metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Stanice metra I. P. Pavlova | foto: Michal Barák, iDNES.cz

V době karantény je nejvíc opuštěné metro A

  16:44
Úbytek cestujících je hlavně v centru. Na Staroměstské jich je desetkrát méně.

Že v době pandemie vagony metra jezdí téměř prázdné, není pro Pražany žádnou novinkou. Dopravní podnik v těchto dnech sleduje počty cestujících na vstupech a výstupech ze stanic bedlivěji než obvykle. Nyní se podělil s deníkem Metro o svá zjištění. „Z téměř 1,1 milionu cest ještě na počátku března kleslo využití metra rychle ke zhruba 200 tisícům cest za pracovní den. O víkendech počet cest z rozmezí 400 tisíc až 500 tisíc za den poklesl na úroveň sta tisíc za den. V obou případech jde o pokles o zhruba osmdesát procent,“ uvádějí zástupci dopravního podniku.

Nejvíce opuštěna zůstala linka A, jež zajišťuje dopravu do historického centra, spojení na letiště nebo do škol v oblasti Dejvic a Suchdola. Z té zmizelo 82 procent lidí.

„Podle očekávání nejvyšší úbytek registrujeme v centru. Například ve stanici Staroměstská tak nyní nastoupí nebo vystoupí desetkrát méně lidí. Jindy relativně vytížené stanice Staroměstská a Malostranská dnes dohromady odbaví méně cestujících než stanice Nemocnice Motol, kde zůstala alespoň třetina cestujících,“ dodává mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Naproti tomu o něco menší úbytek zaznamenala trasa B, a to zejména na svém východním konci. 

Pokles cestujících

  • V úterý 10. března, před uzavřením škol, jezdilo v metru o zhruba osm procent lidí méně než ve stejném období před rokem. 
  • Pak se zavřely školy a 11. března už byl úbytek cestujících 27 procent. 
  • Ve čtvrtek dvanáctého již jezdilo o 35 procent cestujících méně než loni, v pátek byl pokles ve výši padesáti procent.
  • V pondělí 16. března metro využilo o 73 procent cestujících méně než ve stejný den v loňském roce a v úterý 17. března pokles využití metra poprvé překonal hranici 80 procent. 
  • V rozmezí 80 až 85 procent se pokles drží i v současnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy