metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Startuje chytrá karanténa. Hygienici budou vycházet i z údajů o placení kartami

  10:52
S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května.

Lékař zjistí u pacienta přítomnost koronaviru v těle. Pokud budou mít zdravotníci k dispozici jeho údaje o všech platbách kartou za poslední týdny, mohou začít pátrat po lidech, kteří se s nakaženým setkali. Tak bude vypadat jeden ze způsobů tvorby takzvaných vzpomínkových map.

Jejich tvorba podléhá přísným pravidlům. „Banky poskytnou ministerstvu zdravotnictví údaje vždy jen na základě předchozího souhlasu nakažené osoby, tedy klienta banky,“ říká Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace. Banky jsou na spolupráci připravené.

„Česká spořitelna se podílela nejen na technologické přípravě Chytré karantény, ale také na upřesnění právního rámce, v němž by měl celý proces probíhat,“ říká Filip Hrubý, mluvčí této banky.

Karetní ráj Česko

  • 1,065 miliard transakcí platebními kartami uskutečnili jejich majitelé v Česku v roce 2019. Prohnali tak přes terminály přes 678 miliard korun.
  • 12,7 milionů karet všech typů máme v peněženkách. Obyvatel Česka je asi 10,5 milionu.

Podobně jsou na tom v Komerční bance (KB). „Naše banka se do projektu Chytrá karanténa zapojila už v pondělí tento týden,“ říká její mluvčí Michal Teubner. Na základě udělení informovaného souhlasu klienta budou poskytovat příslušným státním orgánům data o transakcích platebními kartami jejich držitelů, kteří mají v bance účet. „Z hlediska přípravy byla zásadní především stanoviska kompetentních orgánů k problematice zajištění plné ochrany soukromí a bankovního tajemství klientů,“ doplňuje Teubner.

Bankovní instituce se budou do chytré karantény zapojovat postupně.To potvrzuje i Jana Karasová, mluvčí Air Bank. „Byli jsme zařazení do takzvané druhé vlny, to znamená, že zapojení Air Bank do projektu Chytrá karanténa proběhne až později. Předpokládáme, že během týdne či dvou v závislosti na spuštění a průběhu první vlny,“ říká Karasová.

Banky si vedle zapojení do chytrého mapování všímají i toho, jak se během nouzového stavu měnily platební zvyky majitelů bankovních účtů. „Na začátku jsme pozorovali, že klienti z bankomatu vybírali méně často, ale průměrná částka se oproti předchozímu období téměř zdvojnásobila,“ upozorňuje mluvčí Air Bank Jana Karasová. V posledních dnech se platby pomalu vracejí k „normálu“.

Pokles plateb kartou zjistila Komerční banka z pochopitelných příčin nejvíc u kamenných obchodů. „Snížení bylo více jak o pětinu,“ říká mluvčí Teubner. U placení na internetu rostly podle KB především objemy plateb, počet transakcí ale klesl, i když velmi mírně. „Průměrná výše platby v uvedeném období vzrostla z 897 na 1064 korun. Největší nárůst co do odvětví zaznamenaly supermarkety a po svém znovuotevření hobbymarkety,“ dodává Michal Teubner.

Také Česká spořitelna dospěla k zajímavým zjištěním. „Ze statistik vyplývá, že výběry z bankomatů poklesly o čtyřicet procent,“ říká mluvčí Hrubý. První tři týdny karantény lidé on-line nákupy zdvojnásobili. Pokles karetních plateb o třetinu u starších lidí ukázal na větší sociální izolaci. U lidí mezi 20 až 30 lety statistika ukazuje, že se tyto platby snížily jen o 16 procent. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek