metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Záběr ze seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem v hlavní roli. | foto: Amazon

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

  5:19
Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z Česka odcházejí.

Je to tu znova. Česko dělá vše pro to, aby nadobro zmizelo z mapy oblíbených destinací pro natáčení filmů a seriálů. Alespoň podle zahraničních štábů, které se začínají tuzemsku vyhýbat. Filmaři byli totiž zvyklí, že jim stát umožnil čerpat takzvané investiční pobídky, které jim poté daly možnost získat zpět pětinu prokazatelně utracených peněz. Letos s nimi nemohou počítat.

Pobídky šly stranou
Česko letos hospodaří v takzvaném rozpočtovém provizoriu, které má skončit někdy koncem března. Stát tak může každý měsíc utratit pouze dvanáctinu posledního rozpočtu, dokud nebude řádně schválen rozpočet nový. Všechny výdaje a dotační programy, které nejsou nezbytné k chodu státu, jsou tak pozastaveny. Právě investiční pobídky pro filmaře jsou však klíčovým faktorem, který v minulých letech přilákal do tuzemska štáby natáčející pro giganty typu Netflix nebo Amazon. Ty zde jenom za loňský rok utratily přes devět miliard korun.

Sbohem, Hunger Games
Podle Státního fondu kinematografie zatím kvůli nejisté situaci s pobídkami, které mohou být teoreticky obnoveny vdubnu, nebude v tuzemsku točit několik velkých produkcí, protože musí své natáčení plánovat dostatečně dopředu. Nedorazí například štáb pokračování sci-fi série Hunger Games. Totéž platí i pro německý seriál Ponorka, jehož výroba se přesouvá do Maďarska. V českých lokacích nevznikne ani seriál o Anně Frankové, který má na starost studio Disney. Situace patrně dolehne i na další projekty, které se v Česku natáčejí dlouhodobě a stejně tak přinášejí do státní kasy velké peníze. Týká se to například fantasy seriálu Carnival Row se slavným Orlandem Bloomem v hlavní roli.

Naděje umírá poslední
Zda budou dotace a pobídky pro filmové tvůrce obnoveny během nadcházejících měsíců, není zatím jasné. Podle zástupců českých produkčních společností by bylo ideální, aby se nejen obnovily, ale i navýšily.

Zaplatí více za pronájem míst v Praze

  • Aby toho nebylo málo, tak Praha filmařům od příštího roku zdraží pronájem veřejných prostranství.
  • Na dvojnásobek se nájemné zvedne na nejkrásnějších místech v metropoli – Staroměstském náměstí nebo Karlově mostě.
  • Například na Karlově mostě nyní natáčení stojí běžnou taxu pro památkovou rezervaci a k tomu filmaři platí Praze 1 paušální poplatek 250 tisíc korun za den.
  • Stát zahraničním filmařům na pobídkách v minulém roce vrátil 1,1 miliardy korun. Do kasy přitom zahraniční štáby poslali jen loni devět miliard. Pokud chce Praha i nadále konkurovat dalším vyhledávaným destinacím, jako jsou Budapešť či Londýn, bylo by ideální, aby pobídky činily zhruba dvě miliardy korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek