metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Fotografie z filmu Ztratili jsme Stalina. | foto: CinemartMetro.cz

Ztratili jsme Stalina. Boj o moc plný intrik začíná

  9:52
Skotský režisér Armando Iannucci natočil drsnou komedii, která jde právě dnes do kin.

Velký vůdce padl. Jmenuje se Stalin. Nad jeho mrtvolou začíná tragikomický boj o nástupnictví. Soudruzi z politbyra se pomalu zbavují letitého strachu a začíná ta pravá podívaná.

Jestli se vám to nezdá jako dostatečně důvtipná zápletka, věřte, že film Ztratili jsme Stalina ve své tragičnosti a schopnosti utahovat si z velkých věcí je vtipný velmi. V Rusku ho za to zakázali.

Nový film

  • Komedie z koprodukce Velké Británie, Francie a Belgie je nevhodná pro děti do 12 let.
  • Režie: Armando Iannucci
  • Hrají: Steve Buscemi, Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Jeffrey Tambor, Simon Russell Beale a další

Po smrti Stalina v roce 1953 vypuká v řadách jeho nejbližších naprostá panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude věčný. Proč by nemohl i Stalin?

Během jeho života se soustředili na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Začíná boj o moc nad komunistickou říší, která do této chvíle patřila jen a pouze brutálnímu diktátorovi.

O nejvyšší post nebo aspoň o bezpečné místečko pod ním se perou ti, kteří se za dobu Stalinovy vlády dokázali zbavit jakéhokoli vlastního názoru. Stále se ujišťují, co by tomu nebo tamtomu řekl Stalin a co by se jim za to asi tak mohlo stát. Jedni kují pikle proti druhým a do toho organizují diktátorův pohřeb.

Černá komedie zesměšňuje šílený komunistický režim a nejabsurdnější na tom je, že téměř vše ve filmu je založeno na skutečných událostech. Všemu dominuje skvělé obsazení v čele se Stevem Buscemim (Chruščov), Jasonem Isaacsem (maršál Žukov) a montypythonovcem Michaelem Palinem (Molotov).

Jak to vidím já: Komedie?

Film Ztratili jsme Stalina je inspirován skutečnými událostmi. Často až černý humor komedie tak vychází částečně z věcí, které se po smrti Stalina v Sovětském svazu děly. Absurdní situace ve filmu by měly být varováním, aby se něco podobného neopakovalo. Loni byl Stalin v ruské anketě vyhodnocen jako největší historická osobnost. Mnozí Rusové ho stále mají za hrdinu. Není divu, že byl film, ve kterém je někdejší vůdce zesměšňován, v Rusku zakázán. Nikita Chruščov pronese po popravě Lavrentije Beriji všeříkající větu: „Takhle lidi přicházejí o život. Když se nepřizpůsobí.“ Žánr komedie tak může sklouznout k zamyšlení, co vše je v honbě za mocí možné.
Pavel Urban

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek