metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Matěj Stropnický | foto: SZ

Trojkoalice nechce ředitele odboru, kterého odsouhlasila městská rada

  13:42
Zastupitelé Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) chtějí zrušit jmenování architekta Jana Kábrta ředitelem magistrátního odboru územního rozvoje. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) po dnešním jednání klubu uvedl, že jeho členové chtějí, aby bylo vypsáno nové výběrové řízení. Kábrta jmenovali ředitelem v úterý pražští radní. Trojkoalici vadí, že spolupracoval na sporných projektech v Praze 11 v době působení bývalého starosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS).

Kábrt podle Stropnického sice o ničem sám fakticky nerozhodoval, avšak připravoval dokumentaci ke sporným projektům. „Připravoval takové podklady, které šly na ruku developerům, a ještě je připravil tak, že jejich odsouhlasení vedlo k trestnímu stíhání politiků,“ řekl Stropnický. „Všichni tři radní za Trojkoalici hlasovali v úterý proti jmenování Kábrta ředitelem,“ dodal.

Mezi problematickými kauzami jmenoval například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11, stavbu bytových domů ve Stříbrského ulici a Na Výhledu, kvůli nimž bylo obviněno 39 zastupitelů, nebo projekt Bytového parku Roztyly, kde městský soud vydal předběžné opatření.

Proti jmenování ředitele jsou i zastupitelé za TOP 09

Kábrt je údajně navíc ve střetu zájmu, neboť jeho bratr pracuje v architektonické kanceláři architekta Romana Koutského, který vede práce na Metropolitním plánu na Institutu plánování a rozvoje. Odbor, který má Kábrt vést, v podstatě dohlíží na to, jak institut plán připravuje.

Výsledek jednání klubu nyní Trojkoalice předloží koaličním partnerům, tedy ANO a ČSSD.

Výběr ředitele kritizuje i opoziční klub zastupitelů TOP 09. Podle nich se Praha vrací ke kmotrovským praktikám. „Pan architekt Kábrt, který donedávna působil v obdobném postavení na Praze 11 a byl pravou rukou starosty Mlejnského, nese spoluodpovědnost za ta nejskandálnější rozhodnutí Prahy 11. Řada z nich je dnes předmětem policejního vyšetřování,“ napsal ve vyjádření klub TOP 09.

Architekta Kábrta doporučila ve výběrovém řízení komise. „Já i kolegyně Jana Plamínková (STAN) jsme již v komisi hlasovali proti,“ řekl Stropnický. Právě radní jsou ti, kteří jmenování ředitele na návrh komise a následně ředitelky magistrátu schvalují. Rada města má 11 členů a kromě Trojkoalice je v ní pět členů ANO a tři z ČSSD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek