metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.

Další 2 fotografie v galerii
Trolejbusem vyrazí kolem světa | foto: Martin ZavadilMetro.cz

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

  6:52
Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem SirFogg.com a za pomoci dobrovolníků ho přestavuje a v létě chce vyrazit směr Vladivostok.

Nejprve prosím vysvětlete, na co trolejbus pojede?
Vždy na elektřinu. V trolejbusových městech ji budeme čerpat po dohodě z trolejí místního podniku a budeme tím nabíjet baterku. Ta bude mít ale malý dojezd, proto na velkých přejezdech si budeme muset baterii dobíjet i z dieselgenerátoru a zásuvek místních lidí přes noc. Solární elektrárna na střeše trolejbusu ani zdaleka nestačí na výkon trolejbusu.

Jak jste vůz sehnal?
Koupit trolejbus je překvapivě snazší, než se zdá. Sháněl jsem ho půl roku, až jsem se jednoho dne náhodou podíval na Bazoš.cz, zadal do vyhledávače trolejbus – vyskočilo tam, že před hodinou někdo vystavil inzerát. Trolejbus prodával opavský dopravní podnik.

Bral byste jakýkoli trolejbus, nebo musel stroj něco splňovat?
Hybridní trolejbus je pro nás velká výhoda, je už naučen na více zdrojů energie. Taky jsme chtěli, aby to byl schválený typ ve státu, ve kterém trolejbus registrujeme.

Expedice se už chvíli připravuje, co byl zatím největší problém?
Největší problém je sehnat víza v době pandemie. Také se špatně shánějí technici, kteří rozumí hybridním trolejbusům.

Jak zmíněná pandemie expedici ovlivnila?
Zásadně, velice jsme zjednodušili trasu a čekáme na aktuální situaci.

K expedici se mohou lidé přidat. Jak to bude fungovat?
Stačí se podívat na web Trolejbusem.cz a vyplnit nezávaznou přihlášku, kdy a na jak dlouho by cestovatelé chtěli jet. Počítá se s tím, že lidé pojedou vždy jen určité úseky podle svých časových možností. Opravdu zkušení trolejbusáci mají cestu zdarma. Všichni ostatní dobrodruzi se musí podílet na nákladech, které vycházejí zhruba přes tisíc korun denně na osobu.

Na co se na cestě nejvíc těšíte a z čeho máte naopak největší obavy?
Nejvíce se těšíme na vřelé přijetí místních, když jim s trolejbusem přistaneme na dvorku, a nejvíce se obáváme zmíněných omezení kvůli kurňa viru. Nebereme to na lehkou váhu, ale nejsme typy lidí, kteří nedokážou improvizovat a nechají se odradit. Navíc imunizace už u nás úspěšně proběhla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy