metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Adam Svatoš alias Kato (v popředí) má s Prago Union na kontě za dvacet let mnoho alb. To poslední vyšlo loni a nese název Příduhned... Za desky Dezorient Express a V barvách získala skupina Ceny Anděl. | foto: ARCHIV

Frontman Prago Union: Jsem rád, že můžu na období prvního Rigora vzpomínat

  10:55
Adam Svatoš, jeden z průkopníků hip hopu v Česku, má za sebou už třicetiletou kariéru s kapelami Chaozz a především Prago Union. V hudebním světě ho znají všichni jako Kata a vědí, že ho najdou ve Strašnicích, často v jeho proslulé Strojovně, kde neúnavně tvoří další a další materiál. V 90. letech měl také jeden z vedlejších projektů nazvaný Rigor Mortiz. Ten letos oživil i s celou řadou hostů. Nejen o nové desce Pohřební hlídka, ale také o chystaném albu s Restem a přípravách na další počin skupiny Prago Union mluvil Kato v interview pro deník Metro. Ostatně, Prago Union si můžete poslechnout už tento čtvrtek na koncertě v Lucerna Music Baru.

Co vás vedlo k tomu, po šestadvaceti letech oživit projekt Rigor Mortiz?
Těžko říct, bylo toho víc. Měl jsem nápady, které se hodně točily tímhle směrem. Navíc jsem udělal i beaty, co tomu odpovídaly. A pak určitě pomohla celková situace ve světě, díky které to začalo být zase dost aktuální téma. Vedle toho všeho mě celou dobu zajímalo, jestli by šlo udělat pokračování, aniž bych musel padnout do podobných depresivních nálad jako v dobách vzniku původního Rigora. Zjistil jsem, že ano. Dá se na to podívat i jinak. Tak jsem to zkusil a deska je venku.

První album vzniklo v době, kdy jste na tom nebyl nejlépe. Jak na ni vzpomínáte teď s odstupem času?
Nebylo to nejlepší období, když v něm člověk byl, ale zpětně to byla vlastně etapa, kterou si projde každý při přerodu z puberty do dospělosti. Často přicházejí takové neveselé myšlenky. U mě to bylo ještě umocněné vztahem, který mě trošku rozebíral… Prostě jsem tohle téma točící se okolo smrti vlastně takhle zkoumal, abych ho nemusel zkoušet doopravdy. Takže zpětně jsem rád, že na to můžu vůbec vzpomínat.

V čem se odlišuje Rigor Mortiz od Prago Union?
V současnosti už to asi až takový rozdíl nebude. Hlavní odlišnost je v tom mikrosvětě. Rigor je koncept, který se pohybuje v jasně daném světě. Pomáhá mi objevovat zákoutí, které bych na Prago nedostal, protože se tam neponořím takhle hluboko do tématu. Zároveň jsem to ale pořád já. Navíc se taky, doufám, nějak vyvíjím a stejně tak jako Rigor byl vždycky součástí Prago, tak Prago je součástí Rigora. Je to vlastně jenom takový spin-off.

Album nese název Pohřební hlídka. Můžete čtenářům přiblížit jeho koncept?
Vzniklo to jako fórek z Pobřežní hlídky, to je ale každému asi jasné. Vedle toho mi to přišlo jako dost úderný název pro album. Navíc to pasovalo do mikrosvěta, která se točí kolem smrti. Pohřební hlídka je vlastně taková spojnice mezi zubatou a lidmi. Dělá za ni špinavou práci a tak nějak připravuje lidi na to, co je čeká.

Kdo všechno na albu hostuje a s kým se vám spolupracovalo nejlépe?
Na albu hostuje Tonya Graves a rozhodně to není jen kvůli jejímu příjmení. Pak je tam taky Filip Konvalinka z Pio Squad. Dalším je Řezník, protože první album Rigora bylo vlastně první horrorcorovou deskou u nás. No a jelikož je v současnosti synonymem horrorcoru on a jeho parta, tak mi přišlo logické ho pozvat. Pak jsou hosty také Prago Union, prostě jen tak z legrace, jak už jsme se bavili před chvílí. Nechybí ani Gambrz Reprs, které řadím do té stejné odnože jako Řezníka a zároveň jsou to kamarádi. Jejich DJ je totiž Maro – bývalý DJ Prago Union. Jednou jsme po jejich koncertě naťukli, že by šlo udělat společný track a vyšlo to. Nedokážu říct, s kým se mi spolupracovalo nejlépe, všichni byli skvělí.

S Prago Union vás už ve čtvrtek čeká tradiční koncert v pražském Lucerna Music Baru. Na co se fanoušci můžou těšit?
Zase se pokusíme udělat něco jiného, než děláme běžně. Budeme tam celá kapela, včetně kluků s dechy alias Krotiteli Dechů. No a budeme mít i hosty. Zahraje si s námi již zmiňovaný Řezník, pak taky Rest a možná se objeví i Filip Konvalinka. U některých písničkek se připojí i Ba2s. V prodeji budeme mít vinyly alba Smrt žije a spoustu věcí z našeho merche. A hlavně tam bude samozřejmě legrace, tak se dorazte podívat.

Jak to vůbec vypadá s projektem A-tým, který máte společně se zmíněným Restem?
A-tým s Restem je v plném proudu. Už to máme skoro hotové, co se obsahu týče. Myslel jsem, že desku vydáme ještě tenhle rok, ale to asi nakonec nevyjde. Spíš bude album venku až začátkem příštího roku. Každopádně už je to celé ve velmi pokročilém stadiu vývoje. Možná v Lucerně jednu novou pecku s Restem zahrajeme. Jako takové preview songu, který by vzápětí ještě letos měl vyjít jako první singl z alba. Snad se to naučíme. Těšte se, A-tým bude krutost!

A co Prago Union, máte už rozdělané písničky na další album?
Vzhledem k tomu, že s Restem je to snad ještě složitější než se mnou, tak už nějaké mám. Ne, dělám si legraci, on má spoustu svých věcí na práci… No ale díky tomu máme spolu session jen jednou týdně, a jelikož se zbylé dny nechci nudou dloubat v nose, tak zároveň už makám i na nových peckách pro Prago Union. Co se týká hudby, tak už je toho hodně na výběr. Nazpívané mám v tuhle chvíli zatím tři songy. Už vím asi i název desky, ale bude to aktuální až po vydání alba s A-týmem, takže víc teď neprozradím.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek