metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Teplá voda má být jen třikrát denně. Bytová družstva se připravují na drahotu

  16:31
Až se zima zeptá, co jsme dělali v minulých letech, mnozí z nás zapláčou. Ale jsou výjimky, které nezmrznou a ani nepřestanou svítit.
Budoucí čtvrť na místě bývalého Nákladového nádraží Žižkov v Praze | foto: Metro.cz

Rozhodují výsledky, ne výmluvy. Tahle myšlenka pochází z hlavy Arnolda Schwarzeneggera. Jedno společenství vlastníků jednotek (SVJ) v severních Čechách, jehož vedení poprosilo redakci deníku Metro, aby zatím nezveřejňovalo jeho identitu, na takovou zásadu nyní vsadilo. Na vládní opatření a úsporné tarify nečekali a zařídili se po svém.

„Vzhledem k energetické krizi...“ vzkázali lidem
„Vzhledem k energetické krizi, která se v roce 2023 výrazně promítne do nákladů na teplo a teplou vodu, jsme přistoupili s okamžitou platností k úspornému opatření na teplé vodě,“ píše se v oznámení vlastníků jednotek ve dvou bytových domech. Důvodem opatření je zmírnit dopad případných extrémních záloh na plyn, který v domě ohřívá vodu a radiátory. „V půlce září se k tomu všichni sejdeme, uvidíme, jaké budou ohlasy, nechceme předbíhat,“ říká člen vedení společenství. Teplota vody v zásobníku byla snížená na 50 stupňů Celsia, z kohoutků nyní lidem teče voda o dva až tři stupně studenější. Mezi desátou večerní a půl šestou ranní se zásobník nahřívá na hygienické minimum, voda však do potrubí po domě dál necirkuluje. Zásadní je změna režimu, kdy se lidé v obou bytových objektech dostanou k teplé vodě. Třikrát denně, ráno od šesti do devíti, v poledne od půl jedné do půl druhé. Večer od půl sedmé do desíti. Kdo se neotužuje a není navyklý na studenou sprchu, má šanci jen v této době. „Voda by měla v potrubí vždy vydržet teplá ještě asi třicet minut i po určeném termínu,“ říká zástupce vedení SVJ. Dodává, že uvedená pravidla platí i o víkendu, případná změna je ale možná.

Střecha vydělává, v zimě se bude topit i svítit
Někde ale vsadili na moderní technologie a úspory v době, kdy se ještě nikomu ani nesnilo o tom, že Rusko okupuje Krym, že za pár let pak napadne Ukrajinu, a především že Evropa se ocitne v těžké energetické krizi.

Šetří nejen rodiny

Osm z deseti českých domácností plánují výrazné šetření během následující zimy.

  • Řetězec Albert instaluje čidla do samoobslužných chladicích pultů. Čidla včas upozorní na přemrazování.
  • Skupina ČSOB ušetřila v rámci inovací svítidel (pohybové senzory) za posledních deset let padesát procent nákladů na osvětlení.
  • Jen za vytápění vládních budov stát ročně utratí 1,4 miliardy korun.

„Už v roce 2010 byla uvedena do provozu fotovoltaická elektrárna na střechách obou pavilonů Základní školy Kunratice,“ říká starostka této pražské městské části Lenka Alinčová. Kunratice před dvanácti lety na státní dotaci nedosáhly, přesto mohou být teď spokojeny. „Celá investice je už zaplacená, a fotovoltaika ročně vydělává zhruba pět set tisíc korun, které jsou používány na energetický provoz školy,“ vysvětluje Alinčová. V uplynulé dekádě městská část výrazně modernizovala kotelny i osvětlení v budovách. A v opatřeních neustávají. Zdravotní středisko se dočká tepelného čerpadla, je zpracovaná energetická studie pro další nutná opatření.

Komu dojde dřív dech. Nám, nebo Putinovi?
„Na letošní i příští zimu jsme připravení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Máme zprávy, že Putinovi dochází dech. Ale jde také o to, jestli dech nedojde dřív nám. Tato zima rozhodne. My jsme na ni velmi dobře připraveni, zvládneme případně i příští zimu. Ceny klesnou, až se od ruského plynu odpojíme,“ uvedl ministr Jozef Síkela. Zemního plynu je podle člena vlády na planetě dost na několik staletí a jde o to, abychom se stali co nejdříve na ruských zdrojích nezávislí.

O tom, že úspory energií jsou na prvním místě, svědčí například i obrovský zájem o členství v České radě pro šetrné budovy. „Rada sdružuje společnosti a organizace z různých oblastí šetrného stavebnictví, od projektantů a architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery,“ říká předsedkyně rady Simona Kalvoda. Rada má celkem 90 členů a jen v letošním roce jich zatím přibylo rekordních osmnáct.

Zářit vlastní energií
Odstřihnout se od vnějších zdrojů energií není ze dne na den možné. Jak ale ukazují studie, města či jejich části jsou schopné využívat pro svůj chod padesát procent energií, které získají z vlastních místních zdrojů. I zahajované velké developerské projekty lze ještě doplnit o hlubinná tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Podobně jako budoucí čtvrť na místě bývalého Nákladového nádraží Žižkov v Praze.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Jasany kosí houba. A blíží se brouk rychlejší než ruská armáda, varují odborníci

vydáno 26. dubna 2024  6:12

Jedna z pěších tras u vranovského zámku na Znojemsku, takzvaný Felicitin okruh, je až do odvolání uzavřena. Desítky stromů ve zdejším lese totiž uschly...  celý článek