metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Další 2 fotografie v galerii
Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost. | foto: ČOV/Barbora Reichová

V oblékání Češi neprohrají. Za módní lúzry jsou Francouzi

  18:08
Na letošní nové uniformy Českého olympijského týmu kombinující staročeské a japonské prvky se sype jeden negativní komentář za druhým. Stejně jako na netransparentní výběr návrhářky Zuzany Osako, která se tohoto úkolu ujala. Nové stejnokroje jsou sice zdrojem vtipů, podle odborníků však vedle těch z jiných zemí celkem bez problému obstojí.

Jak své stejnokroje podalo Rusko, USA nebo Japonci? A­­proč letos platí za lúzry jinak v oblékání kreativní Francie a Kanada?

Pokud jde o módu, v posledních dnech se řeší spíše neschválené legíny německých gymnastek i nešťastně průhledný outfit norského triatlonisty Kristiana Blummenfelta. Jedna z nejvýznamnějších sportovních událostí nejen letošního roku je však, co se módy týče, tajným kláním módních návrhářů jednotlivých zemí a jejich kolekcí. Kromě diplomatických Čechů, kteří mají na svých uniformách modrotisk, takže tím odkazují jak na českou, tak japonskou kulturu, tu máme Američany. Ralph Lauren tým USA oblékl trochu jako astronauty a jejich bílé bundy vybavil chladicím systémem. Úspěch sklidil i newyorský návrhář Telfar Clemens, který kvůli svým liberijským kořenům navrhl genderově neutrální uniformu, kombinující bílou a modrou.

V superlativech se hovoří také o dresech Kazachstánu, Číny a Ruska. V případě prvně jmenovaného státu byla použita charakteristická tyrkysová a modrá barva, které mají vyjadřovat nekonečnou oblohu nad kazašskou stepí. Na tvorbě kolekce se údajně podílelo pětatřicet členů týmu Kazachstánu. V případě Číny pak úspěch přinesl návrhář Tim Yip, který je držitelemu Oscara za uměleckou výpravu filmu Tygr a drak.

Sadu oblečení pro odložené hry v Tokiu si sportovci pochvalují zejména pro její funkčnost a výraznost.

Kladnou odezvu mají i uniformy pro jihoafrický tým, které vytvořili mladí umělci. Vytáhli se i hostující Japonci. Tým Japonska se totiž letos poprvé rozhodl mít stejnou kolekci pro olympijský i paralympijský tým.

Medvídek z Ruska
Rusové letos vynikají, přestože se museli vzdát národních symbolů. Jsou totiž stále sankcionováni Světovou antidopingovou agenturou, a proto musí soutěžit pod neutrální vlajkou Olympijského výboru. Návrhářka Anastasia Zadorina musela při své tvorbě vyvážit barvy trikolory v rámci povolených limitů. To by ale nebyli Rusové, aby si trochu nezarebelovali. Asi nejzajímavější módní příběh z Tokia tak mají na kontě oni. Plavecké oblečení pro ruské synchronizované plavání mělo totiž na sobě vyobrazeného medvěda. Oblečení proto bylo organizátory zakázáno. Medvěd je podle nich příliš úzce spojen s­ruským folklorem.

Lúzři z Kanady a Francie
Je logické, že ne všechny kolekce mohou na olympijských hrách zazářit. Ačkoliv se v roce 2024 budou letní olympijské hry konat ve Francii, firma Lacoste, která francouzským sportovcům na letošní hry připravila mundúry, nyní dostává pořádnou „čočku“.

Podle kritiků pro francouzský tým jen vlažně zkopírovala vlajku a nepoužila žádnou další invenci. Totéž platí pro Kanadu, která v podání firmy Hudson Bay přišla s civilním oblečením pošitým vlajkami s javorovým listem. Od lesa na to šel italský tým firmy EA7. Ani ten však potlesk nesklidil. Za lúzry jsou letos podle mnohých kritiků také Britové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek