metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Sláva Zemánek
Sláva Zemánek | foto: Archiv S. Zemánek

Správný zevling je jeden ze střípků vedoucích k záchraně naší civilizace

18. srpna 2017  6:23 Lucie Mottlová Metro.cz
„Kdy jste si naposledy dali nohy na stůl a odpočívali?“ ptá se Slávek Zemánek, který je majitelem zážitkové agentury, jež se také zabývá „uměním zevlingu“. V neděli chystá o zevlingu akci.

Proč je podle vás zevling přínosný?
Zevlování je jakási protiváha dnešní uspěchané doby. Většina lidí má velmi málo času pro sebe, což je z­ mého pohledu nebezpečný civilizační extrém, který stále graduje. Žijeme v duálním světě, kde by se ke každému extrému měl vytvářet protipól, aby se kompromisem mezi oběma extrémy vytvořila rovnováha. Zevlování má ještě mnoho přidaných hodnot, o­ kterých budu mluvit na workshopu Štrůdlu v neděli, ale v zásadě toto je asi nejpodstatnější.

Inspirativní akce

Přednášky a workshopy přináší nedělní akce Štrůdl - More life less bullshit fest v­ pražské galerii Vanguard od 15 hodin.

Dozvíte se, jak si užít naplno komfortní zónu nebo jak na erotickou komunikaci.

Vstupenky a další informace najdete na Strudluj.cz.

Je potřeba ho učit?
Posledních dvacet let velmi prudce stoupá důraz na výkonnost lidí a ruku v ruce s ­tím počet psychických nemocí, případů vyhoření i používání psychofarmak. Vzpomínám si na článek v jednom německém ekonomickém magazínu, kde uváděli, že osmdesát procent vedoucích pracovníků v německých firmách bere psychofarmaka.

Pokud by k tomu ještě někdo zveřejnil statistiku, kolik takto exponovaných manažerů užívá kokain, pije litry energetických drinků a ve svém volnu se propíjí do němoty, možná by nám došlo, že tento trend ve společnosti asi vede k čemukoliv jinému než ke zkvalitňování osobního života. Proto si myslím, že je v ­rámci zachování fyzického i duševního zdraví nezbytné naučit se urvat si čas pro sebe a činnosti, jež zdánlivě nevykazují známky produktivity.

Není trendem spíš zbavování se prokrastinace a větší efektivita?

Tento trend se se zevlováním podle mne nevylučuje. Máme dostatek nových technologií, které nám při jejich správném užívání zajišťují podstatně větší efektivitu a tím bychom měli zákonitě získat i více času pro sebepoznání, své rodiny, přátele. Jenže současný systém je bohužel nastaven tak trochu na bázi podej prst a sežere ti celou ruku. Pokud zjistí, že máte víc času, ihned vám přidá více povinností a zkrátí dobu, kterou máte na jejich vyplnění. To v důsledku dělá z lidí tak trochu roboty v nikdy nenasytitelném systému zefektivňování. Efektivita je z pohledu zevla schopnost udělat vše co je potřeba k přežití v co možná nejkratším možném časovém horizontu, při vynaložení minima energie a ušetřený čas využít k prožívání radostí a činností, které ji způsobují.

Jak se pozná dobrý zevling?
Tak, že je vám při něm neskonale dobře a napadají vás tím pádem zcela inovativní myšlenky, které vedou ke zkvalitnění vašeho života. Je to nedisciplinovaný způsob spontánní meditace.

Jsou nějaké zásady, které se při zevlingu musí dodržet?
Při zevlování nemusíte vůbec nic. Jediné kritérium, které vlastně definuje zevlovaní, je nedělat nic, což zastavuje nerušený tok vašich myšlenek. Tj. fyzický výkon, příjem informací z vnějšího prostoru, zbytečná komunikace. Jsou činnosti, které se k tomu naopak hodí. Ideální může být rybaření, bezcílná procházka přírodou, válení se na pláži nebo na pohodlném gaučíčku. Tam všude můžete být sám se sebou nebo s někým, s kým je vám dobře, aniž byste museli stále o něčem tlachat a odvádět pozornost od vnímání ryzí přítomnosti.

Jsou naopak případy, kdy byste zevling nedoporučoval?

Nedělám si iluze, že svět a život v něm je značně podřízen ekonomických potřebám, které budou naše životy stále masivně ovlivňovat. Existuje pořád příliš mnoho lidí, kteří mají normální práci, ale nevydělají dost peněz ani na uspokojení nejzákladnějších potřeb. Nemá smysl, abych někomu takovému říkal, aby méně pracoval kvůli nějaké vnitřní harmonii. Ale je potřeba si ty věci uvědomovat. Je potřeba vidět, že stále více lidí pracuje tak, že okrádají sami sebe o to největší bohatství, jenž jim bylo dáno, o svůj životní čas, který se každým dnem krátí a to jen proto, že to v řadě oborů jinak nejde. Musejí jen více a více pracovat, jinak se neuživí.

Jak vás napadlo to učit?
Tak nějak spontánně, když jsme zevlovali s Lucinkou Špakovou, organizátorkou Štrůdlu. Zeptala se mě v­ rámci hledání zásadních témat pro rozvoj lidské společnosti na názor. Napadlo nás, že tohle je možná jeden ze střípků vedoucích k­ záchraně naší civilizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám