metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Světový šampionát se pyšní několika nej

  8:59
Mistrovství světa včera otevřel duel domácího Ruska se Saúdskou Arábií – tedy států, které jsou ze všech účastníků nejhůře postavenými v žebříčku. Zatímco sborná měla jako reprezentace pořádající země účast na MS zajištěnou automaticky, ostatní světové celky musely projít nástrahami kvalifikace. A už tady se zrodily zajímavé příběhy.
Vlk Zabivaka | foto: Profimedia.cz

Austrálie – nejsložitější cesta do Ruska

Fotbalisté Austrálie postoupili na MS počtvrté v řadě. Během kvalifikace však museli sehrát rekordních 22 utkání. Slavit mohli až po vítězství 3:1 v odvetě barážového utkání mezikontinentální kvalifikace s Hondurasem. Výsledek zařídil třemi góly útočník Aston Villy Mile Jedinak.

Kolegu Tima Cahilla čeká čtvrtý šampionát, na kterém se může zapsat mezi střelecké legendy. Osmatřicetiletý hráč skóroval na třech předchozích šampionátech, na kterých startoval. Pokud by se trefil i na turnaji v Rusku, vyrovnal by se Pelému a Uwemu Seelerovi s Miroslavem Klosem.

Panama – nejzkušenější

Na MS v Rusku se dvě země představí poprvé. Pro Panamu jde o obrovský úspěch. Svědčí o něm i to, že prezident Rommel Fernández vyhlásil na oslavu postupu státní svátek. A historie se nebude ptát, zda panamským fotbalistům v cestě do Ruska „pomohlo“ ostudné zaváhání Američanů, či chybně uznaný gól, když míč nepřešel celým objemem do branky.

V jednom bude mít Panama v Rusku prim – marně byste hledali další celek, který bude mít v nominaci tolik zkušených hráčů. Alespoň co do počtu startů za národní tým. Hned šest jich totiž má na svém kontě přes sto – nejvíce Gabriel Gómez (143). A navíc rovným deseti hráčům Panamy je přes třicet let.

Island – nejmenší účastník, ale nejstrmější vzestup

Dalším nováčkem je reprezentace Islandu. Severský státeček s populací zhruba 335 tisíc obyvatel – méně, než má Brno – překonal rekord Trinidadu a Tobaga, jehož národní tým si zahrál na MS v roce 2006 v Německu.

Už na předloňském ME Islanďané uchvátili nejen fotbalové fanoušky starého kontinentu, ale i miliony dalších po celém světě. Jejich jízda skončila až ve čtvrtfinále s Francií. A ani v Rusku zástupci země, která podle mnohých udělala nejvýraznější fotbalový skok kupředu, nemusí být bez šance. Uvidíme, kolikrát si hráči s fanoušky střihnou tradiční děkovačku, takzvaný Icelandic thunder clap.

Nigérie – nejzajímavější hrací tílka

Nejatraktivnějšími dresy mezi všemi účastníky světového šampionátu se zřejmě mohou pochlubit Nigerijci. Ač nepatří do užšího okruhu favoritů, díky tílkům budou hodně na očích. Design dresů se totiž od ostatních hodně odlišuje. Pestré zelené vzory odkazují na šampionát, ve kterém Nigérie poprvé zazářila na mezinárodní scéně. V roce 1994 došla na MS až do osmifinále. Hned po oficiálním představení si dres na internetu v předprodeji objednaly tři miliony zájemců.

Vítěze však nedělají dresy, ale výkony na hřišti. Kdo bude podávat ty nejlepší, zvedne 15. července v Lužnikách nad hlavu trofej pro mistra světa.

Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek