metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Dalších 27 fotografií v galerii
Pastva pro oči i fotografy | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Vítejte v Turecku, zemi kýčů. To není nic špatného, naopak

  10:58
Azurové nebe. Azurové moře. Turecko umí krásy dobře nabízet i prodávat. Právě proto je stále vyhledávanějším místem pro odpočinek.

Kdo si před nějakými deseti dvanácti lety myslel, že Egejská riviéra a pobřeží v Antalyi jsou už definitivně zastavěné hotely, bungalovy a vilami k pronájmu, ten se teď musí opravdu divit.

Turecko přitahuje v předsezoně i v hlavních letních měsících stále víc turistů. Stavební boom v nejexponovanějších regionech, jakými jsou kraje kolem Izmiru, Bodrumu, Mugly, Marmarisu, Dalamanu, Fethiye a Antalye, nebere konce. Místní manažeři v turistickém ruchu vsadili už v minulosti především na rozvoj komplexů. Pro ty, kteří sebou chtějí jen tak pár dní „plácnout“ na pláži na lehátku a nestarat se vůbec o nic.

Jednotlivé resorty se však stále zvětšují, už to není jen jedna nebo dvě hlavní budovy s pokoji a apartmány a jedním bazénem pro dospělé a „plivátkem“ pro děti. Přibývají areály, které mají vedle tradičního minigolfu víc než jeden tenisový kurt, tobogan, někde narazíte dokonce na extra cyklistické či běžecké trasy.

Hotelové komplexy, kde má každá apartmánová vila svůj bazén nebo kde jsou objekty obklopeny bazénovými kanály a lagunami, jimiž můžete proplouvat téměř skrze celý komplex a ráno se rovnou ze své terasy ponořit do vody, to už není jen vize, ale realita.

Turecku se nudit nebudete. Ale můžete i lenošit.

  • Pobřeží Egejského a Středozemního moře láká turisty i ty, kteří tu kupují domy.
  • Nejvyšší teploty bývají v Turecku v červenci a srpnu. Ale už v červnu má moře dost přes dvacet stupňů Celsia.
  • Mezi zajímavé výlety patří plavba lodí po řece Dalyan na pláž Iztuzu, která patří do přírodního bohatství UNESCO. Cestou můžete vidět lýkijské skalní hrobky.
  • Mezi zajímavosti v oblasti Ölüdeniz patří loni otevřená lanovka na vrchol hory nad letoviskem Fethiye. Z nadmořské výšky tu lze asi za 140 eur absolvovat paraglidingový let s instruktorem.
  • Turecko je zemí s bohatou antickou historií, památky po dávném řeckém působení najdete například v Bodrumu nebo na pobřeží Egejského moře, v Troji.
  • Mezi nejoblíbenější letní oblasti patří obě Riviéry – egejská a turecká.
  • Cenově míří Turecko na všechny příjmové kategorie. Pořídíte zájezd pro dva za 10 tisíc korun na šest nocí i luxusní vilu za 10 tisíc eur za noc.

Turecko je celosvětově stále oblíbenější, i teď po covidu registrujeme mnohem vyšší poptávku i ze strany našich turistů,“ říká Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku. Češi si podle ní rádi připlatí, i v těch nejluxusnějších hotelích patří k častým hostům. Právě rozvoj dalších a dalších oblastí, resortů a turistických lákadel návštěvníky přitahuje. Protože každý rok tu je stále co nového obdivovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek