metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Adam Svatoš alias Kato (v popředí) má s Prago Union na kontě za dvacet let mnoho alb. To poslední vyšlo loni a nese název Příduhned... Za desky Dezorient Express a V barvách získala skupina Ceny Anděl. | foto: ARCHIV

Frontman Prago Union: Jsem rád, že můžu na období prvního Rigora vzpomínat

  10:55
Adam Svatoš, jeden z průkopníků hip hopu v Česku, má za sebou už třicetiletou kariéru s kapelami Chaozz a především Prago Union. V hudebním světě ho znají všichni jako Kata a vědí, že ho najdou ve Strašnicích, často v jeho proslulé Strojovně, kde neúnavně tvoří další a další materiál. V 90. letech měl také jeden z vedlejších projektů nazvaný Rigor Mortiz. Ten letos oživil i s celou řadou hostů. Nejen o nové desce Pohřební hlídka, ale také o chystaném albu s Restem a přípravách na další počin skupiny Prago Union mluvil Kato v interview pro deník Metro. Ostatně, Prago Union si můžete poslechnout už tento čtvrtek na koncertě v Lucerna Music Baru.

Co vás vedlo k tomu, po šestadvaceti letech oživit projekt Rigor Mortiz?
Těžko říct, bylo toho víc. Měl jsem nápady, které se hodně točily tímhle směrem. Navíc jsem udělal i beaty, co tomu odpovídaly. A pak určitě pomohla celková situace ve světě, díky které to začalo být zase dost aktuální téma. Vedle toho všeho mě celou dobu zajímalo, jestli by šlo udělat pokračování, aniž bych musel padnout do podobných depresivních nálad jako v dobách vzniku původního Rigora. Zjistil jsem, že ano. Dá se na to podívat i jinak. Tak jsem to zkusil a deska je venku.

První album vzniklo v době, kdy jste na tom nebyl nejlépe. Jak na ni vzpomínáte teď s odstupem času?
Nebylo to nejlepší období, když v něm člověk byl, ale zpětně to byla vlastně etapa, kterou si projde každý při přerodu z puberty do dospělosti. Často přicházejí takové neveselé myšlenky. U mě to bylo ještě umocněné vztahem, který mě trošku rozebíral… Prostě jsem tohle téma točící se okolo smrti vlastně takhle zkoumal, abych ho nemusel zkoušet doopravdy. Takže zpětně jsem rád, že na to můžu vůbec vzpomínat.

V čem se odlišuje Rigor Mortiz od Prago Union?
V současnosti už to asi až takový rozdíl nebude. Hlavní odlišnost je v tom mikrosvětě. Rigor je koncept, který se pohybuje v jasně daném světě. Pomáhá mi objevovat zákoutí, které bych na Prago nedostal, protože se tam neponořím takhle hluboko do tématu. Zároveň jsem to ale pořád já. Navíc se taky, doufám, nějak vyvíjím a stejně tak jako Rigor byl vždycky součástí Prago, tak Prago je součástí Rigora. Je to vlastně jenom takový spin-off.

Album nese název Pohřební hlídka. Můžete čtenářům přiblížit jeho koncept?
Vzniklo to jako fórek z Pobřežní hlídky, to je ale každému asi jasné. Vedle toho mi to přišlo jako dost úderný název pro album. Navíc to pasovalo do mikrosvěta, která se točí kolem smrti. Pohřební hlídka je vlastně taková spojnice mezi zubatou a lidmi. Dělá za ni špinavou práci a tak nějak připravuje lidi na to, co je čeká.

Kdo všechno na albu hostuje a s kým se vám spolupracovalo nejlépe?
Na albu hostuje Tonya Graves a rozhodně to není jen kvůli jejímu příjmení. Pak je tam taky Filip Konvalinka z Pio Squad. Dalším je Řezník, protože první album Rigora bylo vlastně první horrorcorovou deskou u nás. No a jelikož je v současnosti synonymem horrorcoru on a jeho parta, tak mi přišlo logické ho pozvat. Pak jsou hosty také Prago Union, prostě jen tak z legrace, jak už jsme se bavili před chvílí. Nechybí ani Gambrz Reprs, které řadím do té stejné odnože jako Řezníka a zároveň jsou to kamarádi. Jejich DJ je totiž Maro – bývalý DJ Prago Union. Jednou jsme po jejich koncertě naťukli, že by šlo udělat společný track a vyšlo to. Nedokážu říct, s kým se mi spolupracovalo nejlépe, všichni byli skvělí.

S Prago Union vás už ve čtvrtek čeká tradiční koncert v pražském Lucerna Music Baru. Na co se fanoušci můžou těšit?
Zase se pokusíme udělat něco jiného, než děláme běžně. Budeme tam celá kapela, včetně kluků s dechy alias Krotiteli Dechů. No a budeme mít i hosty. Zahraje si s námi již zmiňovaný Řezník, pak taky Rest a možná se objeví i Filip Konvalinka. U některých písničkek se připojí i Ba2s. V prodeji budeme mít vinyly alba Smrt žije a spoustu věcí z našeho merche. A hlavně tam bude samozřejmě legrace, tak se dorazte podívat.

Jak to vůbec vypadá s projektem A-tým, který máte společně se zmíněným Restem?
A-tým s Restem je v plném proudu. Už to máme skoro hotové, co se obsahu týče. Myslel jsem, že desku vydáme ještě tenhle rok, ale to asi nakonec nevyjde. Spíš bude album venku až začátkem příštího roku. Každopádně už je to celé ve velmi pokročilém stadiu vývoje. Možná v Lucerně jednu novou pecku s Restem zahrajeme. Jako takové preview songu, který by vzápětí ještě letos měl vyjít jako první singl z alba. Snad se to naučíme. Těšte se, A-tým bude krutost!

A co Prago Union, máte už rozdělané písničky na další album?
Vzhledem k tomu, že s Restem je to snad ještě složitější než se mnou, tak už nějaké mám. Ne, dělám si legraci, on má spoustu svých věcí na práci… No ale díky tomu máme spolu session jen jednou týdně, a jelikož se zbylé dny nechci nudou dloubat v nose, tak zároveň už makám i na nových peckách pro Prago Union. Co se týká hudby, tak už je toho hodně na výběr. Nazpívané mám v tuhle chvíli zatím tři songy. Už vím asi i název desky, ale bude to aktuální až po vydání alba s A-týmem, takže víc teď neprozradím.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek