metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Stanice metra I. P. Pavlova | foto: Michal Barák, iDNES.cz

V době karantény je nejvíc opuštěné metro A

  16:44
Úbytek cestujících je hlavně v centru. Na Staroměstské jich je desetkrát méně.

Že v době pandemie vagony metra jezdí téměř prázdné, není pro Pražany žádnou novinkou. Dopravní podnik v těchto dnech sleduje počty cestujících na vstupech a výstupech ze stanic bedlivěji než obvykle. Nyní se podělil s deníkem Metro o svá zjištění. „Z téměř 1,1 milionu cest ještě na počátku března kleslo využití metra rychle ke zhruba 200 tisícům cest za pracovní den. O víkendech počet cest z rozmezí 400 tisíc až 500 tisíc za den poklesl na úroveň sta tisíc za den. V obou případech jde o pokles o zhruba osmdesát procent,“ uvádějí zástupci dopravního podniku.

Nejvíce opuštěna zůstala linka A, jež zajišťuje dopravu do historického centra, spojení na letiště nebo do škol v oblasti Dejvic a Suchdola. Z té zmizelo 82 procent lidí.

„Podle očekávání nejvyšší úbytek registrujeme v centru. Například ve stanici Staroměstská tak nyní nastoupí nebo vystoupí desetkrát méně lidí. Jindy relativně vytížené stanice Staroměstská a Malostranská dnes dohromady odbaví méně cestujících než stanice Nemocnice Motol, kde zůstala alespoň třetina cestujících,“ dodává mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Naproti tomu o něco menší úbytek zaznamenala trasa B, a to zejména na svém východním konci. 

Pokles cestujících

  • V úterý 10. března, před uzavřením škol, jezdilo v metru o zhruba osm procent lidí méně než ve stejném období před rokem. 
  • Pak se zavřely školy a 11. března už byl úbytek cestujících 27 procent. 
  • Ve čtvrtek dvanáctého již jezdilo o 35 procent cestujících méně než loni, v pátek byl pokles ve výši padesáti procent.
  • V pondělí 16. března metro využilo o 73 procent cestujících méně než ve stejný den v loňském roce a v úterý 17. března pokles využití metra poprvé překonal hranici 80 procent. 
  • V rozmezí 80 až 85 procent se pokles drží i v současnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy