metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Středa, 16. června 2021. Svátek má Zbyněk.

Větší foto
Parkovací automat. | foto: Vladimír JirásekMetro.cz

Vzdušné zámky nebudou. Zóny počkají na dokončení okruhu

  11:22
Město chystá dvojí zóny. Příští rok ale začnou platit jen ty parkovací. Nízkoemisní zóna nevznikne v hlavním městě dřív, než bude dostavěn Pražský okruh. Proti jejímu vyhlášení před dokončením okruhu se postavilo podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka zhruba dvacet z celkem 57 městských částí.

Vyhláška o zřízení nízkoemisní zóny měla od 1. ledna 2017 omezit vjezd vozů, které by nesplňovaly emisní podmínky, do některých částí metropole. „Máme za sebou připomínkové řízení a řada městských částí dala výtku, že bez vnějšího okruhu pro ně nízkoemisní zóny nejsou akceptovatelné. Jsou to především městské části na pravém břehu Vltavy,“ řekl Dolínek. Právě odpor části radnic přiměl město odložit zavedení zóny.

„U nich by byly objízdné trasy po stávajících komunikacích, které nemají parametry okruhu. Myslím si, že bojovat s městskými částmi je zbytečné, proto vyhlášku připravím a následně předám paní primátorce,“ řekl Dolínek.

Město tak sice bude mít vyhlášku, ta ale bude čekat na dostavbu okruhu. Jak dlouho to bude trvat, není jasné. V rámci výstavby Pražského okruhu chybí dokončit část od D1 do Běchovic a na severu úsek od Ruzyně přes Suchdol či Březiněves. Investorem stavby je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavbu dosud blokují protesty obyvatel v Běchovicích nebo v Suchdole.

Ředitelství předpokládá, že první část okruhu od D1 do Běchovic by se mohla začít stavět už v roce 2020, s termínem dokončení v roce 2024. „Jedná se o přibližný termín, který se může ještě změnit,“ popisuje mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Příští rok naopak začnou platit v metropoli nové parkovací zóny. Vyznačeny budou od dubna postupně v Praze 4, 5, 6 a 9. Parkovací karta vyjde na 600 korun za rok, pokud bude městská část rozdělena na sektory. Pokud ne, bude stát 1200 korun. Rozdělení do sektorů odmítla Praha 4 a 6. „O podobě a ceníku zón rozhodovaly samy radnice,“ uvedl Dolínek. Zóny budou vyznačeny i na Jarově, kde se připojí už k vyznačeným zónám Prahy 3.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šéf Letní Letné: Staré cirkusy jsou teď zahnány do kouta

vydáno 16. června 2021  10:06

Artistické kousky ve vzduchu i na laně, divadelní improvizace, večerní koncerty a dětská představení. Tímto programem se proslavil festival Letní Letná,...  celý článek

Životadárná kopýtka! Ovce přírodu kultivují

vydáno 16. června 2021  9:55

Příroda to u nás nemá všude snadné. V české krajině znatelně ubývá motýlů. Pomáhají jim ale nové lokální pastvy.   celý článek

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

vydáno 16. června 2021  7:44

Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané...  celý článek

Vejde se? Bus má u zastávky čekat. Dlouhé autobusy tam mají v Praze občas problémy.

vydáno 16. června 2021  5:32

Kloubové autobusy v hlavním městě nejsou vždy bezbariérové. Změna řádů by však podle vyjádření představitelů Ropidu nepomohla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy