metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.
Tlačítka pro chodce na náměstí Míru | foto: Jan David, Metro.cz

Tlačítka pro slepce. Ale jak je na ulici najdou? ptají se čtenáři

  15:43
Přivolejte si díky tlačítku na semaforu zelenou, abyste mohli bezpečněji přejít přes silnici. Deník Metro zjistil, že v současné době je v Praze přes dva tisíce žlutých tlačítek pro chodce, další tři stovky modrých fungují pro nevidomé. Cena jednoho zařízení je zhruba pět tisíc korun. Problém ale je, že nevidomí žlutou krabičku od modré nerozeznají. Svou cestu se tak musejí naučit dopředu.

Klap-klap-klap

Dnes už se zvukový signál pro nevidomé neozývá automaticky neustále jako dřív.

  • Kvůli snížení hlukové zátěže se Technická správa dohodla s organizací nevidomých, že akustická signalizace zůstává vypnutá a zapíná se pouze na omezenou dobu zhruba čtyř minut.
  • Aktivuje se z přenosného bezdrátového vysílače, který má nevidomý u sebe. Tento režim je možný pouze u semaforů vybavených přijímačem signálu. Tím se ale už  vybavují všechny rekonstruované a nově postavené světelné křižovatky.

„Jak fungují tlačítka pro nevidomé, když na ně slepci nevidí?“ zaznívá opakovaně dotaz od čtenářů. Technická správa komunikací, která má tuto oblast na starosti, spolupracuje dlouhodobě  se zástupci Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Zmáčkněte, nebo nikam nejdete

„Pokud se nevidomí samostatně pohybují, tak se nejprve novou trasu naučí, a ­jsou tedy seznámeni s příslušným vybavením řízených přechodů,“ uvedla mluvčí Technické správy Barbora Lišková. Chodeckými tlačítky jsou podle ní vybaveny všechny semafory, na kterých se zelená pro chodce rozsvěcuje až po jejich zmáčknutí.

Modrá tlačítka jsou speciální, doplněná o akustickou signalizaci. „Tou se vybavují semafory pro chodce při dodávkách nových signalizací,“ podotkla Lišková. O tom, kde se objeví speciální modré tlačítko a kde pouze žluté tlačítko vybavené hmatovými značkami pro nevidomé, rozhoduje speciální klíč: záleží na vzdálenosti v křižovatce i případném rušivém slévání více signálů z­ různých semaforů na jednom místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy