metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 2. května 2024. Svátek má Zikmund

Jsme parta šílenců, které baví adrenalin a show, říká světový rekordman ve splashdivingu

  13:00
Christian „Elvis“ Guth vlastní organizaci X-Diving, se kterou pořádá skokanské závody a předvádí své kousky na veřejnosti. V rozhovoru mluví také o High Jumpu, který se letos koná v Hřiměždicích od 4. do 5. srpna.
Christian Guth se věnuje skokům do vody téměř 20 let. | foto: HIGHJUMP.CZ

Jak dlouho se věnujete splashdivingu a jak jste se k němu dostal?
Oficiálně jsem začal v roce 2004 na prvním mistrovství světa ve skocích takzvaných pr*eláčů. Pocházím z gymnastické rodiny a od gymnastiky jsem postoupil ke skákání do vody. Pak jsme s partou kamarádů přišli na to, že do skákání chceme přinést víc freestylu. Ovlivnily nás sporty jako skateboarding nebo snowboarding. A tak jsme založili organizaci X-Diving.

Je splashdiving vůbec sport? Jak probíhají tréninky?
Samozřejmě že je. Trénujeme, máme soutěže i vlastní organizaci. Trénink probíhá na skokanské plošině a připravujeme se i na suchu v tělocvičnách. Mnoho našich sportovců dělá parkour, skákání z blobu či další freestyle sporty. Jsme parta šílenců, které baví adrenalin a show.

Jste držitelem světového rekordu. Jak k tomu došlo a v čem konkrétně spočíval?
Chtěli jsme posunout hranice zase o kousek dál. Tak jsme zvyšovali výšku, co nejvíce to šlo. Nakonec jsme potřebovali vrtulník, který mě dostal do výšky 43 metrů nad bazén. Rekord se povedl, ale já jsem se dost zranil.

Jak jste se zranil a jaké jsou obecně nejčastější úrazy?
Stejně jako v jiných sportech dochází ke zraněním kvůli chybám. Moje zranění páteře bylo i přes závažnost lehké. Nyní mě nelimituje a už si na ně ani nevzpomenu.

Je extrémní splashdiving nebezpečný?
V zásadě ne, ale jakýkoli skok z více než deseti metrů patří do extrémní kategorie a zahrnuje určité riziko. S tím do toho jdeme…

Kdybyste měl říct, co je nejdůležitější k přežití při vašem sportu – co by to bylo?
Trénink, rutina, důslednost. Ale jde prostě o to vědět, jak skočit a dopadnout.

V poslední době je oblíbený i takzvaný deathdiving. V čem se liší od splashdivingu?
Death a splashdiving jsou velmi podobné, přičemž splashdiving má čtrnáct různých přistávacích pozic a deathdiving pouze dvě. Ty jsou velmi nebezpečné. V minulosti jsme je zařazovali do skoků jen málo. Nyní již ale spousta skokanů tento druh dopadu do vody naopak vyhledává. Je to oblíbené a diváky to baví. Skokan dopadá více na břicho a přední část těla.

Pravidelně jezdíte na High Jump do Hřiměždic. Čím je pro vás tato akce jedinečná?
Atmosféra, lidé, organizační tým. Jsme dobří přátelé už skoro 20 let, spojení freestyle sportu s muzikou. Taková párty jinde není.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
Témata: Hřiměždice

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

Už žádné ohrožení od utržených lodí, v Lovosicích dokončili ochranné stání

vydáno 2. května 2024  8:22

Velké lodě už by se ani při extrémních povodních neměly utrhnout a nekontrolovaně se pohybovat po proudu, a ohrožovat tak mosty či břehy dolního toku...  celý článek

„Spolupráce se školami je zásadní, ne vždy ale funguje“

vydáno 2. května 2024  8:00

Více než tisícovka gymnazistů a vyšší stovky zájemců o lycea. Tak by se v kostce daly shrnout letošní přihlášky na střední školy pro Jihočeský kraj....  celý článek

Skiareál z evropských dotací za 126 milionů lyžaře netáhl, je roky zavřený

vydáno 2. května 2024  0:12

Dotace z Evropské unie se staly nedílnou součástí většiny velkých projektů v Olomouckém kraji. Kromě všemožné dopravní infrastruktury putovaly velké sumy...  celý článek