metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Úterý, 2. března 2021. Svátek má Anežka.
Ďáblický hřbitov
Ďáblický hřbitov | foto: Packa - Wikimedia Commons

V Ďáblicích by měl vzniknout přírodní hřbitov. Bez náhrobků a plný květin

17. července 2013  14:45 Lukáš Hrábek Metro.cz
Alternativou ke klasickým hřbitovům s kamennými náhrobky by se v Praze mohly stát hřbitovy přírodní. Správa pražských hřbitovů připravuje projekt, který ze zanedbané části Ďáblického hřbitova vytvoří ekologické, přírodní pohřebiště. "Otevřeno by mohlo být příští rok," řekl ředitel SPH Martin Červený.

"Funguje to tak, že máte hřbitov jako les, kde si člověk ještě za svého života vyberou strom, který je mu sympatický. To místo si předplatí a pod strom je pak pochován," uvedl Červený. Na přírodním hřbitově se popel většinou sype přímo do země nebo se uloží do ekologicky rozložitelné urny. Místo ale nemá žádný náhrobek, jako identifikátor pro pozůstalé slouží právě strom.

"Někomu se líbí melancholická nálada starých náhrobků, jiný dává přednost rozkvetlé louce. Přírodní hřbitovy jsou alternativa, kterou chceme nabídnout, aby hřbitovy nebyly jen cosi pochmurného a depresivního," vysvětlil Červený.

Navždy spočinout můžete i na rozkvetlé louce

Na hřbitově by měla být i louka, kde by se pohřbívalo do země. Lidé by si pak podle nabídky a ceníku vybrali dřevinu nebo květinu, která by později vyrostla nad jejich ostatky. "Nebudou se tam nosit kytky v celofánu a zapalovat svíčky. Ale budou se tam vysazovat luční květiny, kdo bude chtít vysadit strom, vysadí se mu tam strom," uvedl ředitel.

Pro pilotní projekt si hřbitovní správa vybrala zanedbanější místo na Ďáblickém hřbitově, kde je kus háje a louky. Místo samotné se moc nezmění, měl by být zachován současný přírodní ráz. "Pokud je tam padlý strom, tak se tam nechá. Trouchnivějící kmen dodá místu zase jiný punc. Neměl by to být vyhrabaný hájek, kde je pokosená travička," uvedl Červený. Projekt zpracovávají studentky brněnské Masarykovy univerzity, které objely přírodní hřbitovy v zahraničí a studují i českou a zahraniční legislativu. "Jelikož přírodní hřbitov není nákladný na údržbu, neměly by být vysoké ani poplatky za místo," uvedl ředitel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na odhalené kotníky! Samozvaná moderní módní policie řádí na Facebooku

Úlovek z MHD
vydáno 2. března 2021  6:00

Členové Spolku odpůrců odhalených kotníků chtějí načapat i vás. Nejvíc fotografických úlovků mají z Prahy.  celý článek

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře.
vydáno 1. března 2021  18:00

Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.   celý článek

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

Práce na Barrandovských terasách
vydáno 1. března 2021  5:34

Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?  celý článek

Psychoterapeutka: Nemáme teď kam utéci. Ani sami před sebou.

Psychoterapeutka Magda Bartošová
vydáno 28. února 2021  14:40

Tvrdý lockdown, home office. „Lidem zmizely pevné body v životě. Teprve se ukáže, jakou odezvu tato proměna reality celosvětově způsobí,“ říká deníku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám