metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 3. května 2024. Svátek má Alexej

Datle – výživný chléb pouště

  11:01
Datle jsou lahůdkou plnou energie, vlákniny a vitaminů. Prospívají všem, kteří potřebují rychle dodat sílu, jsou ideální pro duševně pracující a studenty, těhotné a kojící ženy, milují je vytrvalostní sportovci. Kromě toho skvěle poslouží jako svačinka cyklistům i turistům při delších túrách.

Další 1 fotografie v galerii
Datle | foto: Profimedia.cz

Plody rostou na datlových palmách, jsou to oválné bobule s hnědočervenou slupkou a podlouhlým semenem uvnitř. Datlí je nespočet druhů a velikostí, za nejkvalitnější je považována odrůda Medjool nazývaná královská. Její plody jsou velké, masitější, sladší a chuťově bohatší – s tóny karamelu, skořice a medu.

V arabské kultuře platí datlovník za strom života. V subtropických a pouštních oblastech severní Afriky či Blízkého východu je to základní složka tamního jídelníčku. Datlovníky pocházejí z Mezopotámie. Odtud se vlivem člověka úspěšně rozšířily do rozsáhlých suchých a teplých oblastí. Odhaduje se, že sladké a výživné oválné plody začali naši předkové pěstovat před více než 5 tisíci lety. O datlích se píše v Bibli i v Koránu. Posilňovali se jimi Mojžíš, Buddha i Ježíš. V současné době se datle pěstují hlavně v Iráku, Egyptě, Maroku, Indii, Pákistánu a na Kanárských ostrovech. A také v Kalifornii. Karavanám po staletí sloužily při dlouhých cestách nehostinnou pouští jako hlavní zdroj energie. Beduínky datle lisovaly do bochníků a ty se ukrajovaly jako chléb.

Datle jsou lehce stravitelné. Rychle dodají sílu, proto jsou jedinečné pro doplnění energie při maratonu, ultramaratonu, extrémních trecích či přípravě na ně. Ostatně zkušení maratonci radí, že místo syntetických energetických gelů je vhodnější běhat „na datle“. Za každých deset kilometrů dvě pořádně šťavnaté Medjool datle. Navíc se báječně hodí jako zdravější svačina při zimních sportech. V mrazu neztuhnou. Jsou lepší než energetické tyčinky, hroznový cukr a uměle slazené oplatky.

Královská pochoutka

U nás jsou datle stále ještě spojovány zejména s vánočními svátky. Nová úroda se sklízí od září do prosince, proto přicházejí v sušené podobě na trh vždy kolem Vánoc.

Ovoce tvoří zejména přírodní cukry až ze 70 procent a mají nízký obsah vody. Sacharidy dodají potřebnou glukózu a z malého množství tuku na váze nepřiberete. Vláknina kromě své čisticí funkce ve střevech zároveň prodlužuje pocit sytosti, snižuje glykemický index, zpomaluje vstřebávání sacharidů a snižuje nechtěný LDL cholesterol. Vápník v nich obsažený prospívá kostem a zubům, stejně jako naší kůži a vlasům. Sušené plody jsou bohaté na draslík a představují koncentrovanější zdroj vitaminů A, K, B, kyseliny pantotenové, niacinu, mědi, železa a hořčíku než datle čerstvé, které jsou zase lepším zdrojem vitaminu C.

Prospívají našemu mozku, soustředění a výkonu. Povzbuzují při únavě a nevyčerpávají při tom zásoby jaterního glykogenu, jako to dělají kofeinové nápoje. V některých kulturách se věří, že datle mají afrodiziakální účinky. Doporučují se k podpoře mužné síly a laktace kojících žen. Navíc údajně snižují krevní tlak a pomáhají v prevenci vzniku srdečních chorob. Plody datlovníku pravého jsou odedávna používány jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyseliny tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí. Například Turci připravují z čerstvých datlí nápoj, který velice prospívá při žaludečních křečích. Čerstvé datle jsou prostředek, jenž utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají při průjmech.

Sušení datlí, jako tradiční způsob konzervování, probíhá většinou přirozeně. Nechají se dozrát a usušit na slunci. Teprve poté se sklízejí. A jelikož některé mohou mít tuhou konzistenci, je dobré je před konzumací namočit do vody nebo mléka.

Vychutnáte si je samotné, stejně jako chuťovku k sýrům či sušeným šunkám. Po vypeckování se dají plnit například krémem z mascarpone. Populární jsou zejména v raw kuchyni, kde se z nich připravují koláče a dezerty, neboť dobře drží těsto pohromadě i bez pečení.

Z čerstvých datlí se rovněž vyrábí datlový sirup, který slouží jako skvělá alternativa řepného cukru. Datlový med lze ředit vodou a zkvašovat na datlové víno a s alkoholem na datlový likér. Osladit jím můžete kaši, jogurt nebo dezerty.

Obecně jsou datle zdravým sladidlem. Můžete je přidat do dýňového koláče, pudinku, připravit z nich nepečené kuličky s ořechy a kokosem nebo lahodný ranní nápoj: rozmixujte pár datlí s mlékem nebo zákysem a ochuťte jahodami.

Autor:

Hlavní zprávy

Válka se nikdy nemění. Seriálový hit jménem Fallout navždy zvedl laťku herním adaptacím

Strážce streamu
vydáno 3. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Proč byste měli i jako pařením her nepolíbení jedinci věnovat pozornost televizní adaptaci jednoho z nejvýznamnějších značek videoherního průmyslu? Tuhle...  celý článek

Zálivky do korporátů jsou zbytečně plné chemie, říká omáčkář z Moravy

vydáno 3. května 2024  9:21

Fermentace je tradiční metoda, která v současnosti slaví svůj comeback. Delší trvanlivost je jen jednou z mnoha výhod.  celý článek

Světový den filmové legendy Star Wars se blíží. Ve hře je pro soutěžící tisíc dolarů

vydáno 2. května 2024  18:58

Co kdyby vám někdo řekl, že dostanete pětadvacet tisíc korun za to, že zhlédnete ságu Star Wars? Má to ovšem malý háček. Šanci na prémii mají ti, kteří...  celý článek

Bohatá, úspěšná, ale sama, říká o Coco Chanel choreograf. Připravil o ní balet

vydáno 3. května 2024  14:52

Přes deset let vede balet Národního divadla Brno (NdB) slovenský choreograf a bývalý špičkový tanečník Mário Radačovský. Na jih Moravy přinesl světové...  celý článek