metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Dalších 7 fotografií v galerii
Ocelová vrata trezoru Komerční banky se otevírají „růčo“. | foto: Metro.cz

Vzhůru do pražských trezorů! U některých si můžete dokonce koupit i rohlíky

  15:00
Čekáte snad složité mechanismy? K bohatství se dostanete vlastníma rukama. Stačí síla jednoho člověka.

Centrum Prahy mezi náměstím Republiky a Václavákem je bankami doslova prošpikované. Do některých míst lze vstoupit i jako návštěvník.

Ženské ruce ovládají tuny bankovní oceli
„Žádná chodba odtud do podzemí České národní banky nevede,“ ujišťuje Marek Vosátka, výkonný ředitel pro retailové bankovnictví Komerční banky. V rámci rekonstrukce pobočky na pražských Příkopech jsme včera měli výjimečnou možnost nahlédnout do podzemního trezoru. Sem totiž smějí pouze klienti, kteří tady mají pronajatou některou ze čtyř tisíc bezpečnostních schránek různých velikostí. Pověsti o nejrůznějších tajných propojeních s okolními bankami prý tady ale slýchávají často.

Návštěvnické centrum centrální banky

Jak jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, několikatunová vrata trezorového prostoru se otevírají a zavírají ručně. Panty jsou tak dokonale promazané, že je zvládá obsluhovat i paní vedoucí trezorových schránek. Kromě „státní“ České národní banky je v ulici Na Příkopě nejen Komerčka, ale také třeba bývalý objekt Živnostenské banky. Tam mají možnost obdivovat krásu bývalých trezorů i obyčejní smrtelníci.

Tři patra schránek

Místo miliard tu mají supermarket
Jedny z trezorových vrat jsou přímou součástí prodejny Lidl v suterénu budovy, prosklený prostor slouží i jako výloha pro nabízené zboží. Takže k banánům a rohlíkům můžete v bývalých prostorách, kde měli lidé uložené peníze, zlato a další cennosti, přidat též fotografii masivních ocelových vrat.

Bývalý trezor je součástí prodejny Lidl.

Ti, kdo chodívají v tomto objektu do hračkářství Hamleys, měli ještě před půl rokem možnost vidět tato trezorová vrata z druhé strany. Byla součástí expozice Lega a „chránila“ korunovační klenoty z kostiček stavebnice.

Made in Hradec Králové

Pokud ovšem toužíte spatřit funkční trezor, byť bez stohů bankovek, jděte do České národní banky. Od letošního května je dovoleno vstoupit do světa zabezpečeného bohatství každému z ulice. Funguje tady návštěvnické centrum, kdysi přístupné jen pro VIP nebo předem domluvené exkurze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek