metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Větší foto
Režisérka, scenáristka a producentka Tereza Hirsch | foto: ANNA BAUER

U nás to chodí jinak než v USA, říká Tereza Hirsch

  16:03
V Česku se o ní tolik neví. Její film Beyond Her Lens ale sbírá na světových festivalech jednu cenu za druhou. Navíc ve snímku, který je inspirován životem a prací válečné fotografky Jany Andert, hraje Lucie Vondráčková. Tereza Hirsch se narodila německé matce a českému otci. Vyrůstala v Praze. Filmařinu studovala v Los Angeles. Pro deník Metro se úspěšná režisérka, scenáristka a producentka rozpovídala o svých plánech.

Čím vás oslovil příběh Jany Andert a jak moc fotografka na filmu spolupracovala?
Není úplně běžné, aby se krásná mladá žena ve věku, kdy většina Češek sedí v kanceláři nebo je na mateřské, sbalila s kamerou a batohem a vyrazila do válečné zóny na Blízkém východě mezi skupinu tamějších vojáků a doslova riskovala život, aby nafotila snímky a natočila válečný dokument. Cítila jsem okamžitě nesmírný obdiv a inspiraci k filmu. Jana vyloženě na filmu nespolupracovala, ale byla pouze inspirací a dala nám k dispozici své válečné fotografie, které jsme ve filmu použili. Jsem však ráda, že jsem se s ní mohla potkat a ověřit si věrohodnost mého scénáře.

Četl jsem, že vás Lucie Vondráčková dokonce sama oslovila. Věděla jste hned, že ji obsadíte do svého filmu?
Přiznám se, že jsem ji do té doby znala především ze svého dětství jako hrdinku oblíbených pohádek, později jsem ji vnímala jako zpěvačku a herečku rodinných komedií. Chtěla jsem zkusit, jak budou lidé reagovat, když ji uvidí v roli, ve které by ji vůbec nečekali. To, že bylo správné ji do hlavní role obsadit, se opět potvrdilo před několika týdny, kdy za náš společný film Lucie vyhrála cenu za nejlepší herečku na filmovém festivalu v Mexiku.

Čím vás herečka nejvíc překvapila?
Lucie má o několik dekád více zkušeností ve filmové branži než já. Nebyla jsem si do poslední chvíle jistá, jak to bude probíhat, až přijde na plac. Překvapila mě tím, jak byla skromná, neměla žádné zvláštní požadavky a byla nesmírně přátelská ke všem členům štábu. Také jsem nečekala, že se během natáčení natolik spřátelíme, že spolu budeme chtít zrealizovat hned několik dalších projektů.

Původně jste si jela do Los Angeles odpočinout. Nakonec jste ale v USA vystudovala filmovou a mediální produkci. Jaké plány máte dál?
Před nedávnem jsem se vrátila po pěti letech do Čech a teď zjišťuji, že spousta věcí u nás chodí jinak než tam. Naštěstí jsem ale potkala za krátkou dobu hodně zajímavých lidí, se kterými plánuji spolupráci. Momentálně točím převážně hudební videoklipy a připravuji celovečerní film.

Zkuste být trochu konkrétní.
Ráda bych propojila české filmové prostředí se zahraničním. Především mě láká tematika historie 20. století, kdy mnoho Čechů emigrovalo a udělalo díru do světa. Věřím, že osudy takových lidí můžou zajímat nejen naše publikum, ale i to světové. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech i nové řády. Cestující si velmi rychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy