metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 26 °C

Úterý 5. července 2022. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Větší foto
Obrázek ze stezky Výlet do ptačí říše. | foto: ArchivMetro.cz

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

  11:57
Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha doslova prošpikovaná. Během pandemie si je obyvatelé metropole zamilovali jako nikdy, hlavně proto, že šlo o vítaný způsob, jak zabavit své ratolesti.

Vznikají stále nové stezky. Jednu nyní dokončují mezi Horními a Dolními Počernicemi. „Hodně jsme řešili, jak pražským dětem zpestřit program, který byl a stále je kvůli epidemiologické situaci omezený. Napadlo nás vytvářet vzdělávací hry, které rodinám nabídnou bezpečný volnočasový program, vzdělání a zábavu v jednom. Takto vznikla i stezka, ve které se předškoláci a žáci prvního stupně mohou formou vzdělávací a interaktivní stezky seznámit s životem v ptačí říší,“ komentuje vznik hry a naučné stezky v jednom ředitelka Rodinného a komunitního centra Mumraj, které hru vytvořilo, Hana Holá.

Stezka je nazvaná Výlet do ptačí říše s Jaruškou. „Skřítek Jaruška provede děti čtyři kilometry dlouhou stezkou od Počernického rybníka v Dolních Počernicích do parku v Ladech v Horních Počernicích. Děti se důkladně seznámí se sedmi druhy ptáků, současně se dozvědí o zajímavostech z jejich života. Dětský počernický sbor Rokytka pak pro každé stanoviště nazpíval píseň o daném druhu ptáka. „Stezka opravdu zapojí všechny vaše smysly, tak si ji přijďte s dětmi zahrát,“ lákají autorky hry Zuzana Warausová a Šárka Hastrmanová. Na hru se podle nich váže vstupné 70 korun na rodinu.

Naučné stezky a poznávací trasy jsou hitem tuzemské turistiky a každou sezonu nabízejí novinky jako interaktivní kvízy a úkoly pro děti, atrakce, lesní hřiště, posezení, rozmanitá zaměření nebo altány. Jednotlivé městské části do nich v minulosti vložily nemalé peníze. Stezky ale mohou mít i politický rozměr. Praha 10 totiž tento týden na Skalce vytvořila informační stezku, která představuje plánované projekty v lokalitě. „Drážní promenáda, nová železniční zastávka u Depa Hostivař, park nebo tramvajová smyčka. Nejen tyto projekty výrazně ovlivní život obyvatel Skalky, jedné z lokalit desáté městské části.

„Vršovická radnice pro občany vytvořila informační stezku tvořenou šesti promo panely, které jim přímo v terénu představí zásadní záměry připravované nejen městskou částí, ale i hlavní městem Prahou či Správou železnic. Občané po stezce mohou chodit do konce prázdnin,“ láká mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

„Není vždy jednoduché si všechny záměry a jejich dopad přesně představit v konkrétním území. Přesně tohle je cílem naší informační stezky,“ doplňuje starostka desáté městské části Renata Chmelová.

Naučné stezky v Praze

  • Seznam naučných stezek v hlavním městě čítá kolem čtyřiceti položek.
  • Většina z nich je stálá, jiné po pár týdnech zanikají.
  • Naučnou stezku mají od loňského podzimu v Trojské kotlině. Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troji je o něco zajímavější díky 40 okódovaným cedulkám, které po načtení zobrazují pravěkou historii, současnost i budoucnost tohoto cenného krajinného území.
  • Chytrou interaktivní stezku lze vyzkoušet také v Praze 12. Návštěvníci si zde mohou na osmikilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu a načítání kódů rozmístěných na a v blízkosti kmenů stromů poslechnout historii jednotlivých vzácných dřevin.
  • Mobil s daty, tužka a papír vám stačí také v Letenských sadech. Texty, mapky a souřadnice vás povedou po stanovištích s rozličnými úkoly, na konci cesty čeká úkryt se zakódovaným zámkem. Trasa začíná nedaleko zastávky Strossmayerovo náměstí.
  • Mezi stálice pak patří turistická naučná poznávací trasa Prahou 3. Trasa vytváří ucelený okruh, který vás provede touto městskou částí, seznámí s nejzajímavějšími místy, památkami, specifickou historií Prahy 3 a Žižkova.
  • Oblíbená je i takzvaná Keltská stezka. Ta prochází rozsáhlým keltským hradištěm na jižním okraji Prahy, mezi městskými částmi Točná a Zbraslav nad Břežanským údolím, územím přírodní rezervace Šance a národní kulturní památky Závist u Zbraslavi, částí „Šance“. Stezka seznamuje s faunou a flórou chráněného území, historií hradiště a výsledky archeologického průzkumu.
  • Naučná dendrologická stezka prochází Centrálním parkem Pankrác, bývalým parkem Družby, který se rozkládá v prostoru mezi obchodním centrem Arkády Pankrác a rozlehlým areálem sídla České televize na Kavčích horách.
  • Kompletní přehled stezek lze nalézt například na webech: stezky.info, kudyznudy.cz či praguecityline.cz.
  • Stezky mají také nespočet příznivců na sociálních sítích. Aktivní jsou uživatelé například na stránce s názvem Naučné stezky v České republice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zmodernizované vozy v barvách PID mají mouchy

vydáno 5. července 2022  3:00

„Teče sem a nefunguje protiskluzová ochrana,“ tvrdí asi nejznámější pražský tramvaják Josef Chodounský.   celý článek

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek