metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Stejně jako O2 arenu i nové kongresové centrum projektovala společnost ATIP –...
Další 2 fotografie v galerii
Stejně jako O2 arenu i nové kongresové centrum projektovala společnost ATIP – architekti Martin a Vladimír Vokatí. | foto: BESTSPORT

U libeňské arény vyrostla nová hala pro 10 tisíc lidí

24. září 2019  10:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Kongresové centrum přiléhající k jižní straně O2 arény stálo téměř jeden a půl miliardy korun. Jako první tu zazní Kabáti.

Je tomu již patnáct let, co se z tehdejší arény na hranici Libně a Vysočan poprvé ozval jásot fanoušků. Od té doby ji navštívilo deset milionů lidí. Součástí dnešní O2 arény byla od počátku také menší hala, která namísto původně plánovaného tréninkového komplexu pro hokejisty nakonec sloužila jako sklad. Ten se nyní po dvou letech prací proměnil v O2 universum, největší multifunkční kongresové a kulturní centrum v Česku.

„O2 universum se rozkládá na čtyřech podlažích a má celkovou plochou téměř padesát tisíc metrů čtverečných. Disponuje až jednadvaceti sály různých velikostí s celkovou kapacitou deset tisíc návštěvníků. Největší sál s kapacitou přesahující čtyři a půl tisíce osob bude využíván jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání,“ uvádějí zástupci společnosti Bestsport, která obě haly provozuje.

České sportovní haly potřebují nový kabát

  • Multifunkční aréna v Pardubicích bude v příštích letech potřebovat investice až za stovky milionů korun. Možností je i výstavba třetí ledové plochy a malé haly.
  • V příštím roce investuje do svého zimního stadionu i Kladno. Ten je ve špatném technickém stavu. Připravují se dvě varianty projektu. První obsahuje opravu střechy a technologií zhruba za 200 milionů korun, v druhém případě by šlo o kompletní proměnu celé stavby na multifunkční halu minimálně za 600 milionů.
  • Novou sportovní halu bude stavět Kolín. Projektanti předpokládají náklady přesahující 100 milionů korun, je ale možné, že se cenu díky výběrovému řízení podaří snížit. Pokud půjde vše podle plánů, začne se stavět ještě letos, hotovo bude ideálně v roce 2021.

Na všech patrech celého komplexu bude k dispozici také třináct tisíc metrů čtverečných prostoru pro výstavy a komerční využití. Ideou je podle generálního ředitele společnosti Bestsport Roberta Schaffera také to, aby mohly obě arény pořádat akce zároveň. „Díky několika vchodům a členitosti objektu může O2 universum posloužit jak pro konference a firemní setkání pro několik stovek účastníků, tak, po spojení všech prostor, pro kongresy s několika tisíci účastníky. Po zahrnutí stávající areny na všech čtyřech podlažích můžeme hostit akci až pro mimořádně vysoký počet, 28 tisíc, návštěvníků,“ vysvětluje Schaffer.

Zapeklité parkování
Zda přinese příliv nových návštěvníků do Libně a Vysočan v budoucnu problémy, se ukáže až v dalších týdnech. Parkovací dům sloužící pro krátkodobé stání při akcích pořádaných v O2 areně totiž pojme jen něco kolem čtrnácti set automobilů. Kapacita tedy nestačila ani pro návštěvníky dosavadní arény, kteří podle místních museli k parkování využívat buď přeplněné vysočanské a libeňské ulice, či nedaleký obchodní dům. Zde ale předloni ztratili s parkujícími návštěvníky O2 areny trpělivost a během konání akcí zde stání zpoplatnili. „Zpoplatnění mělo za cíl navýšení míst pro stání aut zákazníků centra. Jejich počet totiž delší dobu nedostačoval nejen kvůli O2 areně, ale také po zavedení zón placeného stání v okolních městských částech,“ uvedl tehdy tým Galerie Harfa. Jeho parkoviště má kapacitu asi šestnáct set vozů.

Ostrý start ve čtvrtek
Do nové haly dostal možnost nahlédnout deník Metro. Museli jsme uznat, že vstupní hala má koule. Doslova. Šest set padesát ručně foukaných koulí navěšených na stropě sem dodala společnost Preciosa Lighting. Atraktivní vzhled má pak vstupu do komplexu dodat také prosklená fasáda, kde bude těsně před vchodem chránit návštěvníky před deštěm originální markýza. První návštěvníky přivítá centrum ve čtvrtek, kdy v největším sále A vystoupí skupina Kabát.

Nové prostory vyzkouší v nejbližších měsících i další interpreti jako například Vojtěch Dyk, koncerty se symfonickými orchestry odehrají Tomáš Klus a Ewa Farna. První sportovní akcí zde bude galavečer bojových umění organizace IAF „I am fighter“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám