metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav
Chodci na přechodu (ilustrační foto) | foto: Daniel Baránek - Wikimedia Commons

V Praze loni zahynulo 18 chodců, o šest víc než v roce 2012

  14:29
Při dopravních nehodách v Praze zemřelo v loňském roce 18 chodců, v roce 2012 jich bylo o šest méně. Počet usmrcených chodců také tvořil zhruba tři pětiny všech mrtvých při nehodách v hlavním městě. "Policie se proto hodlá v letošním roce problematice chodců v dopravě více věnovat - bude například častěji měřit rychlost na přechodech," řekl dnes šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Celkově se v Praze stalo loni přes 18 500 nehod, při nichž zemřelo 29 lidí. "U chodců přitom evidujeme pouze 3,4 procenta z celkového počtu nehod zaviněných účastníky provozu," prohlásil Švrčulův podřízený Jan Straka. Jedenáct chodců zahynulo po střetu s osobním autem, pět po kolizi s tramvají a dva po nehodě s nákladním vozem.

Nehod, na kterých měli chodci účast, se stalo téměř 650. Necelá polovina z nich se přitom odehrála přímo na přechodech. Z hlediska počtu nehod s chodci byla v loňském roce nejnebezpečnější ulicí v metropoli ulice Jana Želivského, a to ve dvou úsecích - Jeseniova až Biskupcova a Jeseniova až Malešická.

Řidiči nedávají přednost a chodce často smetou

Policie se podle šéfa pražské dopravní policie hodlá zaměřit nejen na lepší viditelnost chodců díky propagaci reflexních prvků, ale i na represi. "Když máme 229 nedání přednosti na vyznačených přechodech, tak to je dost závažné číslo," uvedl Švrčula. Podle něho proto budou policisté častěji měřit u přechodů rychlost.

Rovněž budou natáčet nebezpečnou jízdu na kameru, aby záznam mohl správním úřadům sloužit jako důkaz. "Před přechodem bude kamera, kde budeme měřit rychlost vozidla. Budeme provádět i dokumentaci, aby se řidič nemohl vymlouvat," dodal Švrčula. Jen za poslední rok dopravní policisté evidovali přes 50 tisíc přestupků.

Nehodu okamžitě hlašte

Švrčula si také postěžoval na to, že zhruba tři tisíce řidičů v loňském roce ujelo od nehody, aniž by ji nahlásili. Nabádá proto veřejnost, aby lidé jakoukoli kolizi, kterou vidí, ihned telefonicky ohlásili. "Jenom to dokazuje sobota, kdy v Praze 5 na Plzeňské ulici došlo k nehodě, při které byla sražena chodkyně," poznamenal policista.

Podle náměstka pražského policejního ředitele Zdeňka Bezoušky jde z hlediska celkového počtu usmrcených při pražských nehodách o druhý nejlepší výsledek v historii. V celé České republice zemřelo za loňský rok na silnicích 583 lidí, z toho 132 chodců.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek