metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 21. května 2022. Svátek má Monika
Jan Mokrý, který se pokusil zabít dva bezdomovce. | foto: ČTK

Vysokoškolák, který útočil na bezdomovce, netrpí duševní chorobou

  10:53,  aktualizováno  17:44
Vysokoškolák Jan Mokrý, který se podle obžaloby i podle vlastního přiznání pokoušel vraždit pražské bezdomovce, netrpí žádnou duševní chorobou a za své činy je plně odpovědný. U soudu to dnes uvedli znalci z oboru psychologie a psychiatrie Jiří Klos a Petr Kubej. Možnost mladíkova opětovného začlenění do společnosti označili za takřka vyloučenou, je prý prodchnut nenávistnou ideologií.

Státní zástupce Mokrému navrhl trest v horní polovině sazby, která činí 15 až 20 let. Podmínky pro uložení výjimečného trestu podle něj nejsou splněny.

„Vzniká zde otázka, proč se pan Mokrý chová jako blázen, když blázen není. Je to projev uplatnění nenávistné ideologie. Navíc je hluboce sociálně a finančně frustrován. Nemá žádné kamarády. Kupoval si je, a proto se zadlužil,“ prohlásil znalec z oboru psychiatrie Petr Kubej. Obžalovaný podle něho dluží zhruba 400 tisíc korun, což je pro vysokoškoláka, který nemá podporu rodiny, v podstatě likvidační situace.

Mladík studoval matematicko-fyzikální fakultu

Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého studenta matematicko-fyzikální fakulty ze dvou pokusů vraždy. První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u Hlavního nádraží. Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Mokrý, který obdivuje Adolfa Hitlera, tvrdí, že činy důkladně plánoval a je na ně hrdý. Lituje toho, že muži přežili. Chtěl je prý mučit.

„Za svými skutky i názory si stojím. Jsem si vědom toho, že jsem zlý. Lidé stejně mají umírání v povaze a umírají denně. Budu pokračovat, nemůžete mi to zakázat,“ uvedl Mokrý ve své závěrečné řeči. Předtím soudu předčítal ze svých poznámek, koho všeho se chystal zabít. Cílil na bezdomovce, cikány, Židy a konfidenty. Zmínil mimo jiné i některé spolužačky, které s ním bydlely na koleji. Označil je za bezcenné kusy masa. Chtěl je rozřezat a hodit do Vltavy. Mokrý se přiznal i k jiným činům včetně napadení třetího bezdomovce. Policie jej však z ničeho dalšího neobvinila.

Státní zástupce Vladimír Pazourek uvedl, že vyšetřování policie neprokázalo, že by se skutky staly nebo že by je spáchal Mokrý. „Jednání obžalovaného je nenormální a pokřivené. Je to možné vysvětlit tak, že se snažil začlenit do určitého kolektivu, protože se cítil osamělý,“ poznamenal Pazourek.

Musel změnit gymnázium, tyranizoval spolužáky

Mokrý se hlásí k Dělnické straně sociální spravedlnosti, je údajně od roku 2011 členem její ostravské buňky. Stranu označil za svou novou rodinu. „Konzultoval jsem to s nimi. Jména vám neřeknu, jsou to moji spolupachatelé,“ prohlásil.

Předseda strany Tomáš Vandas se dnes však v prohlášení proti těmto tvrzením ohradil. „DSSS nemá s takovým člověkem nic společného, nikdy nebyl naším členem, a od jeho činu se důrazně distancujeme,“ napsal Vandas.

„Jeho extrémní názory a skutky nejsou projevem duševní choroby. Dřívější podezření na schizofrenii jsme vyloučili,“ konstatoval o Mokrém znalec Kubej. Narážel tak na to, že mladík skončil v prvním ročníku gymnázia v psychiatrické léčebně, protože byl agresivní vůči spolužákům. Musel tehdy přejít na jinou školu, kde dostal individuální studijní plán.

Po útoku v Libni ho policie odvezla do léčebny v Bohnicích. Odtamtud ho po dvouměsíčním zkoumání propustili s tím, že je zdravý a že zcela přehodnotil svůj postoj. Vzápětí však zaútočil znovu.

Mokrého resocializaci pokládají znalci za mimořádně ztíženou, takřka vyloučenou. Na stupnici od jedné do sedmi ji ohodnotili číslem 6. Sedmičku neudělili pouze s přihlédnutím k nízkému věku obžalovaného, protože je možné, že ve vězení by mohl po absolvování výchovných programů získat pozitivní náhled.

Soud vynese rozsudek v úterý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek