metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Už zase neutrácíme. Přitom peněz, které mají české domácnosti i podnikatelé na účtech, nejsou malé. Soukromé osoby i firmy ale zatím na penězích „sedí“. | foto: MAFRAMAFRA

Sice to tak nevypadá, ale firmy i domácnosti mají „nasysleno“, tvrdí bankéři

  4:52
Pocovidové utrácení asi skončilo. Jak ukazují čísla z jednotlivých bank, chuť zbavovat se peněz silně zabrzdila. Přitom lidé a firmy mají dostatek peněz v takzvaných nadvkladech.

Víte, co jsou to nadvklady? To jsou peníze, které by jinak lidé i podnikatelé utratili, kdyby ekonomika šlapala, kdyby nehrozily problémy.

To, co mají nyní české domácnosti i firmy na svých účtech, dosahuje přibližně 450 miliard korun (více box). Tyhle peníze čekají na nejrůznějších spořicích účtech a termínovaných vkladech. Současně je tu jeden zajímavý moment. Podle nejrůznějších předpovědí, ale i měření meziroční inflace klesá.

Úroky zatím zůstávají, ale čeká se zájem o hypotéky
S ní by měly tedy zákonitě klesat i úrokové sazby, které banky nabízejí na spořicích účtech. Alespoň na září varovaly některé banky své klienty, že se na těchto účtech procenta sníží. To nejenom nenastalo, úroky zůstávají stejné, některé banky dokonce o desetinky navyšují. Vyplatí se to bankám? „Je možné za tím spatřovat očekávání, že začnou klesat úrokové sazby u hypoték, lidé po současném velkém propadu opět budou potřebovat finance na bydlení a banky budou potřebovat peníze a stabilními úroky teď chtějí tyto peníze udržet na účtech, aby je pak na ty hypotéky měly,“ rozebírá možné důvody Lenka Kalivodová, analytička bankovního sektoru Raiffeisenbank.

Češi často bývají finančně maniodepresivní
Co ale stojí za skutečností, že Češi, jako soukromé osoby, i firmy tak nadměrně hromadí peníze a neutrácejí, respektive neinvestují je? „Částečně bych za tím to viděla i tu českou maniodepresivitu. Češi často otevírají deštníky, aniž by začalo pršet,“ hodnotí s jistou nadsázkou peněžní opatrnost Helena Horská, členka Národní ekonomické rady vlády (NERV).

„Syslení“ peněz má ale i jeden negativní důsledek pro celou českou ekonomiku. Firmy sice často nakupují vyspělou techniku pro svou činnost, ale s vyspělými technologiemi jen produkují zboží, jehož technická vyspělost vznikla jinde. V Česku produkujeme jen málo služeb a výrobků s vysokou přidanou hodnotou, zůstáváme pořád jen onou montovnou. „Rozumím stížnostem, že třeba vláda dává méně peněz na školství, chce dát méně i na vědu a výzkum, ale mně spíš scházejí takové investice i ze strany firem, ne jen čekání, co dá stát,“ argumentuje Horská.

Málo nezaměstnaných a nedostatek lidí? Je to špatně
I proto například NERV tento týden doporučil vládě, aby více, třeba odpisy, nižšími daněmi a dalšími nástroji, popostrčila firmy, aby samy více bádaly a vyvíjely a nejen technologie nakupovaly.

Řada podnikatelů se totiž snaží o další rozvoj hlavně tím, že hledají nové zaměstnance, místo toho, aby jejich nedostatek řešily jak robotizací, tak novými metodami práce či výrobními postupy. Jásot některých politiků nad tím, že nezaměstnanost u nás je nejnižší v Evropě, je nyní spíše brzdou než předností. Alespoň banky se ale o změnu myšlení v podnikatelské sféře již snaží. „Hodnocením rizika a udržitelnosti stávajícího byznys modelu už nepřímo tlačí na inovace firem. A je to vidět na makro číslech. Ve druhém letošním čtvrtletí rostly investice firem do strojů a technologií. Vzhledem k napjatému trhu práce je to nutnost,“ říká Horská.

Vklady

  • České domácnosti měly v loňském roce 5,8 bilionů korun uložené v nejrůznějších finančních produktech. Nejvíc jich bylo na běžných, málo úročených netermínovaných účtech, a to necelé tři biliony korun. Z celkové sumy nadvkladů za poslední tři roky (450 miliard korun) si například letos české domácnosti odložily navíc přibližně 31 miliard korun a firmy 130 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek