metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Stanice metra I. P. Pavlova | foto: Michal Barák, iDNES.cz

V době karantény je nejvíc opuštěné metro A

  16:44
Úbytek cestujících je hlavně v centru. Na Staroměstské jich je desetkrát méně.

Že v době pandemie vagony metra jezdí téměř prázdné, není pro Pražany žádnou novinkou. Dopravní podnik v těchto dnech sleduje počty cestujících na vstupech a výstupech ze stanic bedlivěji než obvykle. Nyní se podělil s deníkem Metro o svá zjištění. „Z téměř 1,1 milionu cest ještě na počátku března kleslo využití metra rychle ke zhruba 200 tisícům cest za pracovní den. O víkendech počet cest z rozmezí 400 tisíc až 500 tisíc za den poklesl na úroveň sta tisíc za den. V obou případech jde o pokles o zhruba osmdesát procent,“ uvádějí zástupci dopravního podniku.

Nejvíce opuštěna zůstala linka A, jež zajišťuje dopravu do historického centra, spojení na letiště nebo do škol v oblasti Dejvic a Suchdola. Z té zmizelo 82 procent lidí.

„Podle očekávání nejvyšší úbytek registrujeme v centru. Například ve stanici Staroměstská tak nyní nastoupí nebo vystoupí desetkrát méně lidí. Jindy relativně vytížené stanice Staroměstská a Malostranská dnes dohromady odbaví méně cestujících než stanice Nemocnice Motol, kde zůstala alespoň třetina cestujících,“ dodává mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Naproti tomu o něco menší úbytek zaznamenala trasa B, a to zejména na svém východním konci. 

Pokles cestujících

  • V úterý 10. března, před uzavřením škol, jezdilo v metru o zhruba osm procent lidí méně než ve stejném období před rokem. 
  • Pak se zavřely školy a 11. března už byl úbytek cestujících 27 procent. 
  • Ve čtvrtek dvanáctého již jezdilo o 35 procent cestujících méně než loni, v pátek byl pokles ve výši padesáti procent.
  • V pondělí 16. března metro využilo o 73 procent cestujících méně než ve stejný den v loňském roce a v úterý 17. března pokles využití metra poprvé překonal hranici 80 procent. 
  • V rozmezí 80 až 85 procent se pokles drží i v současnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy