metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Chris Jagger (vlevo) se slavným bratrem Mickem | foto: ARCHIV CH. J.

Sourozenec světoznámého muzikanta Chris Jagger: Neměli jsme doma ani gramofon

  7:07
Bratr slavného hudebníka Micka zavítá v srpnu na festival Krásný ztráty. V rozhovoru pro deník Metro mluvil Chris Jagger třeba i o brexitu.

Jaké to je mít za bratra legendu z Rolling Stones?
Pro mě je to úplně normální, protože mám jen jednoho bratra a to je on. Snažím se s ním pracovat třeba na své desce a povídat si s ním. Je to jediný způsob, jak s ním být trochu v kontaktu. Žiji totiž na venkově mimo Londýn.

Jaké bylo vaše dětství? Byli jste obklopeni hudbou?
Vlastně ani ne. Většinou jsem hrál fotbal, kriket nebo tenis. Nějak moc hudby nebylo, i když jsem ji hodně poslouchal, což je podle mě důležité. Neměli jsme doma ani gramofon nebo velkou sbírku nahrávek. Asi až ve dvanácti letech jsem se dostal ke kazetám starých bluesmanů.

V minulosti jste byl novinářem, hercem, oděvním návrhářem, ale i taxikářem. Jak to, že jste byl tak všestranný?
Strávil jsem nějakých deset let v divadle a televizi, což bylo v pohodě, protože tehdy nikoho nezajímaly žánry jako blues, country nebo jazz. Vládly hlavně punkové a módní kapely. Ale v roce 1994 jsem udělal desku, která pro mě znamenala velkou změnu. Dal jsem dohromady kapelu a hráli jsme víc věcí typu Americana. Většinu ostatních profesí jsem měl, abych vydělal peníze, protože je těžké se živit jen divadlem nebo hudbou.

Široký záběr máte i v hudbě. Kromě zpěvu hrajete na kytaru, harmoniku či valchu...
Moje hra na kytaru je na docela základní úrovni, většinou dávám jen rytmus. To, na co se opravdu zaměřuji, je zpěv a psaní písniček.

Spolupracoval jste mimo jiné na albech Erica Claptona či Rolling Stones. Jaké to bylo?
Když se podívám zpátky, Eric mě docela podporoval. Myslím, že moc nevěděl, co se mnou dělat, ale pozval mě na akce, na kterých hrál v Los Angeles. Já se mohl poflakovat s kapelou, kterou miluji, takže si toho spojení vážím.

Se svou skupinou Atcha máte na kontě řadu sólových alb. Poslední vyšlo před dvěma lety. Mohou se fanoušci v dohledné době těšit na další?
Přemýšlím o tom. Lidé ale už nekupují desky tak jako dřív. A aby bylo možné udělat kvalitní album, potřebujete samozřejmě peníze.

Loni jste pro české publikum zahrál jako host na benefičním koncertu pro Ukrajinu, festivalu Metronome po boku kapely 333 a také na několika sólových vystoupeních. Jak se vám líbí v Česku?
Rád k vám jezdím a těším se, až letos dorazím znovu. Myslím, že se připojíme k dechové sekci 333, což bude zábava. Hudebníci ve Spojeném království opravdu nenávidí celé fiasko s brexitem a my to musíme zvrátit, protože to byla pro celou naší zemi katastrofa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek