metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Nechají nahlédnout pod pokličkou vědy.
Nahlédněte pod pokličku vědy. | foto: Techmania Science Center

Vědci ukáží, že nejsou hloubavými podivíni, ale showmani

24. září 2012  16:16 Marek Peška Metro.cz
Zkuste si, být kosmonautem a pohybujte se na povrchu Měsíce, poznejte s Einsteinem tajemství hvězd a vesmíru, nechte se vtáhnout do netradiční show s tekutým dusíkem, buďte u operace, kdy člověka rozříznete vejpůl, aniž byste mu cokoli udělali - tedy prohlídku lidského nitra bez řezání, sledujte parazity pod mikroskopem. To vše vám umožní Noc vědy, která se chystá na 28. září v celém Česku. Bohatý program je připraven i v Praze.

"Cílem akce je představit vědce jako obyčejné lidi, ukázat, že to nejsou od reality odtržení podivíni a přesvědčit každého, že vědecká práce není neuchopitelná. Právě to veřejnost na akci láká - zažijí vědce tak, jak je neznají: jako vtipné baviče, poutavé vypravěče nebo zapálené showmany," říká za organizátory Noci vědců Tomáš Moravec.

V Praze můžete navštívit několik míst, kde můžete nahlédnout pod pokličku vědy a vědátorství. Třeba v Planetáriu budou mít lidé možnost zkusit 4D simulátor, díky němuž mohou lidí zažít pocity budoucích astronautů při cestách po Měsíci nebo Marsu. Dozvědí se a na vlastní oči uvidí simulaci vzniku vesmíru, jak fungují fyzikální zákony nebo show s tekutým dusíkem. Ke stému výročí pobytu Alberta Einsteina v Praze se chystá premiéra pořadu Tajemství času a hvězd.

Co je noc vědců?

  • Jedná se o největší jednodenní akci na podporu vědy a techniky, která probíhá 28. září na stovkách míst po celé Evropské unii. V Česku se koná také v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, nebo Liberci.
  • Cílem akce je originálními způsoby zprostředkovávat kontakt vědců s veřejností, a to zábavnou formou.
  • Letošní motto zní "věda nestárne", a představuje konkrétní vědce, jejich práci a myšlenky.

Ve Štefánikově hvězdárně se projdete vesmírem. Odborníci představí své scénáře kosmických katastrof, bude připravena exkurze na pracoviště robotického dalekohledu, v kopulích budou k dispozici dalekohledy, ukáží vám vyhodnocování sluneční činnosti a různá měření.

Seznamte se s netopýri, rostlinami i škůdci

Kde se akce koná

  • Hvězdárna a Planetárium hl. m. Prahy, Královská obora 233
  • Štefánikova hvězdárna, Petřínské sady
  • Přírodověděcká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Albertov 6
  • VŠCHT Praha, Technická ulice
  • Výzkumný ústav rostlinné výroby, Drnovská 73

Dalším tématem budou noční dravci - netopýři. S těmi se můžete setkat v Přírodovědecké fakultě UK. Právě tam vás také zavedou do říše hmyzu i rostlin. Dozvíte se například, co dělají květiny v noci. Otevřou vám zde i mnohým lidem vzdálený obor - demografii. Lidé zjistí, co demografové potřebují a používají při své práci, jak sbírají data o obyvatelích České republiky, proč jsou tak důležitá a co mohou prozradit. Navíc se zde připravují i atraktivní vědecké mikrofotografie z elektronového a fluorescenčnho mikroskopu.

V části programu s názvem Věda je krásná ukážou lidem netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci při své bádání. Prozradí, že je obzvlášť vtipné je pozorování "dovádivé" mlhoviny. Krásné jsou třeba fotografie kvasinek nebo ohyb světelných vln v nanostrukturách.

Lidé, kteří chtějí proniknout do tajů chemie, mohou navštívit Noc vědců v budově Vysoké školy chemicko-technologické. Přidruženou akci k Noci vědců chystají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Ruzyni, kde se představí svět rostlin a jejich škůdců.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám