metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Další 4 fotografie v galerii
Prostory metra dostávají kvůli vandalům zabrat. | foto: Radim Ploczech

Sprejeři čmárají v metru. Nechávají po sobě škody za miliony

  13:00
Dopravní prostředky městské hromadné dopravy jsou častým terčem vandalů. Ti se nejen podepisují sprejem na soupravy metra, ale také lepí samolepky, řežou do sedaček či do skla. Dopravní podnik pak platí ročně miliony korun za opravy a čištění.

Vandalové dávají dopravním prostředkům hromadné dopravy pořádně zabrat. jejich oblíbeným cílem zůstávají také prostory podzemky. "Někdejší architektonická chlouba Prahy doznala za pár let opravdu výrazné změny. Devastace obkladů, krádeže kovových prvků a mnoho cestujících, kteří vagony využívají spíše k noclehu," stěžuje si čtenář Radim Ploczech, který vyfotil posprejovaný vestibul stanice Náměstí Republiky.

Graffiti stojí dopravní podnik miliony korun ročně

Právě graffiti zůstává jedním z nejpalčivějších problémů vůbec. Jen za loňský rok sprejeři v metru počmárali téměř 27 tisíc metrů čtverečních plochy. To je zhruba stejně, jakoby posprejovali například celé obchodní centrum Krakov v Bohnicích. "Náklady dopravního podniku na odstranění graffiti za loňský rok se vyšplhaly téměř na 8 milionů korun," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Hned po sprejerech dělají největší škody vandalové, kteří ryjí nápisy do skla souprav metra, ničí sedačky či rozřezávají gumy dveřních křídel. Potíže jsou také s nálepkami, které se pravidelně objevují jak na soupravách, tak na nástupištích a vestibulech.

Tramvaje jsou také počmárané

Kromě souprav metra se od graffiti musí ve velkém čistit také tramvaje. "Loni jsme jen za odstraňování graffiti z tramvají utratili 3,4 milionů korun," popisuje Řehková.

Přestože proti vandalismu v MHD bojuje dopravní podnik ve spolupráci s magistrátem města a policií, jedná se stále o boj s větrnými mlýny a vandalů neubývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy