metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Čtvrtek, 29. října 2020. Svátek má Silvie.
Rambo
Dalších 8 fotografií v galerii
Rambo | foto: archiv autora

Sylvester Stallone potřetí. John Rambo a další Postradatelní

16. října 2013  12:15 Petr Mašín Metro.cz
Jak se z představitele přímočarého boxera stala skutečná akční hvězda a kdo jí nejvíce konkuroval? A kam se poděli všichni ti svalnatí frajeři, kteří se časem stali postradatelnými? Začtěte se do posledního dílu sylvesterovské trilogie.

Krádež zbraní

  • Role Ramba byla nejprve nabízena Clintu Eastwoodovi. Byl už na ni ale nejspíš příliš starý.
  • Plukovníka Trautmena měl původně hrát Kirk Douglas. Jeho role mu však přišla malá a nevýrazná, proto ji odmítl.
  • Během natáčení byly neznámým zlodějem ukradeny pravé zbraně v hodnotě 50 tisíc dolarů.

Píše se rok 1982 a Sylvester Stallone nutně potřebuje trhák, díky kterému by se dál udržel na špici. A tak, ještě než jde do kin Rocky 3, dostává se Sylvestrovi do ruky scénář s názvem Blood Knot" Příběh o psychicky narušeném veteránovi z vietnamské války, toulajícím se bez cíle Spojenými státy, který naráží na potíže v jedné horské vesnici. Stallone, který má k filmu napsat scénář, s rolí okamžitě souhlasí. Vrhá se po hlavě do natáčení, i z velké skály na jehličnatý strom, kde si před kamerou zlomí čtyři žebra. Výsledkem je nový americký hrdina John Rambo, který v říjnu 1982 stihne za krátkou dobu jen ve Spojených státech vydělat více jak 50 milionů dolarů.

Po boxerovi Rockym tak přichází další filmová postava, s níž je Sly celým světem spojován a vrhá ho do světa velkých akčních hrdinů. Bylo nakonec sakra velké štěstí, že se tvůrci filmu rozhodli Ramba nezabít, jak to měli původně v plánu. Dali šanci jeho dalším dílům i Stallonově existenci na hollywoodském Olympiu. Sly se svému rakouskému rivalovi, který se zrovna jako mýtický Barbar Conan oháněl mečem, stal konkurentem číslo jedna.

Alternativní konec filmu Rambo. V něm měl hlavní hrdina spáchat sebevraždu.

Sly vs Arnie: souboj títánů

Ve své době si rakouský kulturista a Američan s italskými kořeny podmanili svět akčního filmu. Bojovali, zabíjeli a krváceli, neměli slitování. Osudnými se jim stala až 90. léta. Nejen pád železné opony a nedostatek nepřátel k likvidaci vedl k zániku fantazie a o naše borce přestával být zájem. V čem se ale tyto dvě nesmazatelné ikony akčního žánru lišily? Kdo byl v životě větší akční hvězdou, lepším hercem a co měli společného?

Arnie vs Sly

Postradatelní a další, kterým už zvoní hrana

Milovníci Ramba, Terminátora, Johna McClanea, Johna Matrixe, Šíleného Maxe, Caseyho kur... Rybaka a dalších hrdinů, kterým jsme v dětství fandili u televize, je konec! Nová doba povolala nové kadety, a byť našim chlapcům nesahá nějaký Vin Diesel, Paul Walker nebo Channing Tatum ani po kotníky, bylo potřeba těmto dětem uvolnit místo. Nad vašimi VHS kazetami zapadanými prachem tak můžete už jedině plakat. Nebo se s osudy vašich bojovníků smířit a ještě jednou si připomenout, co všechno spolu prožili.

Akční hrdinové

Nebude to totiž dlouho trvat a klasický hrdina 80. let, jehož kořeny sahají až do dob westernů (Divoká banda 1969, filmy s Clintem Eastwoodem), bude pryč. Vždyť co mají znamenat všechny ty cenzurované přestřelky, kde není ani kapka krve? A co ty všechny počítačové efekty a triky, kam se poděl smysl pro detail? Z toho všeho už asi i Sylvesterovi začalo být poněkud smutno a dal dohromady Postradatené. Partičku veteránů, která se ještě nechystá do penze a skutečné hrdiny osmdesátek nám představuje v plné parádě. Tak jim držme palce. Přežít na válečném poli se všemi dnešními Avatary, Wolveriny a Matrixy nebude žádná brnkačka. Ale jak řekl Rocky: "Nic nekončí, dokud to doopravdy neskončí."

Hlasujte, kdo je lepší

  • Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone se představí ve filmu Plán útěku, který má zítra premiéru v českých kinech.
  • Který z těch dvou je největším akčním hrdinou? Arnie nebo Sly? Rozhodne i váš hlas.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kulatiny zlobivé škodovky

Tramvaj Škoda 15T
vydáno 29. října 2020  19:00

První Pražany vozila tramvaj Škoda 15T v říjnu 2010. Poruch zažila na stovky.  celý článek

Už nepařím na počítači, raději si zahraju deskovky s přáteli

Michal Pešák
vydáno 29. října 2020  16:00

Šachy, Člověče, nezlob se, Velká cena Československa, pexesa, později Dostihy nebo Monopoly dovezené z Polska. Takové mám vzpomínky na stolní hry z...  celý článek

Pro OH v Tokiu mají čtyři scénáře

Tokyo
vydáno 29. října 2020  13:00

Olympiáda v Japonsku bude příští rok v létě jiná, než jsme znali dosud.  celý článek

Herci a číšníci v pasti. Nový byt si nekoupí

hypotéka
vydáno 29. října 2020  10:20

Hladová okénka hospody neuživí. Divadla nemají pro umělce práci. Lidé z mnoha profesí teď na vysněné bydlení nedosáhnou. Banky je řadí mezi rizikové.  celý článek

Vaše fotky z Prahy