metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo

Dalších 10 fotografií v galerii
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací začali dnes zkoumat kamerovým systémem vodovodní potrubí v Dejvicích, kde je kvůli havárii od víkendu bez pitné vody asi 32 tisíc lidí. | foto: ČTK

V Dejvicích už našli pravděpodobný zdroj znečištění vody. Pitná ale stále není

  10:00,  aktualizováno  18:48
Hygienici nepovolí pít vodu obyvatelům Dejvic a Bubenče ani dnes. Rozbory ukázaly, že je stále závadná v několika objektech, kde vodu ještě dostatečně neodtočili. Vodohospodáři už našli pravděpodobný zdroj znečištění.

Voda v Dejvicích ani dnes není pitná. Podle předběžných výsledků jsou koliformní bakterie stále v pěti z 19 vzorků vody odebraných v pondělí. „Voda v Dejvicích nebude pitná ještě nejméně dva dny,“ řekl dnes po zasedání krizového štábu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Radnice podle něj podá kvůli znečištění bakteriemi a viry trestní oznámení na neznámého pachatele. „S distribucí vody do vyšších pater domů by měli začít pomáhat hasiči,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

„Kvůli špatné vodě muselo vyhledat lékaře 130 lidí, sedmasedmdesát pacientů od soboty zavolalo kvůli střevním potížím sanitku,“ uvedla mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

Vodohospodáři už našli slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo. Leží mezi ulicemi Patočkova a Střešovická na konci ulice U Laboratoře. „Je to odbočka z roku 1925 a v šedesátých letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Zítra druhou část projde kamera a následně budeme zaslepovat toto rameno,“ řekl dnes ředitel Prařských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Zda bude voda v Dejvicích k pití alespoň ve čtvrtek, ukážou za 24 hodin výsledky vzorků odebraných v úterý. Havárie se týká 32 tisíc lidí.

Vodu je potřeba odtáčet, potrubí se tak propláchne

Závadná voda je podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací Tomáše Mrázka v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili. I když podle něj analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí.

Na všech fakultách ČVUT ale začalo zkouškové období a někteří studenti na kolejích už nejsou. „Všichni ví, že by vodu měli odpouštět, studenty jsme informovali. Je ale obtížené zajistit to všude,“ řekl ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jaromír Příhoda. Kromě kolejí podle něj vodu odpouštějí i v dalších budovách areálu.

Lidé by měli nechat vodu volně téct z kohoutku, vodné a stočné jim vodaři nebudou účtovat. Voda přímo ve vodojemu Andělka je podle rozborů čistá. Vodohospodáři do ní přidali více chloru. „Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní,“ uvedl Mrázek.

Voda je znečištěná od pátku, lidé kvůli ní měli střevní potíže. Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích Jitky Zinke tamní lékaři ošetřili od soboty s příznaky svědčícími o vypití znečištěné vody více než 150 lidí. Sanitka musela přijet pro 77 lidí se stejnými obtížemi. Už v sobotu v noci a v neděli převáželi záchranáři do nemocnic 40 pacientů, dalších 21 v pondělí a 14 v úterý. „Za dnešní dopoledne evidujeme dva případy. Dispečerky na tísňové lince 155 pomáhají postiženým Pražanům telefonickými radami,“ uvedla Ernestová. Dva lidé museli v nemocnici po převozu zůstat.

Některé restaurace a zubařské ordinace zůstávají zavřené. Jiné podniky fungují v omezeném režimu a vodu na vaření a mytí nádobí nosí z cisteren. Vedení vodovodů slíbilo, že jim ušlý zisk nahradí. Odškodněni budou také obyvatelé, kteří vyhledali se střevními potížemi lékařské ošetření. Po předložení lékařské zprávy dostanou asi 5000 korun. Vyšší částka čeká lidi, kteří museli být hospitalizováni.

Bez pitné vody jsou obyvatelé Dejvic a Bubenče už od neděle, náhradní zásobování zajišťuje zhruba 60 cisteren v ulicích. Obchody zaznamenaly zvýšený zájem o balenou vodu, radnice začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a v úterý ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek