metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Horních Počernicích se kupí odpadky, popeláři nestíhají

  8:39
Svozová firma má problémy kvůli víkendovým akcím. Obec podává stížnost na magistrát.

Když se o odvoz odpadků v Horních Počernicích starala svozová společnost Pražské služby, dle radnice místní ani netušili, že nějaký svoz vůbec existuje. Popeláři tu podle mluvčí městské části Petry Prokůpkové dělali svou práci tak svědomitě, že se ani po bujarých víkendech nekupily v kontejnerech a kolem nich lahve od alkoholu. Pak ale svoz před dvěma lety převzala společnost Ave a místní si od té doby stěžují na všudypřítomný nepořádek.

„O tom, že pravidelný odvoz odpadků není hračka, jsme se přesvědčili hned první měsíc po změně. Dost dlouho pak trvalo, než se Ave vůbec naučilo, která místa do pravidelného svozu patří. Opakované žádosti na společnost, aby třeba po víkendu, kdy lidé vyhazují nejvíce odpadu, jezdily vozy v pondělí ráno nebo dopoledne a nikoliv po páté hodině odpolední, tedy celé tři dny po posledním svozu, nebyly vyslyšeny,“ popisuje pro deník Metro neutěšenou situaci Petra Prokůpková s tím, že vedení radnice již sepisuje stížnost na magistrát.

„Jistě by se mohly přidat i jiné městské části,“ dodává Prokůpková. Smetí se nyní dle radnice v městské části vyváží čtyřikrát týdně, tedy v pondělí, úterý, ve čtvrtek a v pátek. Dle mluvčí společnosti Ave Pavly Iváckové je ale vše trochu jinak. Nejvyšší četnost svozu směsného komunálního odpadu v Horních Počernicích podle ní je dokonce jen třikrát týdně, konkrétně v pondělí, středu a pátek dopoledne, zmiňované lahve se ale nikde v pondělí dopoledne válet nemohou. Odpolední svoz zde totiž firma provádí jen u kontejnerů na plasty a sklo. Přeplněné tak mohou být pouze ty.

„O četnostech svozu tříděného odpadu rozhoduje magistrát ve spolupráci s městskou částí. Veškeré časy svozů jsou v souladu s podmínkami hlavního města Prahy, které ho umožňují od šesti do dvaceti hodin. Aktuálně probíhají diskuse s místní radnicí ohledně možných změn harmonogramu, ale finální stanovisko ještě nebylo potvrzeno,“ vysvětluje Ivácková.

Svozová firma Ave ovládaná podnikatelem Danielem Křetínským má v metropoli na starost zhruba třetinu všech svozů. O zbytek se starají Pražské služby a.s., které se chystá plně ovládnout pražský magistrát. Společnost, celým názvem Ave cz, vlastní také teplárny.

Svoz odpadu v Praze

  • Hlavní město ještě nevykoupilo od drobných akcionářů Pražských služeb zbylá necelá čtyři procenta akcií podniku a zatím ho stoprocentně nevlastní.
  • Praha loni koupila 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Drobné akcionáře chce donutit k prodeji pomocí nuceného odkupu.
  • Magistrát nyní vlastní v Pražských službách 96,24 procenta, za podíly drobných akcionářů plánuje zaplatit maximálně 159,4 milionu. Podíl 19,3 procenta magistrát odkoupil od EP Industries koncem loňského roku za 1,48 miliardy korun. Zároveň jiné Křetínského firmě EP Infrastructure prodal za 3,1 miliardy korun čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské.
  • Město potřebuje stoprocentní vlastnictví firmy, aby jí mohlo například na základě výjimky v zákoně přímo zadávat zakázky bez veřejné soutěže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek