metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Cedule ve Vinoři
Větší foto
Cedule ve Vinoři | foto: Facebook

Vinořští kapři chytili virus. Zbudou po nich jámy vápna

16. srpna 2019  5:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Utrácení ryb z Cukrovarského rybníka a Velké Obůrky proběhlo tento týden. Nemoc řádí také na Bruntálsku.

„Nebezpečí nákazy. Vstup zakázán.“ Tenhle červený nápis vytištěný na bílém papíře se před pár dny objevil připíchnutý na jeden ze stromů, jež rostou kolem rybníků v Praze-Vinoři. Místní kapři, kteří žili v rybníku Velká Obůrka a v Cukrovarském rybníce, se totiž nakazili nebezpečným kapřím virem s názvem herpesviróza koi. Ten přiměl pražské veterináře konat svou povinnost. S pomocí rybářů včera odlovili a utratili všechny ryby, které zde žily. „Důležité je, že tato nákaza je na člověka nepřenosná a postihuje pouze kapry. Nicméně i tak je třeba udělat vše pro to, aby se nákaza nešířila dál,“ okomentoval situaci radní městské části David Smoljak.

Dotčené vinořské rybníky je podle něj nyní třeba nejen zbavit nakažených ryb, ale také vypustit, odbagrovat a vysypat vápnem. Je také třeba vytvořit ochranné pásmo a ohlídat, aby se nákaza nešířila dál. „Stále dostáváme dotazy na okolnosti mimořádných veterinárních opatření kolem rybníka. Rybník u Kamenného stolu podle našich informací kontaminován nebyl,“ vysvětluje radní na svém Facebooku.

Kapří virus

  • Stejná nákaza se objevila před pár lety v Orlové, slezském městě v okrese Karviná.
  • Vybít kompletně celou sádku, vypustit rybník a opětovně ho osadit se zde tehdy bez problémů povedlo. Voda se v takových případech vypouští do řek i přesto, že je kontaminovaná. Jiné řešení není.

Podle ředitele Městské veterinární správy v Praze Antonína Kozáka není dění kolem rybníků ve Vinoři takovou pohromou, jak tvrdí mnoho místních. Ti na sociálních sítích již nyní vedou bouřlivé debaty. Bojí se toho, že likvidace všech druhů ryb chovaných a žijících v místních rybnících a následné odvápnění povede k tomu, že zde již nebude moci žít nic živého, natož kapři. Tyto obavy jsou však podle Kozáka naštěstí liché. „Dezinfekce se samozřejmě musí nechat nějaký čas působit. Poté se ale rybník zase napustí a ryby se zde mohou chovat dál. Nevidím v tom problém,“ objasňuje pro deník Metro Kozák.

Tuny nakažených ryb budou muset utratit rybáři také z Povodí Odry v Krnově na Bruntálsku. Místní veterinární správa totiž také objevila v tamním Petrově rybníce nebezpečnou nákazu koi herpes viru, jež napadá hlavně kapry. Škody státního podniku, kterému rybník patří, půjdou pravděpodobně do milionů. Ryby nakažené totožným virem se však v těchto dnech objevují také na Pardubicku.

Jak dochází k nakažení ryb, nejde podle odborníků jednoznačně určit. Virus mohl přenést například člověk, který se koupal ve více rybnících po sobě, nakažená ryba či předměty. Nemoc se drží také v bahně. Nákazu tak mohl do vody donést také některý rybář, kterému zůstala na obuvi. Nositelem viru mohou být v extrémním případě i vodní ptáci. „Z utrácením pražských ryb nám pomáhají také odborníci z Brna. I nadále budeme nejen ve vinořských rybnících odebírat vzorky a věříme, že se vše obrátí k lepšímu,“ doplňuje pro Metro Kozák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám