metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Dalších 7 fotografií v galerii
Ocelová vrata trezoru Komerční banky se otevírají „růčo“. | foto: Metro.cz

Vzhůru do pražských trezorů! U některých si můžete dokonce koupit i rohlíky

  15:00
Čekáte snad složité mechanismy? K bohatství se dostanete vlastníma rukama. Stačí síla jednoho člověka.

Centrum Prahy mezi náměstím Republiky a Václavákem je bankami doslova prošpikované. Do některých míst lze vstoupit i jako návštěvník.

Ženské ruce ovládají tuny bankovní oceli
„Žádná chodba odtud do podzemí České národní banky nevede,“ ujišťuje Marek Vosátka, výkonný ředitel pro retailové bankovnictví Komerční banky. V rámci rekonstrukce pobočky na pražských Příkopech jsme včera měli výjimečnou možnost nahlédnout do podzemního trezoru. Sem totiž smějí pouze klienti, kteří tady mají pronajatou některou ze čtyř tisíc bezpečnostních schránek různých velikostí. Pověsti o nejrůznějších tajných propojeních s okolními bankami prý tady ale slýchávají často.

Návštěvnické centrum centrální banky

Jak jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, několikatunová vrata trezorového prostoru se otevírají a zavírají ručně. Panty jsou tak dokonale promazané, že je zvládá obsluhovat i paní vedoucí trezorových schránek. Kromě „státní“ České národní banky je v ulici Na Příkopě nejen Komerčka, ale také třeba bývalý objekt Živnostenské banky. Tam mají možnost obdivovat krásu bývalých trezorů i obyčejní smrtelníci.

Tři patra schránek

Místo miliard tu mají supermarket
Jedny z trezorových vrat jsou přímou součástí prodejny Lidl v suterénu budovy, prosklený prostor slouží i jako výloha pro nabízené zboží. Takže k banánům a rohlíkům můžete v bývalých prostorách, kde měli lidé uložené peníze, zlato a další cennosti, přidat též fotografii masivních ocelových vrat.

Bývalý trezor je součástí prodejny Lidl.

Ti, kdo chodívají v tomto objektu do hračkářství Hamleys, měli ještě před půl rokem možnost vidět tato trezorová vrata z druhé strany. Byla součástí expozice Lega a „chránila“ korunovační klenoty z kostiček stavebnice.

Made in Hradec Králové

Pokud ovšem toužíte spatřit funkční trezor, byť bez stohů bankovek, jděte do České národní banky. Od letošního května je dovoleno vstoupit do světa zabezpečeného bohatství každému z ulice. Funguje tady návštěvnické centrum, kdysi přístupné jen pro VIP nebo předem domluvené exkurze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek