metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík
50.0823097N, 14.4335269E
Poškozená socha Nicholase Wintona | foto: Michal L.

Zachránil stovky dětí, přesto teď Winton dostal nakládačku od vandalů

  12:13
Vandalové řádili na hlavním nádraží. Soše Nicholase Wintona na prvním nástupišti poškodili brýle. Nyní se jedná o opravě.

To snad není pravda, rozčilují se cestující na prvním nástupišti hlavního nádraží. Památníku Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí před cestou do koncentračních táborů, někdo urazil brýle. Vandalové také sochu počmárali fixem.

Cestující nevěří svým očím

"Jsem železničář z Prahy a každá moje směna začíná na Hlavním nádraží. Ačkoli se s vandalismem setkávám v práci denně a výjimkou nejsou ani čerstvě posprejované nové vlaky City Elefant, tak poškozená socha Nicholase Wintona na prvním nástupišti, muže, který zachránil tolik životů, mě doslova srazila na kolena. Stydím se za celý český národ," píše čtenář Michal L.

On sám není jediný, kdo se nad počínáním vandalů podivuje. "Velmi nás mrzí, že se někteří lidé chovají k uměleckým dílům takovým způsobem, navíc pokud připomínají tragické období na počátku 2. světové války, záchranu židovských dětí a hrdinství pana Wintona a dalších," říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jedná se o opravě

Ten dodává, že socha, která se nachází na 1. nástupišti, je v majetku autorky Flory Kent. "Nachází se na místě, které patří Správě železniční dopravní cesty," dodává Šťáhlavský.

Metro proto Správu železniční dopravní cesty o problému informovalo. Ta nyní zjišťuje, jak napravit škody, které po sobě zanechali vandalové.

Nicholas George Winton

  • Narodil se 19. května 1909 v Londýně.
  • Pracoval jako makléř.
  • V roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Británie.
  • Často je nazýván britským Schindlerem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek