rybička.
Bylo pro vás tvoření příběhu o Maxovi formou terapie? Přece jen jste najednou měl nad násilnými chlapci moc. Ten malý plyšák vládne superschopností vnuknout komukoli jakoukoli myšlenku...
Myslím, že to byla jistá forma arteterapie. Musím se přiznat, že pocit, co těm zlým uzurpátorům mohu v příběhu provést, byl celkem příjemný. Takže jsem třeba prostřednictvím postavy KiDÓ. jednoho z fiktivních násilníků poslal na lekce baletu.
Poselstvím pohádky je, že síla myšlenky je zásadní a každé přání se může splnit, když člověk hodně chce. K čemu má inspirovat děti, které šikanu prožívají nebo jsou jí svědky?
Rádi bychom s mojí ženou Mari, se kterou celý projekt od začátku tvoříme, inspirovali děti, že když něčemu z celého srdce věří, tak se to splní. Může to být vysněná profese, ale může to být třeba řešení negativní situace se šikanou. Když budou věřit, že nad tím mohou vyhrát, tak vyhrají. Je ale nutné podotknout, že je potřeba o tom mluvit a svěřit se učitelům, ale především doma rodičům. Já to tak udělal a povedlo se mi šikany zbavit. V mém případě to bylo přestupem na jinou školu. Pokud to nefunguje ve škole ani doma, je dobré zavolat na Linku bezpečí, která s námi na projektu spolupracuje.
V příběhu ztvární matku známá herečka Andrea Růžičková. Které další osobnosti malého superhrdinu podporují?
Kromě Andrey, se kterou na projektech rád spolupracuji, KiDÓ. podporují osobnosti jako Ondřej Brzobohatý, Tomáš Klus, Dagmar Havlová a moji dobří přátelé David Kraus, Sharlota, Creep nebo Přemek Forejt. A já jim za to všem moc děkuji. Důležitá je také podpora různých firem, které mi pomohly.
Inovativní je zejména forma, kterou je pohádka vytvořena. Jak byste svoji metodu popsal?
Jedná se o formu cinemagrafu, statické fotografie doplněné o videoprvky, hudbu a mluvené slovo. Je to unikátní způsob vyprávění a děti moc baví určitá interaktivita, kdy hledají, co se ve kterém obrazu zrovna hýbe. Zkuste to schválně pustit dětem ve věku od šesti do dvanácti let a uvidíte, co ony na to. Všechny první díly najdete u nás na webu kidosuperhero.com.
Originální příběh zaujal také v Hollywoodu. Kam dál do světa se chystáte?
Pohádka byla vybrána jako oficiální výběr festivalu Web Series Fest Global a momentálně ji přihlašujeme na další mezinárodní festivaly.
Právě probíhá crowdfundingová kampaň na Hithit.com. Co všechno máte s pohádkou v plánu ve vašich snech?
Už nám chybí jen pár procent, aby byla naše kampaň úspěšná. Takže pokud by nás chtěli čtenáři podpořit, budeme moc rádi. Zároveň tím mohou zařídit skvělé dárky k Vánocům. Máme krásný a velmi kvalitní merch vyrobený komplet v Česku. Pokud to dopadne, tak doděláme dalších pět dílů a v únoru bude oficiální premiéra pohádky v pražském kině. Lístek na premiéru je také jedna z odměn. Pohádka je již nyní nadabována do pěti jazyků, a pokud vše dopadne podle představ, budeme mít deset dílů v sedmi jazycích. Další plány jsou udělat on-line besedu proti šikaně a násilí ve školách s promítáním pohádky, nejdřív u nás a pak i ve světě.