metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Další 2 fotografie v galerii
Stejně jako O2 arenu i nové kongresové centrum projektovala společnost ATIP – architekti Martin a Vladimír Vokatí. | foto: BESTSPORT

U libeňské arény vyrostla nová hala pro 10 tisíc lidí

  10:30
Kongresové centrum přiléhající k jižní straně O2 arény stálo téměř jeden a půl miliardy korun. Jako první tu zazní Kabáti.

Je tomu již patnáct let, co se z tehdejší arény na hranici Libně a Vysočan poprvé ozval jásot fanoušků. Od té doby ji navštívilo deset milionů lidí. Součástí dnešní O2 arény byla od počátku také menší hala, která namísto původně plánovaného tréninkového komplexu pro hokejisty nakonec sloužila jako sklad. Ten se nyní po dvou letech prací proměnil v O2 universum, největší multifunkční kongresové a kulturní centrum v Česku.

„O2 universum se rozkládá na čtyřech podlažích a má celkovou plochou téměř padesát tisíc metrů čtverečných. Disponuje až jednadvaceti sály různých velikostí s celkovou kapacitou deset tisíc návštěvníků. Největší sál s kapacitou přesahující čtyři a půl tisíce osob bude využíván jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání,“ uvádějí zástupci společnosti Bestsport, která obě haly provozuje.

České sportovní haly potřebují nový kabát

  • Multifunkční aréna v Pardubicích bude v příštích letech potřebovat investice až za stovky milionů korun. Možností je i výstavba třetí ledové plochy a malé haly.
  • V příštím roce investuje do svého zimního stadionu i Kladno. Ten je ve špatném technickém stavu. Připravují se dvě varianty projektu. První obsahuje opravu střechy a technologií zhruba za 200 milionů korun, v druhém případě by šlo o kompletní proměnu celé stavby na multifunkční halu minimálně za 600 milionů.
  • Novou sportovní halu bude stavět Kolín. Projektanti předpokládají náklady přesahující 100 milionů korun, je ale možné, že se cenu díky výběrovému řízení podaří snížit. Pokud půjde vše podle plánů, začne se stavět ještě letos, hotovo bude ideálně v roce 2021.

Na všech patrech celého komplexu bude k dispozici také třináct tisíc metrů čtverečných prostoru pro výstavy a komerční využití. Ideou je podle generálního ředitele společnosti Bestsport Roberta Schaffera také to, aby mohly obě arény pořádat akce zároveň. „Díky několika vchodům a členitosti objektu může O2 universum posloužit jak pro konference a firemní setkání pro několik stovek účastníků, tak, po spojení všech prostor, pro kongresy s několika tisíci účastníky. Po zahrnutí stávající areny na všech čtyřech podlažích můžeme hostit akci až pro mimořádně vysoký počet, 28 tisíc, návštěvníků,“ vysvětluje Schaffer.

Zapeklité parkování
Zda přinese příliv nových návštěvníků do Libně a Vysočan v budoucnu problémy, se ukáže až v dalších týdnech. Parkovací dům sloužící pro krátkodobé stání při akcích pořádaných v O2 areně totiž pojme jen něco kolem čtrnácti set automobilů. Kapacita tedy nestačila ani pro návštěvníky dosavadní arény, kteří podle místních museli k parkování využívat buď přeplněné vysočanské a libeňské ulice, či nedaleký obchodní dům. Zde ale předloni ztratili s parkujícími návštěvníky O2 areny trpělivost a během konání akcí zde stání zpoplatnili. „Zpoplatnění mělo za cíl navýšení míst pro stání aut zákazníků centra. Jejich počet totiž delší dobu nedostačoval nejen kvůli O2 areně, ale také po zavedení zón placeného stání v okolních městských částech,“ uvedl tehdy tým Galerie Harfa. Jeho parkoviště má kapacitu asi šestnáct set vozů.

Ostrý start ve čtvrtek
Do nové haly dostal možnost nahlédnout deník Metro. Museli jsme uznat, že vstupní hala má koule. Doslova. Šest set padesát ručně foukaných koulí navěšených na stropě sem dodala společnost Preciosa Lighting. Atraktivní vzhled má pak vstupu do komplexu dodat také prosklená fasáda, kde bude těsně před vchodem chránit návštěvníky před deštěm originální markýza. První návštěvníky přivítá centrum ve čtvrtek, kdy v největším sále A vystoupí skupina Kabát.

Nové prostory vyzkouší v nejbližších měsících i další interpreti jako například Vojtěch Dyk, koncerty se symfonickými orchestry odehrají Tomáš Klus a Ewa Farna. První sportovní akcí zde bude galavečer bojových umění organizace IAF „I am fighter“.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám