metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Dveře na fotobuňku i tablet. Některé vynálezy vznikly i díky slavnému sci-fi seriálu Star Trek

  5:51
Kultovní seriál se díky programu Prima Cool vrátil na obrazovky. Stanice ho vysílá každou středu od 22.15. V­ éteru se přitom objevil už před 54­lety. Od té doby inspiroval několik generací vynálezců a ­vědců – některé vynálezy, které předpověděl, používáme v dnešní době. Jiné jsme dokonce používali, ale dnes už nám připadají zastaralé. Deník Metro přináší jejich přehled.

Další 2 fotografie v galerii
Star Trek: Discovery | foto: Prima

Dveře na fotobuňku
Bez dveří na fotobuňku se supermarket už neobejde. V­roce 1966, kdy se poprvé vysílal původní Star Trek, to byla nevídaná technologie. Dveře na můstku vesmírné lodi Enterprise ve skutečnosti otevírali a zavírali dva schovaní technici.

Osobní počítač
Před půlstoletím byly osobní počítače obrovská a pomalá monstra, která okupovala celé místnosti. Obyčejný smrtelník neměl příležitost se k­nim dostat. Ve Star Treku počítače řídí jednotlivé systémy vesmírných lodí. Kromě toho mají k počítači přístup i­členové posádky, kteří ho využívají nejen kvůli práci, ale také na zábavu.

Velkoplošná obrazovka
Televize z šedesátých let dvacátého století se nedají s­dnešními „domácími kiny“ vůbec srovnávat. Byly to malé, zrnité a někdy ještě černobílé krabičky. Ale v původním Star Treku se objevily velkoplošné ploché obrazovky s­pestrými barvami a vysokým rozlišením. Seriál s předstihem několika desetiletí přesně předpověděl, kudy se bude tato technologie ubírat.

Mobilní telefon
Myšlenka osobního přenosného telekomunikačního zařízení byla v roce 1966 naprostým sci-fi. Martin Cooper, který je nejčastěji považovaný za vynálezce prvního funkčního mobilu, veřejně prohlásil, že se nechal inspirovat Star Trekem. Ale tím to nekončí. Jak se mobily postupně vyvíjely, výrobci uvedli na trh otevírací „véčka“, přímo navržená podle komunikátorů z klasického Star Treku. Stejné se používají také v­novějším seriálu Star Trek: Discovery, který právě vysílá Prima Cool.

Tablet
Když měl v roce 1986 premiéru seriál Star Trek: Nová generace, jeho tvůrci si dali záležet, aby vypadal moderněji než jeho předchůdce. Koneckonců se odehrává o celých sto let později. Kapitán Picard a jeho posádka proto často používají třeba přenosná plochá počítačová zařízení s dotekovým displejem, která jsou tenká a lehká, ale pořádně výkonná. Zobrazují data, s jejichž pomocí se dají ovládat jiná zařízení, nebo přehrávají hudbu a filmy. V­době, kdy se počítače teprve začaly rozšiřovat do domácností a vypadaly jako velké těžké krabice, byl takový vynález naprosto hypermoderní. Ale v roce 2010 se objevil na trhu první iPad a dnes už jsou tablety naprosto běžné. Stejně jako chytré telefony.

Star Trek: Discovery

Hands free a bluetooth
Komunikační důstojnice, poručík Uhura používá ve více než padesát let starém původním Star Treku bezdrátové sluchátko, které jí pomáhá udržet si přehled o všem, co se šustne. Dnešní hands free zařízení využívající technologii bluetooth vypadají hodně podobně. Vynálezci bezdrátového hands free bluetooth headsetu byli pravděpodobně další, kdo se nechali Star Trekem přímo inspirovat.

Videohovory
Představa, že budeme s někým mluvit a přitom ho uvidíme na obrazovce, nebyla v­době uvedení prvního Star Treku nová. Dokonce nebyla ani technologicky úplně nemožná. Ale byla hodně drahá, a tak trvalo dlouho, než se nápad ujal. Americké telekomunikační společnosti se v průběhu minulých desetiletí snažily několikrát přesvědčit zákazníky, aby začali vyžívat videohovory. Dveře dokořán jim otevřel až docela nedávno dobře dostupný internet, laptopy vybavené kamerami a chytré telefony.

Osobní asistenti s umělou inteligencí
Ve Star Treku se objevují výjimečně chytré počítače s­umělou inteligencí: rozumí lidské řeči a jsou schopné odpovídat příjemným hlasem. Ke komunikaci přitom nepotřebují obrazovku, stačí jim mikrofon a reproduktor. Dnes jim říkáme třeba Siri, Alexa nebo Cortana, bydlí v­našich mobilech, laptopech a tabletech.

Univerzální překladač
Hodí se při prozkoumávání galaxie a objevování nových planet osídlených neznámými mimozemskými rasami, ale i na dovolené v zahraničí. Hrdinové Star Treku mají k­dispozici univerzální překladač. My si můžeme stáhnout mobilní aplikace, které fungují podobně: poradí si se složitými větami a nabídnou překlad hned poté, co si vyslechnou mluvčího. Ještě propracovanější vylepšené verze tohoto softwaru se používají na ambasádách nebo letištích po celém světě.

Trikordér
Hrdinové Star Treku mají k­dispozici přenosný počítač, se kterým můžou skenovat předměty, půdu nebo horniny a jednoduše zjistit jejich složení. Lékařská verze tohoto zařízení diagnostikuje zdravotní stav a identifikuje případná zranění. My máme skenery. Stejným způsobem jako příslušníci Hvězdné flotily je sice nepoužíváme, přesto existují. A vědci, kteří s nimi přišli jako první a stále je zdokonalují, se vůbec netají tím, že nápad vzešel ze Star Treku. V pozdějším Star Treku: Nové generaci se objevila rovnou hypermoderní diagnostická lékařská lůžka. A­právě taková vyvinuli na univerzitě v britském Leicesteru. Jediný problém: zatím jsou příliš drahá.

Hybosprej
Lékařský přístroj používaný ke vstřikování léčiv do těla pacienta bez použití jehly je realitou Star Treku, ale i­našeho světa. V současnosti existuje několik různých prototypů vyvinutých univerzitními týmy i soukromými společnostmi. Při jejich použití by pacient neměl cítit žádné píchnutí, jen dotek zařízení na kůži. Někdy se to přirovnává ke štípnutí komára.

Bionické oči
Jedním z nepřehlédnutelných hrdinů Star Treku: Nové generace je Geordie La Forge. Hlavní inženýr a pilot vesmírné lodi Enterprise je slepý. Vidí díky speciálnímu vizoru, který posílá informace přímo do jeho mozku. V­pozdějších sériích a filmech má Geordie kybernetické oči. Technologie, jež umožňuje navrátit slepým zrak aspoň částečně, existuje v­omezené míře už dnes. V­roce 2006 se vědcům podařilo přenést obraz z kamer do mozku slepých pacientů. Výsledky nejsou dokonalé, ale neustále dochází ke zlepšování. V současnosti probíhají výzkumy možnosti využití speciálních brýlí, které by mohly nahradit chybějící zrak.

Fázer
Zbraně na energetické paprsky, které můžou mít smrtící i jen ochromující účinky, ve skutečnosti zatím neexistují. Ale už po uvedení klasického Star Treku se začaly používat tasery. Toto zařízení ochromí útočníka pomocí elektrických šoků a stalo se běžnou výbavou pořádkových služeb.

Replikátor
Oblíbený kus moderní technologie ze Star Treku: Nové generace (nebo Hlubokého vesmíru devět a Voyageru) dokáže replikovat prakticky jakýkoli předmět. Nebo jídlo. Chtěli byste ho taky vlastnit? Je to možné, dokonce čím dál levnější. 3D tiskárny jsou stále dostupnější. Jídlo sice běžně netisknou, ale i na tom se neúnavně a relativně úspěšně pracuje.

Star Trek: Discovery

Teleportér
Běžný způsob přepravy předmětů i osob ve Star Treku sice zůstává snem vynálezců, vědci se přesto zcela vážně snaží najít způsob, jak teleportovat částice z jednoho místa na druhé, už několik desetiletí. Dokonce se jim to podařilo na atomární úrovni. Není nepravděpodobné, že teleportace se někdy v budoucnu stane dalším velkým vynálezem lidstva – i když určitě nezpůsobí revoluci v tom, jakým způsobem cestujeme.

Tažný paprsek
Paprsek energie, který je schopný zastavit a přitáhnout předmět, vesmírnou loď nebo člověka, se začal objevovat v různých vědecko-fantastických příbězích už ve 30. letech minulého století. V původním Star Treku to tedy byla třicet let stará sci-fi záležitost. Dnes na takovou technologii v běžném životě stále čekáme, ale první krůčky už máme za sebou. V roce 2015 oznámil tým vědců z Velké Británie, že se jim podařilo přijít na způsob, jak s použitím zvukových vln pohybovat s objekty do velikosti pěti milimetrů. Jejich objev by mohl najít využití v medicíně třeba při odstraňování ledvinových kamenů, nebo v té­dopravě. Ale to je zatím sci-fi.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek