metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Dalších 13 fotografií v galerii
Snímek z rozlučkového průvodu starých tramvajových vozů dne 9. května 1974. | foto: Archiv DPP

Včera slavilo narozeniny metro, dnes se bude vzpomínat na konec starých tramvají

  10:19,  aktualizováno  10:23
Dopravní podnik připomene, že 9. květen 1974 nebyl jen začátkem metra, ale i smutným dnem pro pražské tramvaje. Tehdy skončil provoz starých dvounápravových vozů a s nimi i profese průvodčího. Zrušeno bylo rvoněž několik tras.

Symbolicky budou jezdit tři tramvajové soupravy na třech linkách - číslo 3 po trase Výstaviště Holešovice–Vozovna Pankrác, 18 po trase Podbaba–Vozovna Pankrác a 23 po trase Podbaba–Spořilov. "Očekáváme, že atraktivní pro milovníky starých tramvají bude zřejmě polední setkání všech tří starých vlaků na náměstí Bratří Synků," popisuje Štábl.

Snímek z rozlučkového průvodu starých tramvajových vozů dne 9. května 1974.
Snímek z rozlučkového průvodu starých tramvajových vozů dne 9. května 1974.

Setkání na Synkáči má přesně daný scénář. Linka číslo 3 pojede směrem do Holešovic, linka číslo 18 k vozovně Pankrác a linka číslo 23 na Spořilov. Na jedné z těchto linek by měl být nasazen i motorový vůz 2172 z posledního vlaku, který provoz tramvají před 40 lety ukončoval. Jízdy historickými vozy budou bezplatné.

Přehled tras na jednotlivých linkách

  • Tramvaj na lince číslo 3 pojede od 10.56 hodin (výjezd ze zastávky Staroměstská) do 16.28 hodin v úseku Výstaviště Holešovice (smyčka) – Strossmayerovo náměstí – Staroměstská – Štěpánská – Náměstí Bratří Synků – Vozovna Pankrác, přibližný interval bude 2 hodiny.
  • Tramvaj na lince číslo 18 pojede od 11.22 hodin do 18.02 hodin v úseku Podbaba – Hradčanská – Letenské náměstí – Staroměstská – Svatoplukova – Náměstí Bratří Synků – Vozovna Pankrác, přibližný interval bude 2 hodiny 20 minut.
  • Tramvaj na lince číslo 23 pojede od 11.32 hodin (výjezd ze zastávky Hradčanská) do 18.08 hodin v úseku Podbaba – Hradčanská – Staroměstská – Štěpánská – Náměstí Bratří Synků – Michelská – Spořilov, přibližný interval bude 2 hodiny 20 minut.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek