metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 9 °C

Pondělí, 9. prosince 2019. Svátek má Vratislav.
Prostory metra dostávají kvůli vandalům zabrat.
Další 4 fotografie v galerii
Prostory metra dostávají kvůli vandalům zabrat. | foto: Radim Ploczech

Sprejeři čmárají v metru. Nechávají po sobě škody za miliony

6. února 2014  13:00 Adam Váchal Metro.cz
Dopravní prostředky městské hromadné dopravy jsou častým terčem vandalů. Ti se nejen podepisují sprejem na soupravy metra, ale také lepí samolepky, řežou do sedaček či do skla. Dopravní podnik pak platí ročně miliony korun za opravy a čištění.

Vandalové dávají dopravním prostředkům hromadné dopravy pořádně zabrat. jejich oblíbeným cílem zůstávají také prostory podzemky. "Někdejší architektonická chlouba Prahy doznala za pár let opravdu výrazné změny. Devastace obkladů, krádeže kovových prvků a mnoho cestujících, kteří vagony využívají spíše k noclehu," stěžuje si čtenář Radim Ploczech, který vyfotil posprejovaný vestibul stanice Náměstí Republiky.

Graffiti stojí dopravní podnik miliony korun ročně

Právě graffiti zůstává jedním z nejpalčivějších problémů vůbec. Jen za loňský rok sprejeři v metru počmárali téměř 27 tisíc metrů čtverečních plochy. To je zhruba stejně, jakoby posprejovali například celé obchodní centrum Krakov v Bohnicích. "Náklady dopravního podniku na odstranění graffiti za loňský rok se vyšplhaly téměř na 8 milionů korun," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Hned po sprejerech dělají největší škody vandalové, kteří ryjí nápisy do skla souprav metra, ničí sedačky či rozřezávají gumy dveřních křídel. Potíže jsou také s nálepkami, které se pravidelně objevují jak na soupravách, tak na nástupištích a vestibulech.

Tramvaje jsou také počmárané

Kromě souprav metra se od graffiti musí ve velkém čistit také tramvaje. "Loni jsme jen za odstraňování graffiti z tramvají utratili 3,4 milionů korun," popisuje Řehková.

Přestože proti vandalismu v MHD bojuje dopravní podnik ve spolupráci s magistrátem města a policií, jedná se stále o boj s větrnými mlýny a vandalů neubývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Potrat je celoživotní trauma, které může rozvrátit vztah

Zdeňka Rybová
vydáno 9. prosince 2019  5:25

Ročně provedou lékaři v Česku kolem dvaceti tisíc umělých přerušení těhotenství. Číslo se rok od roku snižuje. Přesto rozhodnutí ukončit počatý, ale ještě...  celý článek

Zlato jako dárek k Vánocům je novým trendem. Jak ale mince po čase zpeněžit?

Libor Brůna
vydáno 8. prosince 2019  7:37

Věděli jste, že zlato není zatížené zdaněním? A tušíte, že zlaté mince jsou hitem mezi vánočními dárky? Libor Brůna, předseda představenstva firmy Golden...  celý článek

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám