metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 10. května 2024. Svátek má Blažena

Expert o finančních znalostech. Generace Z se často nemá od rodičů co učit

  9:06
Otázka finanční gramotnosti se pomalu, ale jistě dostává do popředí zájmu některých Čechů. Pořád je ale co zlepšovat.

Další 1 fotografie v galerii
S finanční gramotností je dobré začít třeba už ve druhé třídě základní školy. Třeba jako ve Zlíně, kde děti vzdělávaly posluchačky místní univerzity. | foto: MAFRA

Vzdělávání ve světě peněz mnohdy vyžaduje pomocnou ruku. Tu se snaží podávat učitel na základní škole Robert Kočí. Chce šířit osvětu o finanční gramotnosti. Z jeho zkušeností vyplývá, že řada lidí stále neví, jak efektivně s penězi hospodařit. Ve školství podle něj navíc není pro finanční vzdělávání tolik prostoru, kolik by si zasloužilo.

Chyba se předává z generace na generaci
Cílem Kočího je mimo jiné pomáhat pedagogům s tím, jak studenty o penězích vzdělávat. „Cítím velkou zodpovědnost v tom, kolik mi je dáno prostoru působit na děti. Chci je naučit o penězích přemýšlet,“ líčí Kočí, který je také lektorem projektu Rozumíme penězům.

Iniciativa se snaží přispět k tomu, aby lidé o penězích uměli přemýšlet. Ne vždy tomu tak totiž je. Podle Kočího Češi nejsou finančně gramotní, i když si mnozí myslí, že ano. „Vidím určitě posun kupředu, ale ne tak velký, jak by bylo potřeba. Vše se s námi táhne od sametové revoluce. Po změně režimu zde byla generace, která čelila přílivu nových finančních produktů, což bylo samozřejmě těžké,“ vysvětluje Kočí.

Podle něho v otázce peněžní gramotnosti hraje roli především rodina, která předává své zkušenosti v hospodaření z generace na generaci. „Pokud jedna generace není příliš peněžně vzdělaná, nemůže své zkušenosti předávat dál. Tím pádem se to s námi táhne pořád dokola,“ doplňuje lektor.

Ve školách se o penězích neučí dostatečně
Finanční zdraví je pro spokojený život velmi důležité – i přestože tématu není ve školách věnovaná dostatečná pozornost. „Učitelé jsou taky jen lidé, kteří často tápou. K tématu se snažím využít každou minutu, protože od dětí vidím velkou poptávku,“ přiznává Kočí. I tak je na tom podle něj mladá generace mnohem lépe. „Jsou odvážnější. Uvědomují si, že se o sebe musí postarat sami. Vědí, že je potřeba zabezpečit se na důchod. Mladší generace se mnohdy nemá co učit od svých rodičů,“ hodnotí učitel a dodává, že se to týká spíš otázky zhodnocování peněz. „Od rodičů jsem si přenesl způsob hospodaření, nicméně mi nemohli předat zkušenosti s investováním a hypotéka pro ně byl prostě jen dluh, který je z principu špatný,“ popisuje.

Podle Kočího slov Češi často nemají finanční plán a bojí se investic. „Situace opět souvisí se sametovou revolucí. Generace, která v té době byla v produktivním věku, si prošla divokými devadesátkami, kdy kvůli nízké finanční gramotnosti někteří naletěli podvodníkům a na investice zanevřeli,“ vysvětluje učitel.

Také jako obrana proti podvodům
S investičními podvody se Češi setkávají i v současnosti, a to v čím dál větším měřítku. V minulosti na ně upozorňovala také Česká národní banka. Nejúčinnější obranou je podle Roberta Kočího právě finanční vzdělávání. „V něčem si lidé poradí sami a v něčem mohou využít finanční poradenství. Nechat si poradit je naprosto v pořádku,“ apeluje učitel.

V prvním týdnu letních prázdnin už se spousta Čechů vydala na dovolenou. Podle Kočího na relax nezanevřou. „Pořád máme v průměru na účtech v bankách velké úspory. Sledujeme meziroční významný propad tržeb obchodníků. Možná právě proto, aby zbylo více na dovolenou, kterou si nechtějí lidé odepřít,“ komentuje Kočí.

Spousta lidí hledá způsoby, jak nejefektivněji investovat peníze do budoucna. Zde je potřeba sbírat zkušenosti postupně. „Často mě lidé kontaktují s tím, jak nakupovat kryptoměny, aniž by měli zkušenosti s něčím mnohem méně rizikovým. A to vše s vidinou velkých zisků,“ přiznává Kočí.

Modelů, jakým způsobem mohou lidé spořit peníze, je spousta. Na situaci je třeba ale nahlížet trochu jinak. „Už to, že budeme spořit, je špatně. Pokud máme pohotovostní rezervu, je třeba peníze investovat, aby zhodnocení poráželo inflaci,“ říká učitel a dále doporučuje mít hlavně dobrý přehled o svých nezbytných výdajích.

Část peněz, které zbudou, je poté přínosné investovat. Pokud by se někomu podařilo 40 let investovat tisíc korun měsíčně při průměrném zhodnocení sedmi procenty, šel by podle Kočího do důchodu zhruba s 2,6 miliony korun. „Opravdu má smysl začít i od stokorun, další část peněz by měla sloužit pro radost a na konkrétní cíle,“ uzavírá lektor se slovy, že by se lidé po celoměsíční práci měli odměňovat tím, na co skutečně mají. TES

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Dítě za Oscara? Kdysi skvělý seriál American Horror Story se stal obětí scénáristické stávky

Strážce streamu
vydáno 10. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Druhá polovina dvanácté řady seriálu American Horror Story (AHS) s podtitulem Delicate je za námi. A je proto ideální čas si nad kolísavými kvalitami...  celý článek

„Ševci nemaj co žrát. Footshop je shit!!!“ Hádka o boty je ukázkou guerillového marketingu

vydáno 10. května 2024  5:33

Praha versus Zlín. Z hádky zakladatelů Footshopu a Vasky o posprejovanou výlohu se vyklubal podvod. Šlo o ukázku takzvaného guerillového marketingu,...  celý článek

Metropole v roce 1836. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

vydáno 9. května 2024  17:57

Idylický pohled na Týnský chrám a Staroměstské náměstí zachytil v roce 1836 Karel Würbs. Šlo o nový pohled na chrám, na který Pražané čekali bezmála 20...  celý článek

Pražské metro je neoddělitelná součást tváře města, říká pro deník Metro architekt Kotas

vydáno 9. května 2024  17:57

Tramvaje, metro, vlaky, mosty, veřejný prostor. Na tom chtěl pracovat už jako kluk. Tehdy ještě dávno před školou si stavěl modely měst. A svůj sen si...  celý článek