metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Pokud mají účty u šesti bank, které vstoupily do systému, mohou jim rodiče poslat kapesné zadáním jejich čísla mobilu. | foto: MAFRA

Výmluva na to, že neznáte číslo svého účtu, již nemusí pokaždé platit

  16:58
Šestice tuzemských bank zahájila novátorské placení přes telefonní kontakt.

Jdete s přáteli posedět do restaurace. Než při placení rozpočítávat položky na jednotlivce, obsluha dá přednost uhrazení všech jídel a pití najednou. Jak si to mezi sebou zákazníci pak rozúčtují, je už jen na nich. „Místo toho, abyste hledali po kapsách drobné, můžete to tomu, kdo občerstvení zatáhl, poslat rovnou na jeho účet, aniž byste zadávali číslo jeho účtu,“ říká Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky (KB). Stačí znát číslo jeho telefonu.

Bez registrace to nejde
KB je jedna ze šestice bankovních institucí, která od včerejška spustila novou možnost pro okamžité platby. Spolu s ní se do registru, který spravuje Česká národní banka (ČNB), zapsali i Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Raiffeisenbank a Fio banka. Po Novém roce se k nim připojí i UniCredit Bank a Moneta.

Převod peněz tímto způsobem má ale přísná pravidla. Účastnit se ho mohou jen ty banky, které se do systému, který „vyrobila“ spolu s Českou bankovní asociací (ČBA) a má ve správě ČNB, registrovaly a hlavně zaplatily jednorázový poplatek 620 tisíc korun. V praxi to znamená, že peníze si mezi sebou zatím mohou posílat jen ti, kteří mají účty u jedné z výše jmenovaných bank. „Klienti těchto bank se musejí v rámci své bankovní aplikace zaregistrovat. K jednomu účtu v registru může být přiřazeno více čísel, například když je účet společný pro manžele,“ upřesňuje Jan Schmidt, ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů ČNB.

Nebude naopak možné mít k jednomu telefonnímu účtu víc účtů bankovních. „Pokud byste chtěl změnit číslo účtu, kam vám může někdo poslat peníze, musíte se v rámci své aplikace přeregistrovat,“ vysvětluje podrobnosti Tomáš Hládek, specialista na kybernetickou bezpečnost ČBA.

Bude se méně chybovat
Zástupci bank se shodují v tom, že přeposílání částek, jejichž výše je zatím limitovaná (viz box), bude nejen pohodlnější, ale i přesnější. „Kolem čtyřiceti procent lidí, kterých jsme se dotazovali v průzkumu, přiznalo, že někdy zadali při odesílání chybný kód banky nebo některou z cifer účtu,“ říká Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA.

Při zadání telefonního kontaktu z adresáře mobilu nebo i bez toho, že máte osobu v telefonu uloženou, se při platbě ukáže jméno člověka, kterému peníze posíláte. A to díky tomu, že jeho kontakt registr ČNB obsahuje. „Takže i to je druhotná kontrola správné platby,“ vysvětluje Hládek. Placení na kontakt je zatím možné jen mezi fyzickými osobami.

V Česku i na Slovensku

 • Nový platební způsob má některá omezení.
 • Do registru lze zadat jen telefon registrovaný v České nebo Slovenské republice, tedy s předčíslím +420 nebo +421.
 • Čísla, která registr nebude obsahovat, převod peněz neumožní.
 • Většina klientů podle průzkumu preferuje platbu na číslo mobilního telefonu kvůli jednoduššímu a rychlejšímu vyplnění.

  Komentáře

  Hlavní zprávy

  Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

  vydáno 3. prosince 2023  16:59

  Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

  Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

  PRAHA? AHA!
  vydáno 3. prosince 2023  11:31

  Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

  K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

  vydáno 3. prosince 2023  6:38

  Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

  V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

  vydáno 2. prosince 2023  10:00

  Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek