metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Cedule ve Vinoři | foto: Facebook

Vinořští kapři chytili virus. Zbudou po nich jámy vápna

  5:29
Utrácení ryb z Cukrovarského rybníka a Velké Obůrky proběhlo tento týden. Nemoc řádí také na Bruntálsku.

„Nebezpečí nákazy. Vstup zakázán.“ Tenhle červený nápis vytištěný na bílém papíře se před pár dny objevil připíchnutý na jeden ze stromů, jež rostou kolem rybníků v Praze-Vinoři. Místní kapři, kteří žili v rybníku Velká Obůrka a v Cukrovarském rybníce, se totiž nakazili nebezpečným kapřím virem s názvem herpesviróza koi. Ten přiměl pražské veterináře konat svou povinnost. S pomocí rybářů včera odlovili a utratili všechny ryby, které zde žily. „Důležité je, že tato nákaza je na člověka nepřenosná a postihuje pouze kapry. Nicméně i tak je třeba udělat vše pro to, aby se nákaza nešířila dál,“ okomentoval situaci radní městské části David Smoljak.

Dotčené vinořské rybníky je podle něj nyní třeba nejen zbavit nakažených ryb, ale také vypustit, odbagrovat a vysypat vápnem. Je také třeba vytvořit ochranné pásmo a ohlídat, aby se nákaza nešířila dál. „Stále dostáváme dotazy na okolnosti mimořádných veterinárních opatření kolem rybníka. Rybník u Kamenného stolu podle našich informací kontaminován nebyl,“ vysvětluje radní na svém Facebooku.

Kapří virus

  • Stejná nákaza se objevila před pár lety v Orlové, slezském městě v okrese Karviná.
  • Vybít kompletně celou sádku, vypustit rybník a opětovně ho osadit se zde tehdy bez problémů povedlo. Voda se v takových případech vypouští do řek i přesto, že je kontaminovaná. Jiné řešení není.

Podle ředitele Městské veterinární správy v Praze Antonína Kozáka není dění kolem rybníků ve Vinoři takovou pohromou, jak tvrdí mnoho místních. Ti na sociálních sítích již nyní vedou bouřlivé debaty. Bojí se toho, že likvidace všech druhů ryb chovaných a žijících v místních rybnících a následné odvápnění povede k tomu, že zde již nebude moci žít nic živého, natož kapři. Tyto obavy jsou však podle Kozáka naštěstí liché. „Dezinfekce se samozřejmě musí nechat nějaký čas působit. Poté se ale rybník zase napustí a ryby se zde mohou chovat dál. Nevidím v tom problém,“ objasňuje pro deník Metro Kozák.

Tuny nakažených ryb budou muset utratit rybáři také z Povodí Odry v Krnově na Bruntálsku. Místní veterinární správa totiž také objevila v tamním Petrově rybníce nebezpečnou nákazu koi herpes viru, jež napadá hlavně kapry. Škody státního podniku, kterému rybník patří, půjdou pravděpodobně do milionů. Ryby nakažené totožným virem se však v těchto dnech objevují také na Pardubicku.

Jak dochází k nakažení ryb, nejde podle odborníků jednoznačně určit. Virus mohl přenést například člověk, který se koupal ve více rybnících po sobě, nakažená ryba či předměty. Nemoc se drží také v bahně. Nákazu tak mohl do vody donést také některý rybář, kterému zůstala na obuvi. Nositelem viru mohou být v extrémním případě i vodní ptáci. „Z utrácením pražských ryb nám pomáhají také odborníci z Brna. I nadále budeme nejen ve vinořských rybnících odebírat vzorky a věříme, že se vše obrátí k lepšímu,“ doplňuje pro Metro Kozák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek