metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Jiří Kocourek
Další 2 fotografie v galerii
Jiří Kocourek | foto: Archiv Jiřího KocourkaMetro.cz

V online poradně pomohou s kyberšikanou i problémy s dospíváním

22. března 2015  12:07 Filip Jaroševský Metro.cz
Webový nízkoprahový klub jdidoklubu.cz, kam se mohou mladí lidé obrátit se svými problémy a starostmi, navštívilo za posledních šest měsíců 35 615 uživatelů. O tom, co trápí dnešní mladou generaci si deník Metro povídal se zakladatelem klubu Jiřím Kocourkem.

Jak funguje váš projekt Streetwork online a jak pomáhá?
Rozvíjíme unikátní formu pomoc dětem v ohrožení prostřednictvím internetu. Jedná se o doplněk terénní práce, která se přesouvá za dětmi na internet. Nacházíme tak jinde nedostižnou skupinu dětí, která má také své starosti a problémy, a kterou dokážeme zaujmout, chránit a dále rozvíjet. Dítě sem může přijít, zaregistrovat se (nebo také ne), přečíst si jakýkoliv článek, nějaký samo napsat či si popovídat na chatu s odborným pracovníkem o svých starostech.

S jakými konkrétními problémy se na vás mládež na chatu obrací?
Už samotné dospívání může dát každému pořádně zabrat. Problémy jsou individuální. Například si čtrnáctiletý klient doma na PC prohlížel stránky s erotickým obsahem a během prohlížení mu vyskočila v prohlížeči stránka se zprávou, že porušil zákony a že má neprodleně uhradit pokutu 5 tisíc korun na bankovní účet České policie. Pracovník jdidoklubu.cz po chvíli hledání a doptávání detailů zjistil, že se jedná o snahu hackerů podvodně vylákat z klienta peníze a následně mu vysvětlil, jakým způsobem se lze případně bránit zákonem. Další anonymní klient se zase svěřil, že kvůli špatným výsledkům ve škole uvažuje o sebevraždě. Jelikož se našemu pracovníkovi nepodařilo již jednou hospitalizovaného klienta přesvědčit k využití odborné pomoci, bylo nutné nahlásit celou událost na polici, která klienta vypátrala.

Co je podle vás nejpalčivějším problémem mladých?
Projekt se zaměřuje primárně na děti a dospívající ohrožené sociálním vyloučením, které většinu svého volného času tráví neorganizovaným způsobem u počítače, a to do pozdních večerních hodin. Dále jsme tady především pro děti, které jsou vystaveny většímu nebezpečí, že budou konfrontovány s drogovými experimenty, šikanou, kriminalitou či sexuálními službami. Jsme tady ale i pro děti z menších měst či vesnic, handicapované děti, které nemají možnost jinak využívat nízkoprahové sociální služby, které jsou jen ve větších městech.

Pomáháte také obětem kyberšikany. Jak se proti ní bránit
Z kyberšikanou, tedy šikanou uskutečňovanou prostřednictvím internetu a sociálních sítí, se podle moderních průzkumů setkala více než polovina dětí do 18 let. Nejdůležitější je prevence. Dětem na chatu říkáme, že mají být na internetu opatrné, zdravě nedůvěřivé. Rozhodně není dobré zveřejňovat o sobě příliš mnoho informací a nikam nenahrávat své fotografie, už vůbec ne žádné intimní povahy. Je také dobré si uvědomit, že internet je z velké části anonymní a my nemůžeme vědět, s kým si píšeme. Oproti běžné šikaně se kyberšikana nebezpečná právě tím, že nemá žádné hranice. Ani časové ani prostorové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testovali jsme atrakce s dvouletou dcerou. Poradíme, kam se vyplatí na Slovensku zajet

Děti se kontaktu se zvířaty bát nemusí.
vydáno 10. prosince 2019  16:31

Pro malé neposedy se těžko hledají turistické cíle, které je natolik zaujmou, aby vám nebylo líto vstupného. Podívejte se, co se nám osvědčilo.   celý článek

S nálepkou blázna jsem se naučil žít a vyhovuje mi, říká Marek Ztracený

Marek Ztracený
vydáno 10. prosince 2019  14:58

Zpěvák Marek Ztracený se chystá na dva koncerty v pražské O2 areně, které proběhnou 22. a 23. února. K této příležitosti navíc chystá speciální nové...  celý článek

Bude nám stačit patnáct tisíc korun, myslí si příští penzisti

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2019  12:46

Navrhovanou minimální mzdu nepovažují Češi za důstojnou. Většinu ale čeká důchod právě této výše.  celý článek

Parkoviště P+R bývají plná i zbytečná

Stanice bude během rekonstrukce v provozu, uzavřena bude pouze během dvou...
vydáno 10. prosince 2019  10:26

V Braníku a Běchovicích za pár dní otevřou 179 parkovacích míst pro přespolní.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám