metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Startuje chytrá karanténa. Hygienici budou vycházet i z údajů o placení kartami

  10:52
S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května.

Lékař zjistí u pacienta přítomnost koronaviru v těle. Pokud budou mít zdravotníci k dispozici jeho údaje o všech platbách kartou za poslední týdny, mohou začít pátrat po lidech, kteří se s nakaženým setkali. Tak bude vypadat jeden ze způsobů tvorby takzvaných vzpomínkových map.

Jejich tvorba podléhá přísným pravidlům. „Banky poskytnou ministerstvu zdravotnictví údaje vždy jen na základě předchozího souhlasu nakažené osoby, tedy klienta banky,“ říká Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace. Banky jsou na spolupráci připravené.

„Česká spořitelna se podílela nejen na technologické přípravě Chytré karantény, ale také na upřesnění právního rámce, v němž by měl celý proces probíhat,“ říká Filip Hrubý, mluvčí této banky.

Karetní ráj Česko

  • 1,065 miliard transakcí platebními kartami uskutečnili jejich majitelé v Česku v roce 2019. Prohnali tak přes terminály přes 678 miliard korun.
  • 12,7 milionů karet všech typů máme v peněženkách. Obyvatel Česka je asi 10,5 milionu.

Podobně jsou na tom v Komerční bance (KB). „Naše banka se do projektu Chytrá karanténa zapojila už v pondělí tento týden,“ říká její mluvčí Michal Teubner. Na základě udělení informovaného souhlasu klienta budou poskytovat příslušným státním orgánům data o transakcích platebními kartami jejich držitelů, kteří mají v bance účet. „Z hlediska přípravy byla zásadní především stanoviska kompetentních orgánů k problematice zajištění plné ochrany soukromí a bankovního tajemství klientů,“ doplňuje Teubner.

Bankovní instituce se budou do chytré karantény zapojovat postupně.To potvrzuje i Jana Karasová, mluvčí Air Bank. „Byli jsme zařazení do takzvané druhé vlny, to znamená, že zapojení Air Bank do projektu Chytrá karanténa proběhne až později. Předpokládáme, že během týdne či dvou v závislosti na spuštění a průběhu první vlny,“ říká Karasová.

Banky si vedle zapojení do chytrého mapování všímají i toho, jak se během nouzového stavu měnily platební zvyky majitelů bankovních účtů. „Na začátku jsme pozorovali, že klienti z bankomatu vybírali méně často, ale průměrná částka se oproti předchozímu období téměř zdvojnásobila,“ upozorňuje mluvčí Air Bank Jana Karasová. V posledních dnech se platby pomalu vracejí k „normálu“.

Pokles plateb kartou zjistila Komerční banka z pochopitelných příčin nejvíc u kamenných obchodů. „Snížení bylo více jak o pětinu,“ říká mluvčí Teubner. U placení na internetu rostly podle KB především objemy plateb, počet transakcí ale klesl, i když velmi mírně. „Průměrná výše platby v uvedeném období vzrostla z 897 na 1064 korun. Největší nárůst co do odvětví zaznamenaly supermarkety a po svém znovuotevření hobbymarkety,“ dodává Michal Teubner.

Také Česká spořitelna dospěla k zajímavým zjištěním. „Ze statistik vyplývá, že výběry z bankomatů poklesly o čtyřicet procent,“ říká mluvčí Hrubý. První tři týdny karantény lidé on-line nákupy zdvojnásobili. Pokles karetních plateb o třetinu u starších lidí ukázal na větší sociální izolaci. U lidí mezi 20 až 30 lety statistika ukazuje, že se tyto platby snížily jen o 16 procent. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek