metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Horních Počernicích se kupí odpadky, popeláři nestíhají

21. září 2018  8:39 Filip Jaroševský Metro.cz
Svozová firma má problémy kvůli víkendovým akcím. Obec podává stížnost na magistrát.

Když se o odvoz odpadků v Horních Počernicích starala svozová společnost Pražské služby, dle radnice místní ani netušili, že nějaký svoz vůbec existuje. Popeláři tu podle mluvčí městské části Petry Prokůpkové dělali svou práci tak svědomitě, že se ani po bujarých víkendech nekupily v kontejnerech a kolem nich lahve od alkoholu. Pak ale svoz před dvěma lety převzala společnost Ave a místní si od té doby stěžují na všudypřítomný nepořádek.

„O tom, že pravidelný odvoz odpadků není hračka, jsme se přesvědčili hned první měsíc po změně. Dost dlouho pak trvalo, než se Ave vůbec naučilo, která místa do pravidelného svozu patří. Opakované žádosti na společnost, aby třeba po víkendu, kdy lidé vyhazují nejvíce odpadu, jezdily vozy v pondělí ráno nebo dopoledne a nikoliv po páté hodině odpolední, tedy celé tři dny po posledním svozu, nebyly vyslyšeny,“ popisuje pro deník Metro neutěšenou situaci Petra Prokůpková s tím, že vedení radnice již sepisuje stížnost na magistrát.

„Jistě by se mohly přidat i jiné městské části,“ dodává Prokůpková. Smetí se nyní dle radnice v městské části vyváží čtyřikrát týdně, tedy v pondělí, úterý, ve čtvrtek a v pátek. Dle mluvčí společnosti Ave Pavly Iváckové je ale vše trochu jinak. Nejvyšší četnost svozu směsného komunálního odpadu v Horních Počernicích podle ní je dokonce jen třikrát týdně, konkrétně v pondělí, středu a pátek dopoledne, zmiňované lahve se ale nikde v pondělí dopoledne válet nemohou. Odpolední svoz zde totiž firma provádí jen u kontejnerů na plasty a sklo. Přeplněné tak mohou být pouze ty.

„O četnostech svozu tříděného odpadu rozhoduje magistrát ve spolupráci s městskou částí. Veškeré časy svozů jsou v souladu s podmínkami hlavního města Prahy, které ho umožňují od šesti do dvaceti hodin. Aktuálně probíhají diskuse s místní radnicí ohledně možných změn harmonogramu, ale finální stanovisko ještě nebylo potvrzeno,“ vysvětluje Ivácková.

Svozová firma Ave ovládaná podnikatelem Danielem Křetínským má v metropoli na starost zhruba třetinu všech svozů. O zbytek se starají Pražské služby a.s., které se chystá plně ovládnout pražský magistrát. Společnost, celým názvem Ave cz, vlastní také teplárny.

Svoz odpadu v Praze

  • Hlavní město ještě nevykoupilo od drobných akcionářů Pražských služeb zbylá necelá čtyři procenta akcií podniku a zatím ho stoprocentně nevlastní.
  • Praha loni koupila 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Drobné akcionáře chce donutit k prodeji pomocí nuceného odkupu.
  • Magistrát nyní vlastní v Pražských službách 96,24 procenta, za podíly drobných akcionářů plánuje zaplatit maximálně 159,4 milionu. Podíl 19,3 procenta magistrát odkoupil od EP Industries koncem loňského roku za 1,48 miliardy korun. Zároveň jiné Křetínského firmě EP Infrastructure prodal za 3,1 miliardy korun čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské.
  • Město potřebuje stoprocentní vlastnictví firmy, aby jí mohlo například na základě výjimky v zákoně přímo zadávat zakázky bez veřejné soutěže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám