metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 4 fotografie v galerii
Prostory metra dostávají kvůli vandalům zabrat. | foto: Radim Ploczech

Sprejeři čmárají v metru. Nechávají po sobě škody za miliony

  13:00
Dopravní prostředky městské hromadné dopravy jsou častým terčem vandalů. Ti se nejen podepisují sprejem na soupravy metra, ale také lepí samolepky, řežou do sedaček či do skla. Dopravní podnik pak platí ročně miliony korun za opravy a čištění.

Vandalové dávají dopravním prostředkům hromadné dopravy pořádně zabrat. jejich oblíbeným cílem zůstávají také prostory podzemky. "Někdejší architektonická chlouba Prahy doznala za pár let opravdu výrazné změny. Devastace obkladů, krádeže kovových prvků a mnoho cestujících, kteří vagony využívají spíše k noclehu," stěžuje si čtenář Radim Ploczech, který vyfotil posprejovaný vestibul stanice Náměstí Republiky.

Graffiti stojí dopravní podnik miliony korun ročně

Právě graffiti zůstává jedním z nejpalčivějších problémů vůbec. Jen za loňský rok sprejeři v metru počmárali téměř 27 tisíc metrů čtverečních plochy. To je zhruba stejně, jakoby posprejovali například celé obchodní centrum Krakov v Bohnicích. "Náklady dopravního podniku na odstranění graffiti za loňský rok se vyšplhaly téměř na 8 milionů korun," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Hned po sprejerech dělají největší škody vandalové, kteří ryjí nápisy do skla souprav metra, ničí sedačky či rozřezávají gumy dveřních křídel. Potíže jsou také s nálepkami, které se pravidelně objevují jak na soupravách, tak na nástupištích a vestibulech.

Tramvaje jsou také počmárané

Kromě souprav metra se od graffiti musí ve velkém čistit také tramvaje. "Loni jsme jen za odstraňování graffiti z tramvají utratili 3,4 milionů korun," popisuje Řehková.

Přestože proti vandalismu v MHD bojuje dopravní podnik ve spolupráci s magistrátem města a policií, jedná se stále o boj s větrnými mlýny a vandalů neubývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek