metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Dalších 7 fotografií v galerii
Ocelová vrata trezoru Komerční banky se otevírají „růčo“. | foto: Metro.cz

Vzhůru do pražských trezorů! U některých si můžete dokonce koupit i rohlíky

  15:00
Čekáte snad složité mechanismy? K bohatství se dostanete vlastníma rukama. Stačí síla jednoho člověka.

Centrum Prahy mezi náměstím Republiky a Václavákem je bankami doslova prošpikované. Do některých míst lze vstoupit i jako návštěvník.

Ženské ruce ovládají tuny bankovní oceli
„Žádná chodba odtud do podzemí České národní banky nevede,“ ujišťuje Marek Vosátka, výkonný ředitel pro retailové bankovnictví Komerční banky. V rámci rekonstrukce pobočky na pražských Příkopech jsme včera měli výjimečnou možnost nahlédnout do podzemního trezoru. Sem totiž smějí pouze klienti, kteří tady mají pronajatou některou ze čtyř tisíc bezpečnostních schránek různých velikostí. Pověsti o nejrůznějších tajných propojeních s okolními bankami prý tady ale slýchávají často.

Návštěvnické centrum centrální banky

Jak jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, několikatunová vrata trezorového prostoru se otevírají a zavírají ručně. Panty jsou tak dokonale promazané, že je zvládá obsluhovat i paní vedoucí trezorových schránek. Kromě „státní“ České národní banky je v ulici Na Příkopě nejen Komerčka, ale také třeba bývalý objekt Živnostenské banky. Tam mají možnost obdivovat krásu bývalých trezorů i obyčejní smrtelníci.

Tři patra schránek

Místo miliard tu mají supermarket
Jedny z trezorových vrat jsou přímou součástí prodejny Lidl v suterénu budovy, prosklený prostor slouží i jako výloha pro nabízené zboží. Takže k banánům a rohlíkům můžete v bývalých prostorách, kde měli lidé uložené peníze, zlato a další cennosti, přidat též fotografii masivních ocelových vrat.

Bývalý trezor je součástí prodejny Lidl.

Ti, kdo chodívají v tomto objektu do hračkářství Hamleys, měli ještě před půl rokem možnost vidět tato trezorová vrata z druhé strany. Byla součástí expozice Lega a „chránila“ korunovační klenoty z kostiček stavebnice.

Made in Hradec Králové

Pokud ovšem toužíte spatřit funkční trezor, byť bez stohů bankovek, jděte do České národní banky. Od letošního května je dovoleno vstoupit do světa zabezpečeného bohatství každému z ulice. Funguje tady návštěvnické centrum, kdysi přístupné jen pro VIP nebo předem domluvené exkurze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek