metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Startuje chytrá karanténa. Hygienici budou vycházet i z údajů o placení kartami

  10:52
S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května.

Lékař zjistí u pacienta přítomnost koronaviru v těle. Pokud budou mít zdravotníci k dispozici jeho údaje o všech platbách kartou za poslední týdny, mohou začít pátrat po lidech, kteří se s nakaženým setkali. Tak bude vypadat jeden ze způsobů tvorby takzvaných vzpomínkových map.

Jejich tvorba podléhá přísným pravidlům. „Banky poskytnou ministerstvu zdravotnictví údaje vždy jen na základě předchozího souhlasu nakažené osoby, tedy klienta banky,“ říká Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace. Banky jsou na spolupráci připravené.

„Česká spořitelna se podílela nejen na technologické přípravě Chytré karantény, ale také na upřesnění právního rámce, v němž by měl celý proces probíhat,“ říká Filip Hrubý, mluvčí této banky.

Karetní ráj Česko

  • 1,065 miliard transakcí platebními kartami uskutečnili jejich majitelé v Česku v roce 2019. Prohnali tak přes terminály přes 678 miliard korun.
  • 12,7 milionů karet všech typů máme v peněženkách. Obyvatel Česka je asi 10,5 milionu.

Podobně jsou na tom v Komerční bance (KB). „Naše banka se do projektu Chytrá karanténa zapojila už v pondělí tento týden,“ říká její mluvčí Michal Teubner. Na základě udělení informovaného souhlasu klienta budou poskytovat příslušným státním orgánům data o transakcích platebními kartami jejich držitelů, kteří mají v bance účet. „Z hlediska přípravy byla zásadní především stanoviska kompetentních orgánů k problematice zajištění plné ochrany soukromí a bankovního tajemství klientů,“ doplňuje Teubner.

Bankovní instituce se budou do chytré karantény zapojovat postupně.To potvrzuje i Jana Karasová, mluvčí Air Bank. „Byli jsme zařazení do takzvané druhé vlny, to znamená, že zapojení Air Bank do projektu Chytrá karanténa proběhne až později. Předpokládáme, že během týdne či dvou v závislosti na spuštění a průběhu první vlny,“ říká Karasová.

Banky si vedle zapojení do chytrého mapování všímají i toho, jak se během nouzového stavu měnily platební zvyky majitelů bankovních účtů. „Na začátku jsme pozorovali, že klienti z bankomatu vybírali méně často, ale průměrná částka se oproti předchozímu období téměř zdvojnásobila,“ upozorňuje mluvčí Air Bank Jana Karasová. V posledních dnech se platby pomalu vracejí k „normálu“.

Pokles plateb kartou zjistila Komerční banka z pochopitelných příčin nejvíc u kamenných obchodů. „Snížení bylo více jak o pětinu,“ říká mluvčí Teubner. U placení na internetu rostly podle KB především objemy plateb, počet transakcí ale klesl, i když velmi mírně. „Průměrná výše platby v uvedeném období vzrostla z 897 na 1064 korun. Největší nárůst co do odvětví zaznamenaly supermarkety a po svém znovuotevření hobbymarkety,“ dodává Michal Teubner.

Také Česká spořitelna dospěla k zajímavým zjištěním. „Ze statistik vyplývá, že výběry z bankomatů poklesly o čtyřicet procent,“ říká mluvčí Hrubý. První tři týdny karantény lidé on-line nákupy zdvojnásobili. Pokles karetních plateb o třetinu u starších lidí ukázal na větší sociální izolaci. U lidí mezi 20 až 30 lety statistika ukazuje, že se tyto platby snížily jen o 16 procent. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy