metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Změna oživí oblast Dunajského kanálu. | foto: PID/FÜRTHNER

Ve Vídni plavou zahrady, v Praze spíše olej

  5:10
Rakouské město jde příkladem. Ochlazují ho i v říjnu.

Tepelné ostrovy, podobně jako třeba koronavirus, znesnadňují život především starším a slabším obyvatelům. S tímhle argumentem přispěchalo vedení Vídně, které aktivně bojuje proti změnám klimatu i během podzimu. U Dunajského kanálu v širším centru rakouské metropole, kde místní prostředí nápadně připomíná okolí pražských náplavek, zde proto nově vybudovali takzvané plovoucí zahrady. „Místo nepřístupné betonové plochy na břehu kanálu vyrostla ozeleněná odpočinková zóna o velikosti patnáct set metrů čtverečních. Její součástí jsou i plovoucí zahrady, jaké jsou k vidění v Paříži. Změna oživí oblast a přináší více zeleně i ochlazení. Cíleně vytváříme další volné plochy přímo u vody, kde nemusí nikdo nic konzumovat, a naopak může relaxovat,“ říká městská radní pro životní prostředí Ulli Sima.

Stavební práce trvaly tři měsíce. Jak dokládá Martin Jank, zodpovědný za přípravu projektu, akce byla výzvou po technické i prostorové stránce. „Základy pro přemostění musely být navrtány do hloubky třiceti metrů, aby byly nezávislé na starších stavbách. Místem navíc prochází frekventovaná cyklostezka a transport dílů i práce tak probíhaly na vodě. Návrh vznikl v souladu s památkáři a zachovává unikátní prvky původní plavební komory. Ta měla být součástí nezamrzajícího vnitroměstského přístavu, plány z přelomu 19. a20. století ale nikdy nedošly naplnění,“ uvádějí zástupci firmy.

Kam jdou finance?

  • 8 milionů eur míří ve Vídni do výsadby stromů. 
  • 4,6 milionu eur získávají městské části. Těm magistrát spolufinancuje projekty zaměřené například na rozbití velkých asfaltových ploch zelení, zastínění nebo zelené fasády. 

O necelé tři kilometry jižněji na Vídeňany čeká nový ochlazovací park s mlhovišti. Ten už je pražským projektům podstatně podobnější. Kromě toho, že v české metropoli funguje více než padesát pítek, tu také v mnoha parcích vznikají další vodní prvky. Ten nejnovější je od července v parku Folimanka.

Co se ale týká množství finančních prostředků na boj proti změně klimatu, nemůže Praha s Vídní soupeřit. Jak před časem potvrdil i radní pro životní prostřední Petr Hlubuček, magistrát dal loni do opatření navázaných na změny klimatu Prahy přes 60 milionů korun. Vídeňský oproti tomu na boj se změnou klimatu aktuálně vyčlenil přes 12,5 milionu eur (zhruba 338 milionů korun).

Praha nesnese srovnání s Vídní ani v čistotě vody. Kromě toho, že se zde nachází velké množství mikroplastů, tu také pravidelně dochází k únikům oleje a benzinu přímo do řeky. Naposled se tak podle zjištění deníku Metro stalo v polovině záři u Rašínova nábřeží. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek