metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 1 fotografie v galerii
Scenárista a spisovatel Ota Hofman | foto: ArchivMetro.cz

Táta dokázal jen pár slovy vyjádřit podstatu myšlenky, říká syn Oty Hofmana

  9:30
Scenárista a spisovatel Ota Hofman by se dnes dožil 90 let. Jeho syn Otto se podělil pro Metro se vzpomínkami na slavného otce, který psal hlavně pro dětské diváky.

Když se řekne Ota Hofman, co se vám vybaví?
Dnes jsou to již takové záblesky paměti. Jak spolu hrajeme stolní cvrnkací hokej, jak sedí máma s tátou nad kávou s partičkou pasiánsu. Byl to táta pro každou legraci, měl pochopení pro mé průšvihy, vždy pomohl, když jsem potřeboval. Občas mi pamětí zableskne, jak si nahlas u psacího stroje přeříkává dialogy.

Uvědomoval jste si jako kluk, co tatínek dělá?
Ne, pro mě to byl bezva táta a jeho výjimečnost a spisovatelskou genialitu jsem si začal uvědomovat až mnohem později. A považuji za velké štěstí, že mám šanci tátu objevovat stále znovu a nově s odstupem mnoha let při čtení knih, jeho poznámek, krátkých povídek, které mě nepřestávají fascinovat svou hloubkou. Jak pár slovy dokázal vyjádřit podstatu myšlenky. To jsem nikdy neuměl a umět nebudu.

Ota Hofman 90

  • Letos se koná řada akcí k nedožitému jubileu Hofmana.
  • Vše můžete vidět na webu www.otahofman90.cz.
  • Vychází také kniha Ondřeje Slaniny Ota Hofman – Poutník světem fantazie.
  • Dnes na ČT1 poběží ve 20.55 film Setkání v červenci.
  • Supraphon vydává na CD dva příběhy Pana Tau namluvené Janem Werichem.

Co měl podle vás otec za dar, že dokázal porozumět dětským divákům?
Tento směr zvolil již za studií společně s předčasně odešlým kamarádem režisérem Milanem Vošmikem. Údajně je k tomu vedl fakt, že honoráře dětských herců jsou nízké, ale to jsou jen domněnky.

Prožíval jste s tátou i osudy jeho postav? Radil se s vámi coby s dítětem?
Pokud jsem někdy do jeho práce vědomě zasáhl, tak o tom nevím. Nevědomě ano. Beru si za čest, že poznámky z mé žákovské knížky táta použil ve své knize Útěk. Ta zvítězila v celosvětové soutěži knih pro děti a mládež atomového věku a cenu si jel přebírat do Tokia. Ve druháku na gymplu jsem bojoval s profesorkou angličtiny, soudružkou Perglovou. Naše vzájemná antagonie vyvrcholila na vysvědčení čtyřkou. Následovalo nucené doučování na prázdninovém kurzu angličtiny v Karlových Varech. Příběh se promítl do vzniku filmu Karla Kachyni Setkání v červenci. Nicméně citové vzplanutí k profesorce Perglové u mě nenastalo.

K nejúspěšnějšímu seriálu Pan Tau, na kterém pracoval Ota Hofman spolu s Jindřichem Polákem. Je pravda, že název vymyslela vaše maminka?
Ano, je to pravda, ale to táta už později nepřiznal. Nebudu si vymýšlet, ale dovolte citovat tátova slova: „Když jsme s režisérem Jindřichem Polákem hledali jméno pro pána s černou buřinkou, kterého jsme si společně vysnili, a v řecké abecedě objevili písmeno Tau, ke kterému jsme přidali české Pan, netušili jsme, že mnohem později budou chodit do Prahy z řady zemí světa dopisy s adresou PAN TAU, Československo. Ty dopisy, psané většinou dětským písmem, pražská pošta dopravila na Vinohrady a předá je doopravdy Panu Tauovi, i když na dveřích jeho bytu je napsáno Otto Šimánek.“

V Německu se má točit dalších 52 dílů Pana Tau a dva celovečerní filmy. Jak těžké bude navázat na původní seriál?
Obdivuji odvahu společnosti Caligari. Jedná se o návrat do budoucnosti a držím jim palce. Je to strašně těžký úkol.

Čím to, že jeho filmy a seriály dokážou zaujmout i dnešní malé diváky?
Pravdou je, že nikdy neslevil z nároků na kvalitu dětského filmu. Ať již jako tvůrce, stejně jako vedoucí dramaturgické skupiny, která dávala vzniknout dnes kultovním filmům. Byl nekompromisní ke kamarádům a spolupracovníkům, se kterými tvořil. Uměl si prosadit vždy jen ty nejlepší třeba i s osobním rizikem, a to často i konspiračně, pokud zrovna byli na seznamech komunistickému režimu nežádoucích. Jan Procházka, František Pavlíček a další. Jejich jména v titulcích nenajdete, přesto by bez nich nevznikly třeba Tři oříšky pro popelku nebo Už zase skáču přes kaluže.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek