metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
chalupa | foto: MAFRA

Na samotě u lesa. Realitní agenti loví chalupy, kde se dá

  10:00
Která nemovitost slibuje největší zhodnocení? Momentálně se šplhají nahoru ceny chat a chalup. Bez ohledu na stav.

Schránka na dopisy s ručně psanými nabídkami na odkup chalupy. „Lockdown nelockdown, i přes neprostupné hranice okresů se mi tu stále hromadí nabídky,“ říká pro deník Metro Igor, který si už před lety přebudoval starou chalupu na trvalé bydlení v malé obci na Svratecku.

Na chalupu klidně i tři sta kilometrů
Zachoval ale její venkovský chalupnický ráz. A to zřejmě lidi láká. Igor tu s manželkou tráví většinu roku, ale pár měsíců v roce žije současně i v Hradci Králové. V poštovní schránce jeho „chalupy“ se mu vrší i ručně psané žádosti, že by si lidé dům rádi prohlédli a že na ceně se určitě dohodnou. „Občas někdo i zazvoní, že by se mu náš dům jako chalupa zamlouval,“ popisuje zážitky. Už tu potkal nejen lidi z Ostravska nebo z Brna, zájem měli i Pražáci a dokonce lidé ze vzdáleného Karlovarska. Že to sem mají téměř tři sta kilometrů, nehraje roli.

Přitom oblast západních a severních Čech, hlavně Krušné hory, se teď stala pro mnohé zájemce o rekreační objekt atraktivní. Dosud méně objevený kraj, který v lidech vyvolává stále pocity kraje uhlí, komínů a vylidněných osad, je v současnosti v hledáčku realitních agentů, ale i lidí, kteří si sami tipují, co by se dalo koupit.

Ceny jako v Praze
„Objevuje se tu mnoho volných objektů vhodných pro přestavbu k rekreaci,“ říká Radim Maštalíř, odborný technik Hypoteční banky. Banka poskytující úvěry totiž zaznamenává zvýšenou poptávku po úvěrech na tento typ nemovitostí. Ceny za metr čtvereční, a to i u nezrekonstruované nemovitosti, dosahují v Krušných horách a Podkrušnohoří k částce osmdesát tisíc korun.

I přesto, že je to do Krušných hor z Prahy kolem150 kilometrů, poptávka zájemců z hlavního města roste. Lze proto čekat, že i tady se zakrátko vyšplhají ceny na úroveň těch, které panují třeba na Šumavě a v Krkonoších. Tam lze rekreační apartmán kolem padesáti metrů čtverečních pořídit za sto až sto dvacet tisíc korun za metr. Což už je zhruba na hranici toho, za kolik se prodávají v průměru byty v hlavním městě.

Prodejci si často mapují katastry nemovitostí
„Na podzim jsem zdědil chalupu na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Jen se změna projevila v katastru nemovitostí, přišly mi poštou tři nabídky na prodej od realitní kanceláře,“ popisuje zájem o rekreační nemovitost Michal. Rodiče prý v uplynulých letech nikdo nekontaktoval, poptávka se projevila až nyní během epidemie. „Také sousedi mi potvrdili, že teď, kdy se nesmí cestovat, chalupu okukují cizí lidé. A někteří se právě v sousedství poptávají, zda není naše chalupa volná,“ dodává její majitel.

Ceny starších objektů žene nahoru i fakt, že trvale žijící obyvatelé obcí v atraktivních lokalitách jsou ve značné míře proti výstavbě nových chat či apartmánových domů. Liší se způsoby financování. „Zatímco u apartmánů a chalup lze žádat o hypotéku, chatu lze financovat i ze spotřebitelského úvěru na bydlení až do jednoho milionu korun,“ připomíná Andrea Vokálová, mluvčí skupiny ČSOB pro oblast bydlení. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek