metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa

Další 3 fotografie v galerii
Elektrobus (ilustrační foto) | foto: Tadeáš Havlík

Vídeňský elektrobus s trolejí zklamal. V pražské zimě zamrzl už na testech

  7:00
Neúspěch, tak hodnotí testy elektrobusu Siemens-Rampini na lince 216 pražský dopravní podnik. Vozidlo zapůjčené z Vídně vozilo od minulé středy do neděle cestující mezi Bořislavkou a Poliklinikou Petřiny. "Zkoušky úplně nenaplnily naše očekávání, ale kvůli tomu se dělají," vysvětluje technický ředitel dopravního podniku Jan Šurovský.

Do pátku jezdil bez problémů, pak začaly stroj postupně trápit různé neduhy a chladné počasí, v sobotu nestíhal dobíjet baterie, málo topil a cestujícím byla zima. Nakonec elektrobus v neděli úplně zamrzl. Stroj zaujal dopravní podnik díky tomu, že jako jediný umí dobíjet své baterie z tramvajových trolejí a na rozdíl od konkurenčních vozů nepotřebuje naftu ani k vytápění. "Ve Vídni tyto elektrobusy normálně fungují, jezdí na dvou linkách v centru města," popisuje Šurovský.

Siemens/Rampini

Siemens/Rampini

Pražské specifické podmínky prý ale stroji italské konstrukce nesvědčily. Na rozdíl od Vídně, kde jezdí po rovině, musel šplhat do kopců a vzhledem k tomu, že jezdil zdarma, byl o svezení větší zájem mezi cestujícími, než je na lince obvyklé. Přesto na testech Šurovský vidí řadu pozitiv.

"Ozvala se nám konkurence a například firma SOR nám už nabídla svůj elektrobus k testům," popisuje Šurovský. Na stejnou linku tak už brzo za stejných podmínek vyjede další elektrobus, který bude mít šanci dokázat, jestli jde o hračku, která nemá pro pražskou dopravu reálný význam, nebo ekologickou alternativu k naftovým motorům autobusů. Bez zajímavosti není ani to, ze linka 216 jezdí skoro stejnou trasou, kterou v roce 1936 jezdily první trolejbusy.

Elektrobusy v Praze

Cestování bez hluku a spalin je budoucnost hromadné dopravy.

  • Elektrobus Siemens-Rampini nezkoušela jen Praha. Na testy se vydal i v Brně nebo v Pardubicích.
  • Elektrobus stojí 11 milionů, zhruba dvakrát tolik co běžný městský autobus.
  • Dva elektrobusy od jiného výrobce dopravní podnik zkoušel už v roce 2010 na lince číslo 292, která jezdí z Malostranského náměstí do Nemocnice pod Petřínem.  Kvůli poruchovosti ale musely být vyřazeny z provozu.
  • Kromě trolejbusu zatím není žádná ekologická alternativa za klasický autobus.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek