Mnozí komentátoři tvrdí, že ti, co volili jinak, jsou lidé s nižším vzděláním, někteří dodávají, že jsou to navíc lidé s menším rozhledem a inteligencí. Myslete si o tom, co chcete, ale i my na venkově jsme studovali na vysokých školách, jezdíme do zahraničí, umíme jazyky a sledujeme politické dění u nás i ve světě.
Žít na venkově je ale v mnoha ohledech jiné než ve velkém městě. Mnohé starosti, které máme my, vás netrápí. Ale je to i obráceně, mnohé vaše problémy my vůbec neznáme.
Měšťané se vždycky (bohužel) nad venkovany povyšovali. A pohrdali těmi, co jim „čouhá sláma z bot“. Myslel jsem, že tenhle předsudek vzal dávno za své. Ale z komentářů během prezidentských voleb jsem pochopil, že nikoli. Je to škoda, protože jsme všichni obyvatelé jedné země, máme společnou historii a tradice.
Rád bych řekl, že máme i stejnou kulturu, ale díky alternativním umělcům tohle už nějak neplatí. Jsme však stále na jedné lodi a měli bychom tu loď vést společně. Přestaňme se tedy škatulkovat na měšťany a venkovany, chytré a hloupé, voliče Zemana či Drahoše.
Věřím, že k sobě přece jen cestu najít můžeme. A dokonce musíme. Máme před sebou mnohem vážnější úkol, než byla volba prezidenta. Musíme si konečně vyjasnit, zda se budeme škatulkovat na Čechy a na Evropany. Možná nás čekají volby ještě komplikovanější. Nerad bych, aby se ideologové zase posmívali, že venkovani jsou „zaostalí Čecháčkové“. Nejsme, jen si asi více vážíme tradičních a konzervativních hodnot.