metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Dalších 9 fotografií v galerii
Radnice stojí vedle rušné ulice. | foto: Deník Metro a LOXIA

V kostkách cukru je tajná věž i schody z Harryho Pottera. Nahlédli jsme do modřanské radnice

  14:43
Ačkoli se to kvůli přítomným bagrům a jeřábům na první pohled nezdá, stavba nové radnice pro dvanáctou pražskou část je u konce. Než se sem však začnou příští měsíc stěhovat úředníci, dostal deník Metro možnost prohlédnout si prostory nové radnice již nyní. Budova, jež svým tvarem připomíná tři kostky cukru, odkazuje nejen na logo městské části, ale také na již neexistující cukrovar. Zajímavostí je však mnohem více.

Architektura
Autorkou nové radnice Prahy 12 je Jana Mastíková z architektonického studia Loxia. Budova byla postavena poměrně rychle. Od prvního schválení uplynulo pět let, od prvního kopnutí do země zhruba dva roky. Radnice vznikla u rušné ulice Gen. Šišky v prostorách bývalého brownfieldu. Tedy na místě přechodu starých Modřan tvořených prvorepublikovými vilkami a nových Modřan reprezentovaných zástavbou panelových domů z druhé poloviny 70. let.

Hodiny a utajená věž
Radnici zdobí dvoje obří hodiny. Ciferníky budou v noci svítit a díky nasvícení mají vystupovat z hmoty největší kostky, která se tím celá zvýrazní. Opticky zde také vznikne jakási tajná věž, kterou radnice de facto nemá. „Jedna ručička hodin má dva metry. Takže je velká asi jako místostarosta Vojtěch Kos,“ žertuje Mastíková.

Jana Mastíková je autorkou radnice za zhruba šest set milionů korun.

Schody jako z pohádky
„Filmy o Harrym Potterovi skutečně nebyly pro nás hlavní inspirací,“ smál se při prohlídce Michal Hendrych, výrobní ředitel a hlavní inženýr studia Loxia. Místní schodiště zde totiž svým tvarem působí dojmem, jako by se měla každou chvíli přesunout jinam. Podobně jako ve filmu o mladém čaroději.

„V malém mezipatře bude možné vystavovat umění. Naradnici by nějaké být určitě mělo,“ dodává Hendrych.

Schodiště jako z Harryho Pottera.

Obřadní síň
Vítání občánků nebo svatby se budou v modřanské radnici odehrávat stylově. Obřadní síň je zde totiž přímo napojena na vstupní dvoranu, nabízí výhled na piazzettu, disponuje velkou terasou. „A je tou největší možnou prosklenou částí, které se dalo v tomto prostoru využít,“ popisuje Mastíková.

Na terase se budou konat svatby i večírky.

Politici za sklem
Zasedací sál pro zastupitele je v nové radnici Prahy 12 umístěn co nejblíže lidem, tedy hned vpravo od vchodu. Každý, kdo půjde či pojede kolem, bude moci přes okno koukat do sálu a podívat se, jak zde probíhají jednání. Sál v dolní části budovy je totiž prosklený a oproti úrovni chodníku zapuštěný do země. Právě tento prvek má podle zástupců dvanácté městské části radnici a její představitele ještě více polidštit. Již na prohlídce se však žertovalo vtom smyslu, že čím jsou větší okna, tím snazší bude případná defenestrace.

Zasedací sál radních se naopak nachází „v bezpečnější“ části budovy. Ti mají ze své kanceláře výhled do tří světových stran.

„Rozhodují o osudu svého města, takže by měli mít naopak výhled. Lidé, kteří jsou celý den zavření ve svých kancelářích a kteří se řídí pouze čísly a pravidly, často zapomínají, že by se měli občas podívat i ven z okna, aby nezapomněli na to, kde je a jak vypadá skutečný svět,“ doplňuje Mastíková.

Hlavní sál pro zastupitele a jejich jednání. Uvidí na ně každý, kdo půjde kolem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek