metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 3 fotografie v galerii
Stejnokroj týmu se skládá z černého trička a bílých kalhot. Na fotografii se odlišuje pouze Zuzana Žáčková v modrých šatech. | foto: Zuzana ŽáčkováMetro.cz

Hrají baseball, chodí na filmařskou školu a navrch milují deník Metro

  5:54
Studenti FAMU už trénují na další sezonu. Jejich kapitán točí úspěšné dokumentární snímky.

Začalo to telefonátem. Před několika dny se na jednom z našich redakčních stolů rozřinčel telefon. Na druhém konci linky byla manažerka pražské FAMU a fanynka deníku Metro Zuzana Žáčková. Měla jedinou prosbu – abychom prostřednictvím našeho deníku dali vědět světu o tom, jak skvěle se studentskému týmu zmiňované filmařské školy daří v baseballu. „Rozbíjíme stereotyp, že se na uměleckých školách příliš nesportuje. Rádi bychom také oslovili další studenty FAMU, kteří by se k nám chtěli připojit a zpestřit aktuální složení týmu. Přihlásit se může každý, koho baseball oslovil – nikterak nezáleží na jeho dosavadních zkušenostech se sportem obecně,“ říká pro deník Metro Žáčková.

Akademické mistrovství
Zhruba před měsícem se v Brně na Kraví hoře konalo Akademické mistrovství ČR v baseballu, kterého se letos zúčastnili dvě pražské školy – FAMU a ČVUT. Na turnaj se tehdy vydal i narychlo sestavený tým FAMU složený nejen ze závodních hráčů, ale i úplných začátečníků, kteří baseball dosud nikdy nehráli. Protože však nešlo o filmový, nýbrž o skutečný turnaj, sympatická parta mladých filmařů nevyhrála. I přesto zde však zanechala pevnou stopu, na kterou chtějí brzy navázat. „Ačkoliv se zdálo, že nebudeme těžkými protihráči, opak se ukázal pravdou a po zápasech nám soupeři s publikem hlasitě děkovali za účast na turnaji, což nás motivovalo a zapálilo nám lýtka k dalším tréninkům a dalším hrám na hřišti,“ dodává Žáčková s tím, že se bude turnaj konat opět za rok. „Již nyní se však domlouváme na dalších trénincích, abychom byli silnějším soupeřem pro ostatní týmy. Je tu zároveň stále možnost přivítat do našeho uskupení nové bytosti. V současném složení týmu FAMU jsou i studenti z DAMU,“ doplňuje Žáčková.

Ondráčkova směna
Kapitánem týmu FAMU je zkušený hráč baseballu a student Katedry dokumentární tvorby Jakub Ondráček. A protože on a jeho spoluhráči jsou především budoucími filmaři, vzali na zmiňovaný turnaj kamery, na které zápasy i svůj zápal nahrávali. „V tuto chvíli má připravovaný film z turnaje již svou první anotaci: Tohle je ztělesněná noční můra. Probudíš se ráno s kocovinou a jdeš hrát sport, který jsi v životě nehrál,“ líčí pro Metro studentka a hráčka Adéla Kaiserová.

Ondráček není ve světě dokumentárního filmu neznámou personou. Se svým bratrem natočil dokumentární snímek Inbetween pojednávající o hranicích amatérského a profesionálního sportu. Opory národního týmu – doktor Radim Chroust, hasič Martin Schneider, střelmistr Petr Čech – v něm vyrážejí na svůj poslední velký turnaj v reprezentační kariéře.

Mezi studenty FAMU si pak vysloužil kultovní status jeho studentský film Směna. Děj vypráví o hasiči a baseballovém nadhazovači Martinu Schneiderovi, který má před sebou svůj největší turnaj. Amatérský baseballista se na sklonku své kariéry alespoň na chvíli dotkne toho, o čem celý život snil. Aspoň jednou to chce pořádně hodit.

„S Martinem jsme bývali spoluhráči. A když jsem po asi dvaceti letech přestal hrát, tak mě napadl zachytit background amatérského sportu – s tím hezkým i s tím těžkým, co to s sebou nese,“ uzavírá pro deník Metro Ondráček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek