metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto.
Větší foto
Hostivařská přehrada láká návštěvníky každé léto. | foto: Metro.cz

Vizitka koupališť: sinice, prošlé jídlo i špatné koše

4. července 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Hygienici si před volnem posvítili na koupaliště v metropoli. Loni rozdali pokuty za 48 tisíc.

Když vyrážejí zástupci hygienické stanice v létě na kontrolu provozoven rychlého občerstvení na pražských koupalištích, nenacházejí tu většinou nic hezkého. Výjimkou bohužel není ani letošní sezona, kdy si prozatím vzali na paškál stánky u Hostivařské přehrady, ve Žlutých lázních a v Divoké Šárce.

Podle ředitele pražských hygieniků Jana Jarolímka se kontroloři setkali obecně hlavně s nedodržováním hygienických norem.

„Určitá pochybení se vyskytla při skladování potravin. Objevili jsme například potraviny po uplynutí doby použitelnosti, některé dokonce plesnivé nebo bez jakéhokoli označení. Zaznamenali jsme rovněž špatné zacházení s potravinami při jejich přípravě. Například šlo o skladování syrového masa a vajec společně s pokrmy určenými k přímé konzumaci, kdy existuje zvýšené riziko křížové kontaminace nežádoucími mikroorganismy,“ popisuje pro deník Metro Jarolímek a dodává, že se tak zaměstnanci koupališť dopustili porušení předpisů pro práci ve stravovacích službách.

V několika případech nebyly splněny ani technické požadavky ohledně provozoven a jejich zařízení. V rámci kontrol totiž podle Jarolímka nelze tolerovat ani takové prohřešky, jako je například chybějící přívod vody na zaměstnaneckém WC.

„Chyběla také víka na odpadkových koších, teploměry v lednicích, zdravotní průkazy zaměstnanců nebo analýzy rizika bezpečného nakládání s potravinami v konkrétních provozovnách,“ dodává Jarolímek.

V loňském roce rozdali hygienici pět pokut v celkové výši 48 tisíc korun. Letos prozatím k uložení finančního postihu nedošlo. „Je třeba apelovat na zákazníky, aby si dali především pozor na potraviny podléhající rychlé zkáze, které jsou volně ukládány na pracovních stolech, na podlahách a obecně tam, kde je zrovna takzvaně volné místo,“ varuje ředitel.

Na kvalitu potravin na zbylých koupalištích si plánují hygienici posvítit v srpnu. Naopak kvalitu vody zveřejňují na svém webu každých čtrnáct dní. Některá koupaliště v metropoli na tom nejsou nejlépe ani v této oblasti.

Nejhorší výsledky má bezesporu Hostivařská přehrada, odkud letos kvůli sinicím a množství plovoucího chlorofylu opět vylezete lahvově zelení. Zhoršenou kvalitu hlásí také koupaliště Džbán, kde je snížená průhlednost. Oproti kvalitě přípravy jídla si naopak, tedy co se vody týče, skvěle vede koupaliště Divoká Šárka. Dobré výsledky má také Koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a Rybník Motol.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám